Karbon Ayak İzi Nedir? Nasıl Hesaplanır ve Azaltılır?

Aralık 29, 2020

Karbon ayak izi, günlük ekonomik ve insani faaliyetlerden kaynaklanan sera gazlarının (GG) toplam hacminin temsili demektir. Tonlarca CO2 emisyonu olarak ölçülen bir faaliyetin karbon ayak izini bilmek, hava kirliliğini mümkün olan en düşük seviyeye düşürmek için önlemler almak ve girişimler başlatmak söz konusu olduğunda önemli bir yere sahip oluyor. Tüm bireylerin yaptıkları, sera gazlarındaki artışı ve küresel ısınma yoluyla iklim değişikliğini tetikliyor.

Araba ile seyahat ettiğinizde, cep telefonunuzu şarj ettiğinizde, televizyonu açtığınızda veya çamaşır makinesini çalıştırdığınızda, ayrıca bunların dışında binlerce rutin faaliyetlerde bulunduğunuzda, atmosferde biriken ve küresel ısınmaya katkıda bulunan bir gaz izi bırakırsınız. Bu emisyonlar iklim değişikliğini hızlandırır ve kısaca dünyamızın yaşanabilirliğini etkiler.

Karbon Ayak İzi Ne Demektir?

Karbon Ayak İzi ve Dünya

Kısaca insan faaliyetlerinin ürettiği sera gazlarının izi, karbon ayak izi olarak bilinir. Bu çevresel gösterge, metan (CH4), nitrojen oksit (N2O), hidroflorokarbonlar (HFC’ler), perflorokarbonlar (PFC’ler), sülfür hekzaflorür (SF6) gibi bileşiklerin hem doğrudan hem de dolaylı emisyonlarını ve hepsinden önemlisi, soluduğumuz havadaki karbondioksiti artırır.

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), atmosferdeki sera gazlarının konsantrasyonunun 2019’da rekor seviyeye ulaştığını. Ayrıca bugünün atmosferik CO2 seviyelerinin, milyonlarca yıl öncesine göre çok daha yüksek olduğunu belirtiyor. Sıcaklık, her bölge için ortalama 3 santigrat derece daha yüksek ve deniz seviyeleri bugün olduğundan 10 ila 20 metre daha yüksekti.

Kişisel Karbon Ayak İzi

Kişisel ekolojik karbon ayak iziniz, birincil karbon ayak izidir ve hareket etmeniz, bir şeyler tüketmeniz, yemeniz ve çeşitli enerji kaynakları kullanmanız sonucunda geride bıraktığınız şeydir. ABD çevre STK’sı Nature Conservancy, gezegendeki her bir insanın her yıl ortalama dört ton CO2 ürettiğini tahmin ederken, Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelerde bu miktar kişi başına ve yılda dört katına kadar çıkıyor.

Nature Conservancy, 2050 yılına kadar karbon ayak izimizi yılda iki tonun altına indirmemiz gerektiğini söylüyor. Uzmanlar, sıcaklık grafiklerinin yükselmeyi durdurmasını ve korkunç 2° C eşiğine ulaşmamasını sağlamanın en iyi yolunun bu olduğunu söylüyor. iklim değişikliğini şiddetlendirecek ve geri dönüşü olmayan bir soruna dönüştürecek.

Şirketlerin/İşletmelerin Karbon Ayak İzi

İnsanlar gibi şirketler de üretim, nakliye ve enerji tüketimi sırasında sera gazı üretirler. Kurumsal ayak izi, doğrudan ve kontrol edilebilir olsun veya olmasın, şirketlerin tüm GG emisyonlarını, çalışmalarını ve kapsamlarını ölçer.

Bu bağlamda, şirketler genellikle karbon ayak izini azaltma veya dengeleme seçeneğine sahiptir. Peki, bunun yolu nedir? Enerji hesaplama ve verimliliğini artırarak, %100 yenilenebilir kaynaklı enerji tüketerek, farkındalık yaratmak için kampanyalar yürüterek, çevre projelerine yatırım yaparak, yeşil vergiler ödeyerek ve uluslararası emisyon piyasasında tonlarca CO2 satın alarak yapılabilir.

Ürünlerin Karbon Ayak İzi

İkincil tüketim malları ve hizmetleri de faydalı ömürleri öncesinde, sırasında ve sonrasında sera gazı salmaktadır. Bu nedenle kirlilik, hammaddelerin elde edilmesi, işlenmesi, üretimi ve dağıtımı ile bunların kullanılması ve yeniden kullanılan, geri dönüştürülen veya çöp sahasına giden atığa dönüştürülmesiyle başlar. Diğerlerinin yanı sıra konserler, gösteriler veya spor etkinlikleri gibi etkinliklerin karbon ayak izi de ulaşım, enerji tüketimi, üretilen atık vb. hususlar nedeniyle önemlidir.

