Kendi Kendine Konuşmak Neyin Belirtisidir?

Ağustos 26, 2020
Kendi Kendine Konuşmak Neyin Belirtisidir?

İnsanların birçoğu kendi kendime konuşuyorum diye şikayetlenir ancak bunu kimseye söyleyemez. Peki ya hiç tek başınıza bir işle uğraşıyorken, hiç kendi kendine karşısında biri varmış gibi konuşan birisini gördünüz mü, yada siz de derin hayaller kurup kendi kendinize konuştunuz mu? Peki bu psikolojik olay, neyin göstergesidir? Şizofreni misiniz? Yoksa bu deli veya çok zeki olduğunuz anlamına mı geliyor? Gelin birlikte görelim!

Gerek tuvalette, gerek uyurken, gerek ayna karşısında kendi kendinize içinizden konuşsanız da zaman zaman bu, yüksek sesle konuşmalara dönüşebilir. Sesli şekilde konuşmanın asıl amacının başkalarıyla iletişim kurmak olduğunu düşünecek olursak, bu ne kadar normaldir? Bir insanın durduk yere kendi kendine sürekli konuşması hastalık mıdır?

İnsanlar genelde, yalnızca kendi düşünceleriyle cevap verebildiği derin ve soyut konuşmalar gerçekleştirir. Aslen bu iç konuşma bir rahatsızlığın değil, aksine sağlıklı bir zihne sahip olunduğunun göstergesidir. Kafa içindeki düşünceleri ve aksiyonları planlamaya ve organize etmeye yardımcı olur. Yani kısacası iç konuşmalar insanın kendini kontrol etmesine destek olur. 

Yapılan bir araştırmaya göre insanlar olarak sesli veya içinden sessiz bir şekilde kendi kendimize konuşmayı bırakmamız durumunda, beynimiz tam anlamıyla bir maymun beyni gibi çalışacaktı. Bu araştırma çerçevesinde, katılımcılar işitsel ve görsel bir takım görevleri gerçekleştirirken aynı anda yüksek sesle anlamsız sözler söylediler. Aynı anda iki şeyi söylemek mümkün olmadığı için, anlamsız şeyleri söylerken aynı anda görevi nasıl yapacaklarını kendileri ile konuşamadılar. Netice olarak bu durumda, insan beyni tıpkı maymunların beyni gibi bir çalışma yaptı ve beynin alakasız görsel ve işitsel alanları kullanıldı. Bu çalışmaya göre, kendi kendine konuşmak görevleri ve davranışları yönetmede tek yol değildir ancak insan psikolojisi olağan şekilde bunu tercih ediyor.

Kendi kendine konuşmak ve cevap vermek neden olur? 

  1. Stres: Yaşadığımız günün stresini, günlük işlerle uğraşırken veya boş dururken kendi kendine konuşarak dışa vurmaktır.
  2. İletişim Eksikliği: Dijital çağda karşılıklı birebir iletişim eskiye nazaran oldukça azalmış durumda. Bu sebeple günümüzde insanlar başkalarıyla sağlıklı iletişim kuramadığı zamanlarda kendi kendileriyle iletişim (konuşma) kurarlar. 
  3. Yalnız Olmak: Sosyal bir varlık olmamızdan ötürü, sosyal hayatı fazla olmayan ve vaktinin çoğunu yalnız geçiren insanlarda bu durumun görülmesi oldukça normaldir. 
  4. Önemli Anlar: İş görüşmesi, mülakat veya ilk buluşma… Seçenekleri artırabiliriz. Tüm bunların öncesinde kişinin kendi kendine konuşup oto kontrol sağlamak amacıyla olayı kafasında canlandırması yoluyla gerçekleşir.

Zihinden Konuşmak Sağlıklı Bir Beynin İşaretidir!

İyi haber! Kendi kendinize konuşmanız hastalık boyutunda olmadığı sürece (bazı nesnelerle veya hayal ürünleriyle bağırarak konuşmak gibi) kötü bir durum değil, aksine sağlıklı bir birey olduğunuzun göstergesi. Hatta kendi kendine konuşmayan insanlardan daha sağlıklısınız bile diyebiliriz! Öyleyse muhabbetiniz bol olsun diyelim.

Comments (13)
  • Peki karşüsında biri varmış gibi konuşmak,ama gerçek olmadığinı bilmek.kendi kendisine kafasınsa kurmak o ne ,bende bi hastalık mı var.

