1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji
 3. Kayıp Gezegen X’i (Nibiru) Bulma Yarışı Kızışıyor

Kayıp Gezegen X’i (Nibiru) Bulma Yarışı Kızışıyor

gezegen x


Bilim adamlarından oluşan ekipler, güneş sistemimizin dış kesimlerinde gizleniyor olabilecek büyük, kayıp gezegen X’i (Nibiru) ilk tespit eden olmak için yarışıyorlar.

Neden önemli: Gökbilimciler diğer yıldızların etrafında dönen binlerce gezegen buldular, ancak kendi Güneşimizin etrafında dönen bu olası gezegen (bazıları tarafından Gezegen X veya Gezegen 9 olarak adlandırılır) güneş sistemimiz hakkında ne kadar az şey bildiğimizi gösteriyor.

Neler oluyor: Bilim adamlarından oluşan ekipler, önümüzdeki yıllarda daha güçlü bir teleskop çevrimiçi hale gelmeden önce, güneş sisteminin uzak kısımlarında eğitilmiş teleskopları kullanarak olası gezegeni bulmak için yarışıyor.

 • Bilim adamları, koronavirüs salgını nedeniyle aylarca gözlem yapma şanslarını kaybettiler çünkü birçok teleskop, pandemiyi kontrol altına almak için dünyanın çeşitli yerlerinde gözlemevlerine getirilen kısıtlamalar nedeniyle kapatıldı.
 • Gökbilimciler, yeni bir teleskopu denemek ve potansiyel olarak teorik gezegeni ilk tespit edenler olmak için önümüzdeki aylarda en azından uzaktan gözlem yapmaya başlayacaklarını umuyorlar.
 • Astronom Scott Sheppard “Bu dostça bir yarışma. Yani onuçta bu bir yarış. İlk bulan olmak isteyeceğiniz bir şey. Oldukça da şaşırtıcı bir şey” dedi.

Yer merkezli Rubin Gözlemevi’nin önümüzdeki yıl ilk bilimsel gözlemlerini yapması ve 2022’de tam olarak faaliyete geçmesi bekleniyor.

 • Faaliyete geçtikten sonra, uzak güneş sistemindeki nesnelere olan duyarlılığı sayesinde Gezegen X’in orada olup olmadığını hızlı bir şekilde anlayabilecektir.
 • Astronom Konstantin Batygin, “Bizim için veya başka birinin gerçekten bulabileceği zaman ölçeği kapanıyor çünkü LSST [Rubin Gözlemevi] çevrimiçi olduğunda, işler oldukça kolaylaşacak” dedi.

Ayrıntılar: Gezegen X’in varlığı, Plüton’un çok ötesinde, Kuiper Kuşağı’ndaki nesneler arasında görülen bazı garip yörüngeleri açıklamaya yardımcı olabilir.

 • Gezegen X’in orada olduğunu düşünen bilim adamları, Dünya’nın kütlesinin yaklaşık 5 ila 10 katı olduğunu ve her 10.000 ila 20.000 Dünya yılında bir Güneş’in yörüngesinde döndüğünü umuyorlar.
 • Nispeten büyük olduğu düşünülse de, gezegenin Dünya’ya olan aşırı uzaklığı, potansiyel olarak küçük boyutu ve muhtemelen koyu rengi nedeniyle görülmesi özellikle zor olacak, bu da ondan yansıyan herhangi bir ışığı görmeyi zorlaştıracak.
 • Gezegen X olasılığı, 2015 yılında araştırmacıların orada olabileceğini gösteren yeni modeller ve simülasyonlar ürettiklerinde artmıştı.

Entrika: Herkes kendi tekniklerini ve teleskop parametrelerini kullanarak yeni gezegenin kanıtı pozitif bulan ilk kişi olmak istiyor, ancak bu yeni gezegeni bulmanın en iyi yolu işbirliğidir. Bu, onu arayan bilim adamlarının çok da iyi bildiği bir gerçektir.

Evet, ama: Gezegen X’in orada olduğu kesin değil.

 • Güneş’ten uzak bir yörüngede dönen ekstra, büyük bir gezegene ihtiyaç duymadan güneş sisteminin kenarındaki garip yörüngeleri açıklayabilecek teorik araştırmalar artmaktadır.
 • Yeni veriler, Gezegen X’in şu ana kadar tespit edilen güneş sisteminin uzak erişimlerinde bulunan az sayıdaki nesneden dolayı aslında önyargılı olabileceğini iddia etmek için kullanılan gözlem örneklerinin olduğunu gösteriyor.
 • Fizikçi Samantha Lawler “Dokuzuncu Gezegen olsaydı çok mutlu olurdum. Bu çok havalı olurdu” dedi. “Ama kanıtın orada olduğunu sanmıyorum.”
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap