1. Ana Sayfa
  2. Keşfet
  3. Kaya ve Fosil Arasındaki Farkı Anlamanın Yolu: Yalamak!

Kaya ve Fosil Arasındaki Farkı Anlamanın Yolu: Yalamak!

Kaya ve Fosil Arasındaki Farkı Anlamanın Yolu: Yalamak!

Fosiller her zaman bilime meraklı insanların ilgi odaklarından birisi olmuştur. Garip yapılarından ötürü her zaman kaya parçaları ile karıştırılırlar. Hatta eğitimli bir araştırmacı bile gözüyle bu ikisi arasındaki farkı kolay kolay ayırt edemez. Peki fosil olduğunu umduğumuz şeyin bir kaya mı yoksa fosil mi olduğunu gözle ayırt edemeyen araştırmacılar ne yapıyor? Sürpriz değil. Başlıkta gördüğünüz üzere, yalıyorlar!

Bir Kayayı Yalamadan Önce Sormanız Gereken Bir Soru Var

Elinizdeki şeyin bir fosil olup olmadığını merak ediyorsanız öncelikle sormanız gereken garip bir soru var, ’’Ben neredeyim?’’. Konya’nın uçsuz bucaksız arazilerinde tuhaf şekilli bir kaya parçası bulduysanız, kötü bir haber vermeyi istemeyiz ancak bu muhtemelen bu bir dinozor parçası değildir. Çünkü gerçek fosiller dünyanın belli bölgelerinde ve belirli lokasyonlarda ortaya çıkar. 

Paleontoloji Veritabanı bünyesindeki interaktif bir harita, dinozor fosillerinin Dünya’nın hangi bölgelerinde bulunduğunu size göstermekte(evet çok havalı). Tabi bu bölgelerde araştırma yapmak için bir izne ve bazı belgelere sahip olmalısınız.

Elimizdekinin Fosil Olup Olmadığını Yalama Yoluyla Nasıl Anlarız?

Öncelikle eğitimli paleontolog olduğunuzu ve dinozor fosillerine rastlamanın mümkün olduğu bir bölgede olduğumuzu varsayalım. Elimizdekinin fosil olup olmadığını numune laboratuvarına götürmeden anlamak pek de kolay değil. En son çare olarak ise yalayabilirsiniz. Eğer diliniz söz konusu cisme çok az yapışırsa, bunun bir dinozor kemiği (fosil) olma olasılığı yüksektir. Eğer tam tersi olur da diliniz yapışmazsa, maalesef tozlu bir kayayı yalamakla kalırsınız. 

Bir dinozor fosilini yaladığınızda daha yapışkan hissetmenizin sebebi, dinozor kemiğinin yapısının gözenekli olmasıdır. Dinozor öldükten sonra organları zamanla bozulur, çürür ve kemiğin yapısına karışır. Yaladığınız şey bir fosilse yapılması gereken ilk şey ağzınızı çalkalayıp bir bardak su içmek olacaktır. Şayet hiçbirimiz akşam yemeğinde fosilleşmiş kemik tadı istemeyiz…

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap