Kaizen Nedir? Kaizen’in 5s’i Nasıl Uygulanır

Mayıs 12, 2021
Kaizen Nedir? Kaizen’in 5s’i Nasıl Uygulanır

İyileştirme veya “iyiye doğru yapılan değişim” anlamına gelen Japonca bir kelime olan Kaizen, herhangi bir organizasyonun ve işletmelerin işleyişinin daha iyi olmasını sağlamak için her çalışanın (CEO’dan saha personeline kadar) gösterdiği çaba demektir. Eğer bir gün Japonya’da bir şirkette çalışacak olursanız, Kaizen sürecine ne kadar önem ve değer verdiklerini anlayacaksınız. Kaizen felsefesi, Japon şirketlerinin kusurları ortadan kaldırmak ve uzun vadede, kaliteyi artırma ve nihayetinde müşteri memnuniyetini sağlamak için bazı politika ve kurallar uygulayarak, rakiplerini geride bırakmasına yardımcı olur.

Kaizen Nedir?

Kaizen metodu tam olarak bir temel prensip üzerinde çalışır. O da “Değişim iyidir” prensibidir.

Kaizen kısaca, “bir organizasyonun çalışma süreçlerinin ve işlevlerinin değişim yoluyla devamlı olarak iyileştirilmesi” demektir. Birçok sektörde kendine kullanım alanı bulabilen Kaizen tekniği, genel süreçlerde sürekli olarak küçük iyileştirmeler uygulamayı ve sonunda işletmenin uzun vadede başarılı olmasını hedefler. Japonlar, şirket sisteminde ve politikasında devamlı olarak yapılan değişimlerin, birkaç büyük değişiklikten daha etkili sonuçlar getirdiğini düşünüyor.

Kaizen 6 Sigma Ne Demektir?

Gemba Kaizen, Major Kaizen ve Kobetsu Kaizen Nedir?

Kaizen yaklaşımı, yalnızca imalat sektöründe değil, neredeyse tüm departmanlarda verimliliğin sürekli iyileştirilmesini hedefler. Kaizen araçlarını uygulamak, tek bir bireyin sorumluluğu değildir, kuruluşta çalışan her bireyin belli inisiyatifler almasını gerektirir.
Aşağıda Kaizen Altı Sigma‘nın ana unsurları yer almaktadır:

 • Takım Çalışması ve Eğitimi
 • Kişisel Disiplin
 • Moralin Yükselmesi
 • Kalite Çemberleri
 • Gelişim İçin Öneriler

5s ve Kaizen Nedir?

Kaizen’in 5s’i, şirketlerde sağlıklı bir çalışma ortamını sağlayan kusursuz sistemleri, standart politikaları, kuralları ve düzenlemeleri oluşturan sistematik bir yaklaşımdır. Bunun en büyük örneği, herhangi bir Japon şirketini temsil eden kişiyi mutsuz görmenizin oldukça zor olmasıdır. Japon çalışanlar asla kurumları hakkında kötü konuşmazlar. Evet, “Kaizen nedir” süreci, küçük sürekli değişiklikler ve kusurların giderilmesi yoluyla, çalışan memnuniyeti ve müşteri memnuniyetinde önemli bir rol oynamaktadır. Hızlı kaizen araçları, daha iyi üretkenlik ve daha iyi sonuçlar sağlayan oldukça organize bir çalışma ortamı sağlar. Aynı zamanda, çalışanlar ile kurum arasında büyük bir bağ oluşturur ve deyim yerindeyse “aile ortamı” sağlar. Peki, Kaizen’in 5s’i nedir?

Ayrıntılı şekilde 5s’in ne demek olduğunu açıklayalım:

