1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Karanlık, Işık Hızından Daha Hızlı Olabilir Mi?

Karanlık, Işık Hızından Daha Hızlı Olabilir Mi?

Karanlık, Işık Hızından Daha Hızlı Olabilir Mi?

Başlığı okuyunca ‘’Karanlığın gerçekten bir hızı olabilir mi’’ dediğinizi tahmin etmek zor değil. Peki, karanlığın cidden bir hızı var mı?

Aslına bakarsanız hiçbir şey ışıktan hızlı olamaz, tabi karanlık hariç.

Gölgelerin Gücü Adına!

İnsanlık olarak uzun yıllar boyunca ışık hızını en hızlı şey olarak tanımladık. Hiçbir şey ışıktan hızlı hareket edemese bile, gölgeler ışık hızından daha hızlı hareket edebilir. Fiziğin en temel yasasını çiğnemeden bunu açıklamaya çalışacağız ama bunu anlatabilmemiz için, ilk önce bir düşünce deneyi yapmalıyız.

Jüpiter gezegenine ulaşacak kadar güçlü bir ışığa sahip olduğunuzu düşünün. Ve bu gezegenin tüm çapını kaplayacak kadar büyük bir koni içerisinde ışığı yaydığını.. Parmağınızı merceğin üzerinden geçirdiğinizde gölge bir anda tüm gezegenin çapını (139 bin km) geçecektir. Işık hızı saniyede 299 km olduğu için, eğer parmağınızı mercekten geçirmeniz çeyrek saniye gibi bir süre olursa oluşturacağınız gölge, ışık hızının rekorunu ‘’kırmış’’ olacak. 

Konuya ‘Işık’ Tutmak

Peki, hiçbir şeyin ışık kadar hızlı olmadığını neye dayanarak söylemiştik? Hemen açıklayalım. Karanlık aslında bir şeyin ‘’olmamasıdır’’. Yani aslında hareket eden, mesafe kat eden bir foton yada parçacık yok ortada. Karanlığın bu özel hareket edememe durumu da “hız” tanımımıza uymadığı için, henüz ışıktan daha hızlı iletilen hiçbir şeyin olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap