Irklarına Göre Dünyanın En Zeki 10 Köpeği!

Mart 11, 2021
Irklarına Göre Dünyanın En Zeki 10 Köpeği!

Birçok köpek komutlara göre oturup kalkabilir, ancak bu genelde köpekler için bir zeka belirteci değildir. İşler zekaya geldiğinde ise dünyanın en zeki köpeğini belirlemek için bakılan farklı parametreler var. Nöropsikolog Stanley Coren, “Dünyanın en zeki köpeği hangisidir?” sorusunu “Köpeklerin Zekası” adlı kitabında yanıtlamaya çalıştı. Coren, köpek ırklarını değerlendirmek ve karşılaştırmak için “çalışma ve itaat zekası” adını verdiği bir yöntem kullanarak farklı köpek zekası türlerini teorize etti.

Coren, 199 uzmandan çalışma ve itaat testlerine göre 110 cinsi puanlamalarını istedi. Yapılan testler sonucunda puanlamalar yapıldı. Sırasıyla, buna göre belirledikleri dünyanın en zeki köpek ırkları şu şekilde:

  1. Border Collie
  2. Kaniş (Poodle)
  3. Alman Kurdu
  4. Golden Retriever
  5. Doberman
  6. Shetland Çoban Köpeği
  7. Labrador
  8. Papillon
  9. Rottweiler
  10. Avustralya Sığır Çobanı Köpeği

Dünyanın En Zeki Köpeği Hangisidir?

Border Collie

Dünyanın En Zeki Köpeği: Border Collie

Dünyanın en zeki köpeği olan Border Collie gibi çoban köpekleri, doğaları gereği her zaman yapacak bir iş ararlar. Oldukça aktif zihinleri, bu köpeklerin birini her zaman hem zihinsel hem de fiziksel olarak uyanık olmasının asıl sebebidir. O kadar hiperaktif bir köpek cinsidir ki, boş bıraktığınız anlarda canı sıkılır ve evinizdeki mobilyalara zarar verebilir. Bu köpeklerin keskin zekalarını üst düzey atletizm ve doğuştan gelen eğitilebilirlik becerileri ile birleştirdiğinizde, birçok konuda en büyük yardımcınız olacaktır.

Kaniş (Poodle)

Dünyanın En Zeki Köpeği: Kaniş (Poodle)

Zarafetiyle bilinen kanişler çok akıllıdır ve görünüşleri kadar zekaları da oldukça gelişmiştir. Bu köpekler yüzme yetenekleri nedeniyle balıkçıların da tercih ettiği ırklar arasında. Etkileyici çevikliklerini zekalarına eklediğinizde, oynamayı seven ve kolayca öğrenen bir köpeğe sahip olacaksınız. Ne yazık ki bu tür, zekası sebebiyle geçmişte sirklerde kullanılıyordu.

Alman Kurdu

Dünyanın En Zeki Köpeği: Alman Kurdu

Alman çoban köpekleri daha çok kişilikleri nedeniyle öne çıkıyor, son derece sadık, koruyucu ve elbette çok zekiler. Bu köpekler oldukça eğitilebilir ve talimatları kolayca anlar. Bu nedenle, Alman çoban köpekleri birçok alanda kullanılıyor. Bekçi köpekleri, K-9’lar ve arama kurtarma köpekleri olarak tercih edilirler.

Ancak daha çok koruma gibi amaçlarla kullanılıyor olmaları, sevimli olmadıkları anlamına gelmez. Alman çoban köpekleri aileleriyle yakın bağlar kurarlar.

Golden Retriever

Dünyanın En Zeki Köpeği: Golden Retriever

Bir Amerikan cinsi olan golden retriever, akıllı oldukları kadar eğlenceli bir köpek ırkıdır. Arkadaş canlısı ve nazik olmalarıyla tanınırlar, komutları çok kısa sürede öğrenebiliyor olmaları da dikkat çekiyor.

Golden retriever’lar daha çok av köpekleri olarak yetiştirildikleri için devamlı olarak aktif olmayı severler. Özellikle tamamen veya kısmi görme engeli bulunan insanlar için önerilen cins goldendır. Bu ırk insan duygularına karşı oldukça hassastır.