Karbon Ayak İzi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Karbon Ayak İzinin Zararları, Dünyanın Her Yıl Daha Da Isınmasına Sebep Oluyor

Kişisel karbon ayak izinizi birkaç dakika içinde hesaplamanın internette çok sayıda ücretsiz, çok basit formülü, yöntemi ve aracı bulunmaktadır. Bu bağlantıda sunulan karbon ayak izi hesaplama hizmeti yeni pencerede açılacaktır. Çeşitli etmenleri dikkate alarak tahmini bir karbon ayakizi hesaplaması yapabilirsiniz.

Kişisel veya kurumsal karbon ayak izinizi bilmek, sera gazı emisyonlarını belirlemenize ve azaltmanıza olanak tanır, kurumların çevresel performans istatistiklerini yayınlamasına olanak tanır, çevresel maliyetler konusunda farkındalık oluşturmak için bilgi olarak kullanılabilir ve temel olarak, çevre ve enerji yönetimi için etkili bir araçtır.

Karbon Ayak İzimi Nasıl Azaltırım?

Önümüzdeki birkaç yıl, iklim değişikliğine karşı mücadelemizde belirleyici olacak ve başarımız kesinlikle karbon ayak izimizi azaltma konusundaki kararlılığımıza bağlı olacak. İşte karbon ayak izinizi azaltmaya yardımcı olabilecek bazı ipuçları:

  • Özellikle kırsal alanlarda yaşayanlar kendi bahçelerinde çeşitli ürünler yetiştirip, tüketimlerinin bir kısmını buradan sağlayabilir ve karbon ayak izini azaltabilirler.
  • Toplu taşıma, bisiklet veya yürümek gibi sürdürülebilir ulaşım araçlarını kullanmaya başlayın ve çevre dostu araçlar (örneğin elektrikli araçlar) satın alın.
  • %100 yenilenebilir bir enerji tüketimi seçin, enerji tasarrufu sağlayan cihazlar satın alın ve enerji tasarrufu için ısıtma ve klimayı kontrol edin.
  • Atıkları azaltın: Ambalajınızı yeniden kullanın, geri dönüştürün ve bu mümkün değilse uygun konteynerlere atın.
  • Örnekleri çeşitlendirmek mümkün. Karbon ayak izini azaltmanın öneminin farkında olun ve öğrendiklerinizi başkalarına anlatın, unutmayın; burası hepimizin dünyası.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Doğa

Dünyanın Manyetik Alanı Olmasaydı Ne Olurdu?

“Manyetik alan nedir?” diye soracak olursanız, kısaca Dünyadan görünmez bir halat gibi uzanan ve…

Çamur Zıpzıpı Nedir? Mudskipper ve Özellikleri

Birçok belgeselin konusu olan çamur zıpzıpı, goby ailesine mensup bir balıktır. Ayrıca Pasifik v…

Tazmanya’da 500 Pilot Balina Karaya Vurdu

Yetkililer, Avustralya’nın kayıtlardaki en büyük karaya oturma vakası olmasından şüphelenilen fa…

Mermi Karıncası: Dünyanın En Ağrılı Isırığı

Mermi Karıncası (Paraponera clavata), Orta ve Güney Amerika’nın bazı bölgelerine özgü bir karınc…

Kar Leoparı Hakkında 10 Bilinmeyen Gerçek

Birçok belgeselin konusu olan kar leoparı büyük kediler arasında en güzellerinden biridir. Soğuğ…

Yıllar Önce Nesli Tükendi Sanılan Yıldızlı Gece Kurbağası Bulundu

Yıldızlı Gece Kurbağalarının nesli, bilime göre bundan otuz yıl kadar önce tükenmişti. Yani aslı…

Kırmızı Dudaklı Yarasa Balığı Ve Özellikleri: Okyanusun Prensesi

Kırmızı dudaklı yarasa balığı, abartılı şekli ve parlak kırmızı dudakları ile bilinen ilginç bir…

Hamam Böceği: Türleri, Zararları ve Kesin Çözümü

Hamam böceği (diğer adı Blattaria) nedir sorusuyla başlamak en doğrusu olacaktır. Bu canlılar, t…

Köpekler Hakkında Her Şey: Kısa Ve İlginç Bilgiler

Köpeğiniz en iyi arkadaşınız, ama onun hakkında bilmediğiniz çok şey var! Köpeğiniz genç ya da y…

Avcı (Yengeç) Örümceğin Keseli Fareyi Yediği Anlar

Dev böcekleriyle ünlü olan Avustralya’da (başka…

Copy link
Powered by Social Snap