1. Ana Sayfa
  2. Doğa
  3. Kaliforniya’nın Tamamen Doğal Neon Sahil Şeridi

Kaliforniya’nın Tamamen Doğal Neon Sahil Şeridi

kaliforniya-neon-sahil-seridi

Kaliforniya sahil şeridi ışık saçıyor ve bu hayal gücümüzün bir ürünü değil, tamamen doğanın bir gösterisi. Milyonların ilgisini çeken bu doğa olayını gelin birlikte inceleyelim.

Bioluminescent planktonlar, Baja’dan Los Angeles’a kadar uzanan sahil şeridinde çok güzel bir doğa olayına sebep oluyor. Bu küçük, tek hücreli organizmalara dinoflagellat da deniyor. Büyük gruplar halinde toplandıklarında, okyanus suyunun rengini bozuyor ve çok güzel bir ışık gösterisine sebep oluyorlar. Kaliforniya’da sık sık bu planktonlar bir araya geliyor ve özellikle geceleri eşsiz bir şov ortaya çıkıyor. 

Biyolüminesan Dalgalara Neden Olan Şey Ne?

Dinoflagellatlar tarafından yayılan bu ışık, tehlike altında hissettiklerinde avcıları uzak tutmak ve avcılarını avlayabilecek diğer hayvanların dikkatini çekmek için kullandıkları bir savunma mekanizmasıdır. Su içerisinde birlikte yaptıkları koordineli hareketler sayesinde bu ışığın çıkmasını tetikler. 

Bu doğa olayın bir diğer ismi kırmızı gelgittir. Bir hafta ila bir ay arasında bir süre boyunca devam edebilir. Günümüzde kırmızı gelgit olayları küresel olarak artıyor (hatta geçtiğimiz yıllarda farklı bir türü ülkemizde de görülmüştü) ancak sebebi henüz tam olarak bilinmiyor, denizlerdeki kirliliğin buna yol açabileceği düşüncesi ilk akla gelen neden olsa da henüz net bir bilgi yok. 

Şimdilik tek bildiğimiz, Kaliforniya sahili özellikle de geceleri eşi olmayan bir şölene sahne oluyor ve gerçekten görülmeye değer!

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap