Kaizen Nedir? Kaizen’in 5s’i Nasıl Uygulanır

Mayıs 12, 2021

İyileştirme veya “iyiye doğru yapılan değişim” anlamına gelen Japonca bir kelime olan Kaizen, herhangi bir organizasyonun ve işletmelerin işleyişinin daha iyi olmasını sağlamak için her çalışanın (CEO’dan saha personeline kadar) gösterdiği çaba demektir. Eğer bir gün Japonya’da bir şirkette çalışacak olursanız, Kaizen sürecine ne kadar önem ve değer verdiklerini anlayacaksınız. Kaizen felsefesi, Japon şirketlerinin kusurları ortadan kaldırmak ve uzun vadede, kaliteyi artırma ve nihayetinde müşteri memnuniyetini sağlamak için bazı politika ve kurallar uygulayarak, rakiplerini geride bırakmasına yardımcı olur.

Kaizen Nedir?

Kaizen metodu tam olarak bir temel prensip üzerinde çalışır. O da “Değişim iyidir” prensibidir.

Kaizen kısaca, “bir organizasyonun çalışma süreçlerinin ve işlevlerinin değişim yoluyla devamlı olarak iyileştirilmesi” demektir. Birçok sektörde kendine kullanım alanı bulabilen Kaizen tekniği, genel süreçlerde sürekli olarak küçük iyileştirmeler uygulamayı ve sonunda işletmenin uzun vadede başarılı olmasını hedefler. Japonlar, şirket sisteminde ve politikasında devamlı olarak yapılan değişimlerin, birkaç büyük değişiklikten daha etkili sonuçlar getirdiğini düşünüyor.

Kaizen 6 Sigma Ne Demektir?

Gemba Kaizen, Major Kaizen ve Kobetsu Kaizen Nedir?

Kaizen yaklaşımı, yalnızca imalat sektöründe değil, neredeyse tüm departmanlarda verimliliğin sürekli iyileştirilmesini hedefler. Kaizen araçlarını uygulamak, tek bir bireyin sorumluluğu değildir, kuruluşta çalışan her bireyin belli inisiyatifler almasını gerektirir.
Aşağıda Kaizen Altı Sigma‘nın ana unsurları yer almaktadır:

 • Takım Çalışması ve Eğitimi
 • Kişisel Disiplin
 • Moralin Yükselmesi
 • Kalite Çemberleri
 • Gelişim İçin Öneriler

5s ve Kaizen Nedir?

Kaizen’in 5s’i, şirketlerde sağlıklı bir çalışma ortamını sağlayan kusursuz sistemleri, standart politikaları, kuralları ve düzenlemeleri oluşturan sistematik bir yaklaşımdır. Bunun en büyük örneği, herhangi bir Japon şirketini temsil eden kişiyi mutsuz görmenizin oldukça zor olmasıdır. Japon çalışanlar asla kurumları hakkında kötü konuşmazlar. Evet, “Kaizen nedir” süreci, küçük sürekli değişiklikler ve kusurların giderilmesi yoluyla, çalışan memnuniyeti ve müşteri memnuniyetinde önemli bir rol oynamaktadır. Hızlı kaizen araçları, daha iyi üretkenlik ve daha iyi sonuçlar sağlayan oldukça organize bir çalışma ortamı sağlar. Aynı zamanda, çalışanlar ile kurum arasında büyük bir bağ oluşturur ve deyim yerindeyse “aile ortamı” sağlar. Peki, Kaizen’in 5s’i nedir?

Ayrıntılı şekilde 5s’in ne demek olduğunu açıklayalım:

 • SEIRI (Ayıklama): SEIRI, İngilizce’de “sort out” anlamına gelir; dilimizde ise “problemi çözmek” demektir. Seiri aşamasına göre çalışanlar işleri iyi bir şekilde çözmeli ve organize etmelidir. Öğeleri, yani yapılması gereken işleri “Gerekli”, “Kritik”, “En Önemli”, “Aciliyeti yok” ve “Yararsız” olarak belli sınıflara ayırmak yoluyla uygulanır. Yararsız olanı atın, ayrıca şu anda aciliyeti olmayan şeyleri bir kenara bırakın. Kritik ve en önemli olarak işaretlenen maddeleri ise öncelikli olarak yerine getirin.
 • SEITION (Düzenleme): Seition, organize etmek, düzenlemek anlamına gelir. Araştırmalar, çalışanların değerli zamanlarının yarısını, öğeleri ve önemli belgeleri aramak için harcadıklarını söylüyor. Her eşyanın kendine ait bir yeri olmalı ve yalnızca o yerde tutulmalıdır.
 • SEISO (Temizlik): “SEISO” kelimesi temizlik anlamına gelir. İşletme her an temiz tutulmalıdır. Ayrıca çalışma alanı tamamen düzenli olmalıdır, çünkü dağınıklık dikkat bozar. Gerekli belgeler uygun klasör ve dosyalarda saklanmalıdır. Dolaplar ve çekmeceler zaten ne için var ki? Onları belgeleri ve klasörleri saklamak için ağzına kadar doldurun, masanızı boş yere işgal etmeleri dikkatinizi dağıtacaktır.
 • SEIKETSU (Standartlaşma): SEIKETSU, standardizasyon anlamına gelir. Her kuruluşun belirli standart kurallara sahip olması ve yüksek kalitede ürün (veya hizmet) sağlamak belli için politikalar belirlemesi gerekir.
 • SHITSUKE (Sürdürme ve Geliştirme): Çalışanların kuruluşun politikalarına saygı göstermesi, kural ve düzenlemelere uyması gerekir. Kısacası “öz disiplin” şarttır. Herkesin saati saatine iş başında olması, molaları doğru kullanması gibi küçük değişiklikler yaparak rahatlıkla sonuç alınacaktır.

Kısacası kaizen yöntemi, bahsettiğimiz bu küçük iyileştirmelere odaklanır ve böylece uzun vadede oldukça iyi bir sonuç verir.

Yorum
 • resat büyükkkemahli

  giris icin güzel bir yazı

  Gemba Kaizen, Major Kaizen ve Kobetsu Kaizen Nedir? denmis ama devamı gelmemis. Soruda kalmıs..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Keşfet

Kutup İklimi Nedir? Özellikleri ve Bitki Örtüsü

Kutup iklimi, Kuzey ve Güney Kutuplarını ve çevrelerindeki alanları kapsayan bölgelerin iklim öz…

90.000 Yıllık Neandertal ve Denisovan Melezi İnsan Bulundu

Nature dergisinde yayınlanan makaleye göre, bulunan bir fosil üzerinde yapılan genetik testler, …

Japonya’nın Başka Bir Gezegenden Olduğunu Kanıtlayan 10 Fotoğraf

Japonya, geçmiş yüzyılların eski geleneklerini ve günümüz teknolojisini bir araya getiren zengin…

Aquila (Kartal) Takımyıldızının Hikayesi ve Mitolojik Yeri

Aquila bir takımyıldızdır ve kelime Latince’de “kartal” anlamına gelir. Aquila Takımyıldızı’nın …

Kolombiya’daki Yıldız Partisine Davetlisiniz

Gökyüzündeki yıldızları izlemeyi hepimiz severiz. Ama fark etmişsinizdir ki yıldızlar her yerden…

Güney Kutbu vs Kuzey Kutbu

Kuzey Kutbu, dünyanın üst yarımküresinin en kuzeyini temsil eder ve bu yarımkürenin en soğuk böl…

Deniz Tutması Neden Olur ve Hangi Organla İlgilidir?

Deniz Tutması Nedir ve Nasıl Geçer? Araba, yol veya deniz tutması olarak da bilinen seyahat h…

Klima Çalışma Prensibi: Basit Ama Etkili

Sıcacık yaz günlerini kışa çeviriyorlar ama pek azımız arkasındaki bilimi sorguluyor. Bu makalem…

XXY Kromozomlu Erkekler: Klinefelter Sendromu Nedir?

Klinefelter sendromu belirtileri geç görüldüğü için hakkında bilginin az olduğu ama çağımızın en…

Hiroşima, Nagasaki ve 120 bin Masum İnsan

1945 yılında, ll. Dünya Savaşı yıllardır devam etmekteydi ve daha da kötüsü, savaşın sonunu görm…

Copy link
Powered by Social Snap