Kentucky Mağarasının İçinde 300 Milyon Yıllık Köpekbalığı Kafatası Keşfedildi

Ağustos 12, 2020

Paleontologların ilgisini şimdi de Kentucky/Amerika’daki bir mağaranın kireç katmanlarına gömülü olarak bulunan köpekbalığı kafatası fosilleri çekti. 20 farklı türe ait yaklaşık 150 adet köpekbalığının fosilleşmiş kalıntılarının bulunduğu bu mağara, en yakın plaja yaklaşık 1000 kilometre uzaklıkta. Doğar olarak belki de dev bir köpekbalığı fosili bulabileceğiniz son yerlerden birisidir. Ancak Kentucky’s Mammoth Cave National Park’da bu garip olay tam anlamıyla gerçekleşti. 

Kentucky bölgesinde ilk kez bir köpekbalığı fosili bulunmuyor, daha önce de birkaç kez benzer şekilde fosiller bulunmuştu ancak bu kez tam 150 adet köpekbalığından bahsediyoruz, hiç de az bir sayı değil. Mağara içerisinde 3 boyutlu haritalama projesi yapan iki bilim insanı olan Rick Olson ve Rick Toomey, önceleri diş olduğunu düşündükleri küçük parçacıkları yüzeye çıkardıkça, bunların birer kafatası olduğu ortaya çıkmaya başladı. Yaklaşık 500 milyon yıl öncesine kadar yaşamış olan köpekbalıklarında uzman olan bir arkadaşları vardı, John Paul Hodnett. Onun ilgileneceğini düşünerek bu bulguların fotoğraflarını gönderdiler.

Bu gönderiyi Instagram’da gör

Kentucky’s Mammoth Cave National Park is a long way from the ocean, but newly discovered fossils suggest the area was once teeming with sharks. . Scientists have identified the remains of 15 to 20 different species of sharks deep in the cave, including part of the head of a great white-sized monster that’s partially protruding from a wall, paleontologist John-Paul Hodnett told CNN. . The sharks lived about 330 million years ago in what is known as the Late Mississippian geologic time period, when much of North America was covered by oceans. When they died, their remains were encased in sediment that eventually became the limestone where the cave formed. . You can see the part of the shark’s jaw where it would have attached to the skull and the end that would have been its chin, Hodnett said. Some of the middle of the jaw isn’t visible, but he estimated that it would have been about 2 1/2 feet long. . By studying its teeth, Hodnett was able to determine that the fossil was part of a species called Saivodus striatus that was about the size of a modern great white shark — about 16 to 20 feet long.

luketipple (@luketipple)’in paylaştığı bir gönderi ()

Hodnett fotoğrafları gördükten sonra hemen mağaraya gidip incelemelerde bulundu. Bu incelemelerin sonucu ise herkesi hayretler içinde bıraktı. Şu ana kadar tespit edilmiş en büyük köpekbalıklarından çok daha büyük bir köpekbalığının (Saivodus Striatus) fosiliydi bu.

Devam eden süreçte yapılan incelemelerde paleontologlar 20 farklı türe ait  yaklaşık 150 adet köpekbalığı fosili keşfettiler. Daha fazlasının olacağını uman araştırmacılar çalışmalarına devam etmekte. 

En yakın okyanusa 1000 kilometreden daha uzak olan bu yerde bu kadar fazla köpekbalığı fosilinin bulunması, şüphesiz kara parçalarının milyonlarca yıl içerisinde nasıl yer değiştirdiğini ve değiştirmeye devam ettiğinin bir kanıtı olsa gerek… Yada belki de sadece bir kartal, avladığı köpekbalığını yuvasına taşımıştır da biz yanlış düşünüyoruzdur.


Daha Fazla Doğa

Ne Yaparsanız Yapın Ama Asla Kahve Telvesini Bitkilerinize Vermeyin!

Bitkilerin daha hızlı gelişmesi için kahve telvesi kullanmak yaygın bir alışkanlıktır ancak bu b…

En Uzun Memeliler: Zürafalar ve Sıradışı Özellikleri

Zürafalar, uzun bacakları ve uzun boyunları sayesinde dünyanın en uzun memelileridir. Bir zurafa…

İpeksi Kürkleriyle Afgan Tazısı Hakkında Bilinmeyenler

Afgan tazısı, hoş görünüşleri ve ilginç özellikleri sebebiyle birçok insanın en sevdiği bir köpe…

Yeni Açık Deniz Antlaşması Ne İfade Ediyor?

Birçok ülke, bu yıl imzalanması beklenen denizleri koruma amacıyla yapılan ilk açık deniz antlaş…

Atmosferin Katmanları Nelerdir? Özellikleri ve Görevleri

Dünya Atmosferinin Katmanları Dünyayı çevreleyen devasa katmanlara kısaca “atmosferin katmanl…

Sevimli ve İlginç Bir Primat: Tersiyerler (Makigiller)

Tropikal ormanlarda ve Güneydoğu Asya adalarının yaramaz çocuğu tersiyerler, Güneydoğu Asya’nın …

Yok Olan Bir Tür: Gibbon Maymunu

Güneydoğu Asya’nın tropikal yağmur ormanlarında yaşamını sürdüren, genelde ağaç dallarında meyve…

Yıllar Önce Nesli Tükendi Sanılan Yıldızlı Gece Kurbağası Bulundu

Yıldızlı Gece Kurbağalarının nesli, bilime göre bundan otuz yıl kadar önce tükenmişti. Yani aslı…

Habersiz Gelen Ölüm: Fizalya Denizanası

Fizalya denizanası, rengi ve görünüşüyle bir bütün olarak eşsiz bir canlıdır. Bu denizanası asle…

Chester Hayvanat Bahçesindeki Yeni Doğan Tırtılların Yolculuğu

İngiltere’de bulunan Chester Hayvanat Bahçesi’nde geçtiğimiz aylarda 150 adet Large Heath (büyük…

Copy link
Powered by Social Snap