1. Ana Sayfa
  2. Keşfet
  3. J. Robert Oppenheimer: Atom Bombasının Babası

J. Robert Oppenheimer: Atom Bombasının Babası

Oppenheimer

J. Robert Oppenheimer, İkinci Dünya Savaşı sırasında ilk nükleer silahı geliştiren program olan, Manhattan projesine liderlik etmesi sebebiyle kısaca “atom bombasının babası” olarak adlandırılır. Hayatı boyunca atom fiziğine büyük ilgi duyan Oppenheimer, atom bombasının geliştirilmesinde ve atom çağı başlamasında büyük bir paya sahiptir. 

J. Robert Oppenheimer Kısaca Kimdir?

Fizikçi J. Robert Oppenheimer, atom bombasının geliştirilmesi sırasında Los Alamos Laboratuvarı’nın Müdürü olarak görev yaptı. 1939’da Polonya’nın Nazi Almanyası tarafından işgal edilmesinden sonra, Oppenheimer; İkinci Dünya Savaşı sırasında ilk nükleer silahı geliştiren Manhattan projesini yürütmek için bir laboratuvarın başına geçti. 1945’te görevinden istifa ettikten sonra, Atom Enerjisi Komisyonu Genel Danışma Komitesi Başkanı oldu. 1963’teki suikastı öncesinde Başkan John F. Kennedy, Oppenheimer’ın fizik alanındaki başarıları için Enrico Fermi Ödülü’nü alacağını açıkladı. Aynı yılın Aralık ayında Başkan Lyndon B. Johnson tarafından ödül verildi. “Atom bombasının babası” 1967’de Princeton, New Jersey’de 62 yaşında kanserden dolayı hayatını kaybetti.

İlgili: Enrico Fermi: Nükleer Çağın Mimarı

Hayatının İlk Yılları Ve Eğitim

Oppenheimer, 22 Nisan 1904’te New York’ta Alman Yahudi göçmenlerin ailesinde doğdu. Harvard Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Oppenheimer İngiltere’ye yelken açtı ve 1925’te Cavendish Laboratuvarı’nda atom araştırmalarına başladığı Cambridge Üniversitesi’ne kaydoldu. Bir yıl sonra, Göttingen Üniversitesi’nde Max Born ile birlikte çalıştı ve burada Niels Bohr da dahil olmak üzere bir dizi önde gelen fizikçiyle tanıştı. Doktorasını Göttingen’de aldı ve aynı zamanda kuantum moleküler teorisine önemli bir katkı olan “Born-Oppenheimer yöntemi” olarak bilinen yöntemi geliştirdi.

Robert Oppenheimer ve Manhattan Projesi

Oppenheimer 1930’larda politik konularda daha aktif biri haline geldi, Albert Einstein ve Leo Szilard’ın desteğiyle Nazilerin nükleer bir silah geliştireceği düşüncesindeydi. Nazi Almanyası tarafından Polonya’nın 1939 yılında işgalinden sonra Oppenheimer, askeri amaçlar için atom enerjisini kullanmayı amaçlayan, Manhattan projesini yürütmek için bir laboratuvar yönetmek üzere seçildi. 1942’de Los Alamos ve New Mexico’daki Manhattan projesinin bilimsel ayağını yönetme görevine başladı.. 

Proje, Avrupa’daki faşist rejimlerden kaçan birçok bilim insanıyla dolduruldu ve görevleri, Adolf Hitler geliştirmeden önce nükleer bomba üretmekti. Üzerine çalıştıkları ise uranyum-235’i içeren bir fisyon süreciydi. Proje için, başlangıçta ABD hükümeti tarafından 6.000 dolar tahsis edildi, ancak iş 1945’te sona erdiğinde bütçe 2 milyar dolara kadar yükseldi. O yıl bombanın ilk testi yapıldı, başarılı geçen testin ardından bir sonraki ay iki bomba daha atıldı: Tahmin edeceğiniz üzere biri Hiroşima’ya, bir diğeri ise Nagasaki’ye… Günümüzde hakkında birçok belgesel ve bilgilendirme amaçlı yazılmış makaleler bulunan bu eylemler sonrasında, İkinci Dünya Savaşı sona erdi. Ancak bombanın yarattığı yıkımı gördükten sonra, bu projenin bu şekilde gelişmesine karşı çıktı ve kısa süre sonra görevinden istifa etti.

İlgili: Hiroşima, Nagasaki Ve 120bin Masum İnsan

İkinci Dünya Savaşı’ndan Sonra Hayatı

Oppenheimer, Ekim 1949’da hidrojen bombasının geliştirilmesine karşı çıkan Atom Enerjisi Komisyonu Genel Danışma Komitesi Başkanıydı. Bu şok edici muhalefet, Oppenheimer’ın komünist bir destekçi olduğu suçlamalarına yol açtı. Bu nedenle, 1953’te gizli nükleer araştırmalardan askıya alındı ve Atom Enerjisi Komisyonu tarafından güvenlik izninden mahrum bırakıldı. 1963’te Enrico Fermi Ödülü’ne layık görüldü ve dönemin başkanı B. Johnson tarafından ödül kendisine verildi.

Ölümü

Julius Robert Oppenheimer, daha sonraki yıllarda atom enerjisinin uluslararası anlamda kontrollü kalmasını desteklemeye devam etti. 18 Şubat 1967’de Princeton, New Jersey’de boğaz kanserinden öldü. Günümüzde hala, “atom bombasının babası” olarak adlandırılıyor.

Robert Oppenheimer’ın Bazı Sözleri

  • Ben artık dünyaları yıkan ölümün kendisiyim (ilk atom bombası patladıktan hemen sonra)
  • Bizim bulduğumuz, antik bilgeliğin tanıtlaması, doğrulaması ve arıtılmasıdır. 
  • Farklı bilim dalları birbirlerini verimli kılarlar; birbirleriyle temas halinde ve ortak teşebbüsler yoluyla gelişirler. 
  • Yüklü bir parçacık bir gazın içinden geçerken gazı iyonlaştırır. 

İlgili: Dünyaya Yön Veren Bilim Adamları Ve Buluşları

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap