1. Ana Sayfa
  2. Keşfet
  3. Kelimutu Dağı Kraterlerinde Renk Değiştiren Göller

Kelimutu Dağı Kraterlerinde Renk Değiştiren Göller

Kelimutu Dağı Kraterlerinde Renk Değiştiren Göller

Daha önce oldukça çılgın renklere sahip göller gördük, ancak Endonezya’ya bağlı Flores, renkli göl pastasından büyük bir pay alıyor diyebiliriz. Kelimutu Dağı’nın zirvesinde, üç farklı renkte üç adet krater gölü vardır ve bu renkler sürekli olarak değişir. 

Üç Renkli Gökkuşağı

Kelimutu’nun en batıdaki gölü olan Tiwu ata Mbupu (Yaşlılar Gölü) genellikle mavidir. Nuwa Muri Koo Fai (Maidens Gölü) genellikle yeşildir ve Tiwu ata Polo (Büyülü Göl) genellikle kırmızıdır. Ancak renkleri sabit değildir, her zaman renk değiştirebilir (Hatta bazen siyah bile olabilirler). 2007-2008 dönemlerinde göllerin rengi sırasıyla beyaz, turkuaz ve kırmızıydı. Kasım 2009’da ise siyah, turkuaz ve kahverengiydi. Yıllar geçtikçe böyle değişmeye devam etti, hatta günümüzde de hala zaman zaman renk değiştirebiliyorlar. 

Birçok göl sahip olduğu rengi genelde içerisindeki bakteri türlerinden alırken, Kelimutu’daki göllerde durum renkleri çok sık değiştiği için biraz daha gizemli bir hal alıyor. Bölge yerlilerinden bazıları, sudaki bir takım minerallerin volkanik gazla olan etkileşiminin renk değişimine yol açabileceğine inanıyor, ancak henüz kesin bir bilgi yok.

Kimileri İse Olayı Dini Boyutlara Taşıyor!

Bu göllerin isimleri bölgenin kültünün içinden geliyor. Birçok yerli, bu göllerin ölü ruhlar için bir dinlenme yeri olduğunu düşünüyor. Ölümden sonraki yaşamın tanrısı Mae’nin (inançlarına göre böyle bir tanrı var), ölenleri hayattaki değerlerine bağlı olarak farklı göllere gönderdiği düşünülüyor. Neyse ki göle gitmek için ölmek şart değil! Sadece 8 km’lik bir patika yürümeniz yeterli olacaktır. 

Ziyaret için en uygun zaman Temmuz ve Ağustos aylarıdır (Endonezya’nın kurak mevsimleri). Seyahat uzmanları bölgede güneşin doğuşunu görebilmek için ziyaretçilerin 15.30’da buraya gelmelerini öneriyor. Güneş ışığıyla ortaya çıkan göllerin görüntüsüne doyduktan sonra da yanardağın etrafında yürüyüş yapmak adettenmiş, ziyaret edecek olursanız aklınızda bulunsun.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?