 • SEIRI (Ayıklama): SEIRI, İngilizce’de “sort out” anlamına gelir; dilimizde ise “problemi çözmek” demektir. Seiri aşamasına göre çalışanlar işleri iyi bir şekilde çözmeli ve organize etmelidir. Öğeleri, yani yapılması gereken işleri “Gerekli”, “Kritik”, “En Önemli”, “Aciliyeti yok” ve “Yararsız” olarak belli sınıflara ayırmak yoluyla uygulanır. Yararsız olanı atın, ayrıca şu anda aciliyeti olmayan şeyleri bir kenara bırakın. Kritik ve en önemli olarak işaretlenen maddeleri ise öncelikli olarak yerine getirin.
 • SEITION (Düzenleme): Seition, organize etmek, düzenlemek anlamına gelir. Araştırmalar, çalışanların değerli zamanlarının yarısını, öğeleri ve önemli belgeleri aramak için harcadıklarını söylüyor. Her eşyanın kendine ait bir yeri olmalı ve yalnızca o yerde tutulmalıdır.
 • SEISO (Temizlik): “SEISO” kelimesi temizlik anlamına gelir. İşletme her an temiz tutulmalıdır. Ayrıca çalışma alanı tamamen düzenli olmalıdır, çünkü dağınıklık dikkat bozar. Gerekli belgeler uygun klasör ve dosyalarda saklanmalıdır. Dolaplar ve çekmeceler zaten ne için var ki? Onları belgeleri ve klasörleri saklamak için ağzına kadar doldurun, masanızı boş yere işgal etmeleri dikkatinizi dağıtacaktır.
 • SEIKETSU (Standartlaşma): SEIKETSU, standardizasyon anlamına gelir. Her kuruluşun belirli standart kurallara sahip olması ve yüksek kalitede ürün (veya hizmet) sağlamak belli için politikalar belirlemesi gerekir.
 • SHITSUKE (Sürdürme ve Geliştirme): Çalışanların kuruluşun politikalarına saygı göstermesi, kural ve düzenlemelere uyması gerekir. Kısacası “öz disiplin” şarttır. Herkesin saati saatine iş başında olması, molaları doğru kullanması gibi küçük değişiklikler yaparak rahatlıkla sonuç alınacaktır.

Kısacası kaizen yöntemi, bahsettiğimiz bu küçük iyileştirmelere odaklanır ve böylece uzun vadede oldukça iyi bir sonuç verir.

Yorum
 • resat büyükkkemahli

  giris icin güzel bir yazı

  Gemba Kaizen, Major Kaizen ve Kobetsu Kaizen Nedir? denmis ama devamı gelmemis. Soruda kalmıs..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Keşfet

51. Bölgeyi Görmek İster Misiniz? Tikaboo Zirvesine Gidiyoruz!

51. Bölge’ye giriş temel olarak imkansız. Peki görmek? O biraz daha az imkansız! Çok gizli bir a…

Zombi Nedir Sorusuna Derin Bakış: Ölüleri Diriltebilir Miyiz?

Hayatta, ölümden ve ölümün daimi olmasından daha garanti olan çok az şey var. Ancak bu, “ölüm ge…

Kağıt Nasıl Üretilir? Fabrikaların Kağıt Yapımı Süreçleri

Daha önce hiç tuttuğumuz notların bankası olan kağıtların ağaçtan defterlerimize uzanan üretim s…

Örümcek Ağı: Sağlamlığı ve İyileştirici Etkisiyle Eşsiz Bir Malzeme

Örümcek ağı naylondan esnek, saçtan ince ve ağırlığına göre çelikten çok daha güçlü, doğa harika…

90.000 Yıllık Neandertal ve Denisovan Melezi İnsan Bulundu

Nature dergisinde yayınlanan makaleye göre, bulunan bir fosil üzerinde yapılan genetik testler, …

Asal Sayılar Nedir? Öğretmenler, Veliler ve Çocuklar İçin Açıklama

Asal sayı, yalnızca kendisine ve 1’e kalansız bölünebilen bir sayıdır. Bu makalede tam olar…

Yapısal Şiddet: Antropoloji ve Sağlık İle İlgisi

Yapısal Şiddet Nedir Yapısal şiddeti, bir sosyal yapının eşitsizliği uzun vadeli ol…

Zen Budizmi Felsefesi Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Zen felsefesi, çok eski zamanlarda Çin sınırlarında ortaya çıktığına inanılan, hakkında çok fazl…

Metafizik Nedir? Tanımı ve Felsefeyle Bağlantısı

Metafizik adıyla bilinen olgu, aslında Aristoteles’in “ilk felsefe” olarak adlandırdığı şeydir. …

Hiroşima, Nagasaki ve 120 bin Masum İnsan

1945 yılında, ll. Dünya Savaşı yıllardır devam etmekteydi ve daha da kötüsü, savaşın sonunu görm…

Copy link
Powered by Social Snap