1. Ana Sayfa
  2. Doğa
  3. Japonya’da Maymunlar Geyik İle Cinsel İlişkiye Giriyor
Trendlerdeki Yazı

Japonya’da Maymunlar Geyik İle Cinsel İlişkiye Giriyor

Japonya’da Dişi Maymunlar Geyik İle Cinsel İlişkiye Giriyor

11 Aralık 2016’da, Kanada’daki Lethbridge Üniversitesi’ndeki bilim insanları, Japonya’daki genç dişi maymunlar ve sika geyikleri arasındaki cinsel eylemlerin sebebine dair yaptıkları araştırmayla ilgili bir makale yayınladılar. Bu vahşi maymunlar, orta Japonya’nın Minoo kentinde bir geyiğin sırtına tırmanırken gözlemlendi.

Yine Japonya’ya bağlı olan Yakushima Adası’ndaki benzer maymun-geyik etkileşimleri Ocak 2017’de kayda alındı ve yayınlandı. Çalışmaya dair yayınlanan makalede Noëlle Gunst, Minoo’daki yerlilerin bu ilginç fenomeni 2014 yılından bu yana gözlemlediklerini aktardı, yani insanların bununla ilgili bilgisi uzun zamandır bulunuyordu. Ancak önceki araştırma anekdot kanıtlarına dayanırken, mevcut çalışma sayılara odaklanıyordu

Araştırmacılar Paul Vasey ve Jean-Baptiste Leca’nın da içinde bulunduğu ekibe göre, bu makale insan olmayan bir primat ile, primat olmayan bir tür arasındaki cinsel etkileşimlerin ilk niceliksel çalışmasıdır. Buradaki maymun ve geyikler arasındaki eylemin amacının, genç dişi maymunların geyik aracılığıyla cinsel tatmin elde etmesine dayandığı düşünülüyor.

Geyik Arkadaşları

Vahşi Japon makaklarının (Makak Maymunu) uzun zamandır sika geyiklerine benzer şekilde bindiği yerliler tarafından biliniyordu. Burada bir kazan-kazan ilişkisi olduğu ihtimali üzerinde duruluyor. Maymunlar tarafından yere atılan meyveler ve maymunun dışkısının bazı kısımları, bu geyikler için oldukça besleyici bir işleve sahip. (Bir ağaçkakan üzerinde uçan bir gelincik ve bir balina üzerinde gezen balıklar gibi.)

En son çalışma, fekal (dışkı örneği) örneklerden davranış ve hormon testlerinin videolarından çiftleşme mevsimi etkileşimlerine baktı. Araştırmacılar, geçmişte dişi makaklar arasında gözlemlenen 258 maymun-geyik etkileşimini eşcinsel temasla karşılaştırdılar.

Ekip, sürtünme ve seslendirme eylemlerine dayanarak, bu ilişkilerin aslında cinsel olduğu sonucuna vardı. Bazı durumlarda, maymunların geyiği ısırdığı ve boynuzlarını çektiği kayıtlar da mevcut. 

Araştırmacılar 14 farklı maymun-geyik çiftini gözlemlediler. Bunların 5 tanesinde, dişi maymunlar aynı geyiklere 10 dakikalık bir süre içinde en az üç veya daha fazla kez sürtündüler. Diğer durumlarda dişi maymunlar, diğer maymunlar ve geyikler arasında başlayan cinsel eylemleri kesintiye uğrattı. Gunst, bu ilginç etkileşimlerin günde bir kez meydana geldiğini ve birkaç dakikadan yaklaşık iki saate kadar sürdüğünü söylüyor.

Çoğunlukla, geyik umursamıyor gibi görünüyordu ancak bazı geyikler ise maymunları sırtlarından sallıyordu.  

Maymun ve Geyik Arasındaki İlişki

Türler arası cinsellik duyulmamış bir şey değil; hatta hayvan türlerinin yüzde 10’unun melezleştiği biliniyor. Ancak bu uygulama, daha çok anatomik yönden benzer hayvanlarda daha yaygındır. Maymunlar ve geyikler fiziksel olarak çok farklı olduklarından, maymunların geyiği potansiyel bir primat eşiyle karıştırması pek olası değildir.

Maymun-geyik ilişkileri üzerine bir önceki çalışmayı yayınlayan Cédric Sueur, Ocak ayında National Geographic’e verdiği demeçte, “Yakından ilişkili olmayan türler arasındaki heterospesifik cinsel etkileşimin gözlemlenmesi çok nadirdir” dedi.

Araştırmacılar, maymunların geyiği takip etmesinin birkaç nedeni olduğu üzerinde duruyorlar. İlk olarak, bu genç dişi maymunlar için bir seks yöntemi olabilir. Ya da genç dişi maymunlar için cinsel bir alternatif olabilir; küçük dişi maymunlar bazen potansiyel cinsel partnerleri tarafından reddedilir ve kendilerinden daha büyük erkek türlerle cinsel ilişki tehlikeli olabilir. Bu sebeple geyik üzerinde yaptıkları bu eylem, genç dişi maymunlar için daha cazip bir seçenek olabilir.

Gunst açıklamasında, “Genç dişi maymunlar, geyikler üzerinde yaptıkları bu heterospesifik etkileşimler sırasında muhtemelen cinsel yönden uyarılıyorlar, başka bir açıklaması olamaz” demişti. Devamında, “Daha sonra, ergenlik döneminin içindeyken karakteristik cinsel hormonlarındaki artış sırasında, özellikle de cinsel olarak erkek partnerlerinden mahrum kaldıklarında, geyik arkadaşlarıyla bu eksikliği giderebilirler.” dedi.

Bununla birlikte, bu ilginç davranışın Minoo bölgesinde ne zamandan beri olduğu belli değil. Bu tarz eşleşmeler, sadece son zamanlarda başlayan bir özellik olabilir. Bölgede yapılacak uzun vadeli araştırmalar, bu soruların cevabını vermek için yegane kaynak olarak görülüyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap