Kılıç Dişli Kaplanlar Hakkında 5 Gerçek: Tarih Öncesi Bir Kedicik

Ekim 3, 2020

1. Kılıç Dişli Kaplanlar Afrika Aslanının İki Katı

Smilodon olarak da bilinen kılıç dişli kaplan Dünya’da yürürken yeryüzü bugün olduğundan çok daha soğuktu. Tabi Dünyamızda onunla aynı anda yünlü mamut, dev tembel hayvan ve korkunç kurt gibi farklı yaratıklar yaşıyordu. Sıklıkla kılıç dişli kaplan veya kılıç dişli aslan olarak anılsa da, adı yanıltıcıdır. Bu kedi kaplan ailesinin bir parçası değil, bu yüzden kılıç dişli kedi daha doğru bir isim. Yine de bu, günümüzün ev kedisi gibi bir şey olduğu anlamına gelmez. 18 cm uzunluğunda ve et bıçağı gibi sivri uçlu dişleri vardı. 360 kilogram ağırlığındaydı. Bu, dişi bir Afrika aslanının ağırlığının iki katından fazla.

Hızlı gerçekler

Yükseklik0,9 metre
Uzunluk1,2 – 1,5 metre
Ağırlık300-400 kilogram
Ayak İzleri17,6 x 19,2 santimetre
Bebek Dişleri Dökme20 aylık
Yetişkin Diş Uzunluğu28 santimetre
Üst TürAnimalia
Alt TürChordata
SınıfMemeli
BeslenmeEtçil
AileFelidae
CinsSmilodon
İnanılan Yok Olma TarihiBilim insanları 12.000 yıl öncesini tahmin ediyor
Yetişme ortamıChili, Ekvador, Peru, Kaliforniya ve And Dağları

2. Los Angeles’taki En Büyük Koleksiyon

Son kılıç dişli kaplan yaklaşık on bin yıl önce öldüğünden beri, kılıç dişli kaplan hakkında bildiğimiz tek şey, paleontologların fosillerini inceleyerek öğrendikleri. Los Angeles şehir merkezinde, oradaki katran çukurlarında birçok kemik ortaya çıkardılar. Bu katran çukurları, Rancho La Brea katran çukurları olarak bilinir.

Uzmanlar ilk olarak 1913’te katran çukurlarında memeli kemiklerini keşfettiler ve o zamandan beri 59 farklı memeli türü ve 135 kuş daha bu keşif listesine eklendi. Katran çukurlarında bulunan en yaygın kemikler, şimdi soyu tükenmiş olan korkunç kurt kemikleridir. Bulunan en yaygın ikinci memeli, iki binden fazla kemikle kılıç dişli kaplana sahip smilodondur.

Kılıç dişli kaplanlar, diğer hayvanlara saldırmaya çalışırken çukurlara saplandı. Yağmur yağdıktan sonra, su katranın üzerine çökecek ve bu da katran çukurunun başka bir akarsu veya göl gibi görünmesine neden olacaktı. Mamutlar ve atlar gibi memeliler suyu içerlerdi. Pençelerin katran çukurlarına sıkışması nedeniyle hareket etmeye çalıştıramadılar.

Katran bir sinek kağıdı gibi davranarak dev yünlü mamutları bile hareketsiz kılar. Suyun altında katran olduğunu fark etmeyen kılıç dişi bir mamut veya başka bir memeliye saldırırdı. Avlarını yere getirdiklerinde, kılıç dişli kedi de binlerce yıl boyunca sıkışıp kalacaktı.

Bunun her yıl yalnızca birkaç kez gerçekleştiğine inanılıyor olsa da, 30.000 yıl sonra, birkaçı birkaç bin oldu. Bulunacak daha fazla kemik olduğuna inanılıyor.

3. Yavaş Ama Güçlü

Kılıç dişli kaplanın insanoğlunun gördüğü tek parçası iskeleti olduğu için, kılıç dişinin görünüşü hakkında sadece bilgiye dayalı bir tahminde bulunuyoruz.

Bilim adamları, neye benzedikleri belirsiz olsa da, Kılıç Dişli bir kaplanın, çevresi ile karışan ve çoğu ağaçlarda ve çalılarda yaşadığı için jaguar veya leopar gibi lekeler içeren bir ten rengi olduğunu varsayıyorlar.

Bildiğimiz şey, bu kedilerin büyük ve sağlam olduğu. Uzunluk olarak, en az 2.2 metre boyundaydı ve omuzları en az 1 metre uzunluğundaydı. Bir aslanla hemen hemen aynı boyutta olmalarına rağmen, çok daha sağlamlardı. Bazıları 400 kg kadar ağırdı. Kaslı ön bacakları ve keskin geri çekilebilir pençeleri olan pençeleri vardı, bu da onların uzağa ve yükseğe zıplamalarına izin verdi. Bacakları kısa olduğu için hızlı koşucu değillerdi.

Kısa kuyruklarla, bir vaşak gibi, büyük olasılıkla çalıların arkasına saklanırlar ve sonra avlarına atlarlar. Birçok kedi denge için kuyruklarına ve hızlı bir şekilde yön değiştirme yeteneğine güvenir, bu da kılıç dişli bir kedinin hızlı koşucu olmadığı teorisini destekler. Büyük olasılıkla ortalama bir ayı kadar hızlı koşabildikleri halde, saatte yaklaşık 30 mil.