  • Hergün 5 saate yakın kendi kendine konuşmak da normal mi acaba bazen herhangi bi konu hakkında hararetli tartışmalara giriyorum böyle konu konuyu açıyo bakıyorum bayağı konuşmuşum birinin geldiğini hissedince de sanki saklanması gereken bi şey varmış gibi panik oluyorum hemen duruyorum ortam sakinleşince hiç bi şey olmamış gibi devam… Ders çalışınca falan da çok oluyo bağımlılık gibi bi şey benim gibi olan var mı acaba yoksa çıldırdım mı

  • Aynen işte tam olarak yaşadığım şeyi açıklamışsın, ve bu sayede kendimi dışarıdan bakan biri gibi gördüğümde hatalı ve itici kelimelerimi fark ettiğimde modum feci düşüyor, sonrasında farklı ve daha bilgili olduğum kendime güvendiğim bir konu hakkında konuşmaya başlayarak fikrimi anlatıyorum, bunu yaparken ortalama 3 kez düşünüyorum, sanki birine anlatırmış gibi hissettiğimden hata yaptığımda kaygı bozukluğum devreye giriyor.

  • Maladaptive daydreaming durumu var sizde arkadaşlar Detaylı bilgi için yazabilirsiniz cevaplamaktan onur duyarım. Çünkü bu tür insanlar yüksek iq ya ve derin bir düşünce yapısına sahip. Ve hayatı analiz etme insanları tanıma konusunda büyük yetenekleri vardır. Böyle bir insan tanımak isterim.

  • mailimi bıraktım maladaptive daydreaming oldugunu dusunuyorum daha once de duymustum arastirirken ablamda da ben de de mevcut bilgi verebilirseniz cok sevinirim

  • Bendeki tamamen farklı beni iyi dinleyin lütfen yardıma ihtiyacım var deli olduğumu düşünüyorum evet kendikendime konuşuyorum ama sizin anlattığıniz gibi değil mesela birkelime veyahutta bı cümle düşünüyorum kafandan onu tekrarlıyorum yanımda biri varsa içimden kimse yoksa dıştan bazende hic umursamiyorum öyle konuşuyorum herkes gülüyor varsa benim gibi olan söylesin lütfen.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Kişisel Gelişim

10 Adımda Kendini Geliştirmek İçin Yapılacak Aktiviteler

İş, aile ve ödenecek faturalar varken birçoğumuzun kendini geliştirmek için yapılacak aktiv…

Newton Yerçekimini Pandemi Sırasında Keşfetti!

Dünya geneline yayılan ve 2020’nin gündemini oluşturan koronavirüs şüphesiz hepimizin hayatını e…

İdealar Kuramı: Platon Neye İnanıyordu?

İdealar Kuramı ile tanınan Yunan filozof Platon, dünya çapında felsefeye, siyasete ve metafiziğe…

Plasebo Etkisi: Sahte İlaçlar Beynimizi Nasıl Kandırıyor?

Plasebo etkisi, kullanılan bir ilacın işe yarayacağına kendini inandırmak denebilir. Plasebo, tı…

Akıllı Telefon Bağımlılığı: Mücadele ve Belirtileri

Cep telefonları günümüzde o kadar güçlü ve çok yönlü araçlar haline geldi ki, bu cihazların kull…

Rüya Kontrolü: Lucid Rüya Nedir?

Hiç uyurken, rüya gördüğünüzü daha doğrusu rüyanın içerisinde olduğunuzu fark ettiniz mi? Hatta …

Peter Pan Sendromu Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Peter Pan’ın hikayesini ya da neyi anlattığını az çok hepimiz biliyoruz. Peter Pan, asla bü…

Görsel Hafıza: Öğrenmenin En Temel Bileşeni

Görsel hafıza, öğrenmenin temel bileşenlerinden biridir ve gelişmiş bir görsel hafızayı geliştir…

Projektif Testler Nedir, Türleri Nelerdir?

Projektif Testler Nedir? Projektif testler, belirsiz sahnelere, kelimelere veya görüntülere y…

Ockham’ın Usturası: Basit Olan Doğrudur İlkesi

Ockham’ın Usturası (Occam’s Razor) nedir? Bu terim, 12. yüzyılda Fransisken rahibi Ockham’l…
kendi kendine konuşmak

Copy link
Powered by Social Snap