Aslan gibi küçük boğaz kemikleri vardır, bu da kükreyebileceklerini gösterir. Çoğu kedi gibi bıyıkları da vardı, bu da bilim adamlarının kafatasında modern kedilere benzeyen kanallar bulmasıyla keşfedildi. Bu kanallar, kediye başka bir nesneye ne kadar yakın olduklarını söylemek için bıyıkların kafatasının içindeki sinirlere nüfuz etmesini sağlar.

4. Uzun Ama Kırılgan Dişler

Boyutları etkileyici olsa da dev değillerdi. En dikkate değer özellikleri, gaddarlıklarını gösteren köpek dişleriydi.

18cm uzunluğunda ve bir Tyrannosaurus Rex kadar keskin dişleriyle, vahşi bir avcıydılar. Dişleri bir kılıç veya kemerli kılıç gibi kıvrılıyordu. Uzun dişleri tırtıklı bir bıçak gibi sivri uçluydu. Yavrular bu uzun dişler olmadan doğarlar ve yavru bir aslana benzerler. Yetişkin kabul edildiklerinde ve kendi başlarına avlanmaya başladıklarında altı aylık olana kadar genellikle tam gelişmiş köpek dişlerine sahip değildirler.

Dişlerin kötü görünmesine rağmen çok kırılgandırlar. Pek çok kedi avının boynunu ısırdığından dişlerin nasıl kullanıldığı kesin değildir, çünkü boyun kırılgan dişlerini kırabilecek çok sayıda kemik içerir.

Kılıç dişli kaplanlar büyük olasılıkla güçlü bacaklarıyla avlarına tutunur ve pençelerini hayvanın yanlarına batırır. Hayvan yere düştüğünde, kılıç dişi kediyi karnından veya birkaç kemiğin bulunduğu boynun önünden bıçaklayarak avının ağır şekilde kanamasına neden olur.

Bitki yiyen hayvanların çoğu kılıç dişli kedi için çok hızlıydı; bu nedenle, asıl kurbanlarının ne olduğu kesin olarak bilinmiyor. Bir fil büyüklüğünde bir mamutu düşürmüş olsalar da, asıl avları ağırlıkları veya daha küçüktü. Bu, ana diyetlerinin atlar, genç bizonlar, antiloplar ve genç mamutlardan oluştuğu anlamına geliyordu.

5. On Bin Yıl Önce Soyu Tükendi

Kılıç dişli kaplanın neden neslinin tükendiğini kimse bilmiyor. Bu hayvanları neyin öldürdüğüne dair üç teori var.

İnsanların bu vahşi hayvanları öldürmesi çok şüpheli olsa da, avlarının çoğunu avlamış ve yemiş olabiliriz, bu da onların sınırlı besin kaynaklarına sahip olmasına neden olur. İklim değişiklikleri besin kaynaklarını azaltabilirdi. Artı, buzul çağından sonra sıcaklıkta hayatta kalamayabilirler. Hastalık büyük olasılıkla kılıç dişli kediyi öldürdü.

Bilinen, on bin yıl önce, Kuzey Amerika’da yaşayan hayvanların üçte ikisinin Buz Devri sona erdikten sonra öldüğü. Kimse nedenini bilmiyor.

Kılıç dişli kedi hakkında bilinmeyen çok şey olsa da, kemiklerini inceleyerek çok şey öğrendik. Kedinin geride bıraktığı en büyük gizem, yeryüzünden aniden kaybolmasıdır. Günümüzde birçok kişi, büyük kedilerin sayısı azalmaya devam ettiği için bugün gezegendeki birçok büyük kedinin izinden gidebileceğinden korkuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Doğa

Ekoloji Nedir? Ekolojik Denge ve Türleri Nelerdir?

Ekoloji, ekosistemlerin incelenmesi demektir ve bu şekilde tanımlanır. Ekolojistler, bir ekosist…

Dünyanın En Tehlikeli 10 Hayvanı

Dünyanın her yerinde, insan popülasyonuna ciddi zarar (veya ölüm) verebilen çok sayıda zehirli v…

Karbon 14 Metodu ve Testi Nedir? Geçmişe Açılan Pencere

Arkeolojik çalışmaların yaş tahminlerinden tanıdığımız karbon testi veya bilimsel olarak Radyoka…

Boomslang Yılanı: Saldırısı, Zehri ve Yaşam Alanı

Bilimsel adı: Dispholidus typusÜst sınıf: DispholidusSıralama: PullularTakson Bas…

Herkül Böceği Hakkında İlginç Gerçekler

Herkül böceği (dynastes neptunus) büyük ve etkileyici bir böcektir, erkeğinin kıskaç görevi göre…

Orman İnsanı: Orangutan Nedir? Çiftleşmesi Ve 10 Gerçek!

Malaycada orangutan kelimesi “ormanın insanı” anlamına gelir. Yalnızca Sumatra ve Borneo Adasınd…

Çöl İklimi Nedir? İşte Özellikleri ve Bitki Örtüsü

Çöl iklimi dendiğinde aklınıza Dünya haritasındaki uçsuz bucaksız kum denizlerinin geldiğini tah…

Protista Alemi: Nedir, Özellikleri ve Canlıları

Protista alemi, kısaca ökaryotik protistlerden oluşmaktadır. Bu çok çeşitli krallığın üyeleri ti…

Buz Devri Hayvanlarına Bilimin Gözünden Bakıyoruz

Buz Devri Hayvanları ve İsimleri Nelerdir? Buz Devri hayvanları, filmin serisinden tanıd…

Atmosferin Katmanları: İyonosfer Nedir?

İyonosfer, dünya atmosferinin mezosfer, termosfer ve ekzosfer boyunca uzanan ve yaklaşık 800 km’…

Copy link
Powered by Social Snap