Doberman

Dünyanın En Zeki Köpeği: Doberman

Kaslı, atletik ve akıllı dobermanlar, en iyi koruma ve bekçi köpeklerinden biridir. Şüphesiz asil görünümüyle tanınan bu cins, çevresine karşı özenlidir ve çok kolay öğrenirler.

En zeki köpeklerin çoğu gibi, dobermanlar da itaat, takip ve çeviklik alanlarda üstündür. Bununla birlikte, yüksek zekaları onları yabancılara karşı saldırgan veya aşırı şüpheci yapar. Bu sebeple dikkatli olmakta ve gerekli eğitimleri eksiksiz vermekte fayda var.

Shetland Çoban Köpeği

Shetland Çoban Köpeği

Shetland çoban köpeği, oldukça zeki ve çalışma ahlakına sahip olan bir diğer çoban köpeğidir. Collie kuzenlerinin minyatür bir versiyonu gibidir. Sahiplerini memnun etmek için ellerinden geleni yaparlar, bu da onları eğitmeyi kolaylaştırır. Ek olarak, çevrelerindeki insanların duygularını algılayabilir ve davranışlarını buna göre düzenleyebilirler.

Bu ırka mensup köpekler, özellikle heyecanlandıklarında, sıkıldıklarında veya korktuklarında havlama eğilimindedir. İyi haber şu ki, yeterince akıllılar ve doğru bir eğitimle bu yetilerini kontrol etmeyi öğrenebilirler.

Labrador

Labrador

On yıllardır labrador av köpeği Amerika’daki en popüler köpek ırkı olmuştur ve zekası bunun sebeplerinden başlıcasıdır. Zekasını, yumuşak doğasını, samimiyetini ve yüksek hiperaktif yapısı bir araya geldiğinde labradorlar tam bir aile hayvanıdır.

Bu nitelikleri (özellikle zeka ve enerji) labrador retriever’ı hem sporda hem de sahibine yardımcı olma konusunda başarılı kılar. Bu köpekler, goldenlar gibi görme engellilere hizmet edebilen en popüler ırklardan biridir.

Birçok köpek ırkı gibi labradorlar da çok çabuk sıkılabilirler, bu sebeple devamlı aktif olmayı isterler.

Papillon

Papillon

Kelebek kulaklı bu minik köpek, küçük köpek ırklarının en akıllılarından biri olarak kabul edilir. Zarif görünseler de aslında çok atletiktirler. Papillonlar, insanlarla bağ kurma yetenekleri nedeniyle terapi köpekleri olarak mükemmeldir.

Evde oldukları süreçte bile bu türün hem vücudunu hem de beynini aktif tutması gerekiyor, bu yüzden bir papillona sahipseniz onunla devamlı oyun oynamak bir zorunluluktur.

Rottweiler

Rottweiler

Rottweiler’lar, geçmişte birçok alanda görevlendirilmiş oldukça güçlü köpeklerdir. Günümüzde genellikle bekçi veya polis köpeği olarak kullanılırlar. Bu cins, yabancılar için korkutucu bir görünüme sahip olabilir, ancak gerçekte eğlenceli ve sevgi doludur.

Rottweiler hızlı öğrenir, itaat etme ve izcilikte mükemmeldir. Eğitilmeleri kolaydır, ancak doğru bir şekilde eğitilmeleri gerekir. Erken yaşta başlayan sağlam ve deneyimli eğitim şarttır.

Avustralya Sığır Çobanı Köpeği

Dünyanın en zeki köpeği listemizin son üyesi olan Avustralya sığır köpeği, adından da anlaşılacağı üzere belli bölgelerde sığır çobanlarının kullandığı köpeklerdir. Bu tür oldukça yüksek bir enerjiye sahip, çevik ve akıllıdır. Ek olarak sahipleriyle güçlü bağlar kurduğu bilinmektedir.

Fiziksel aktivitelerinin dışında, Avustralya sığır köpeklerine zihinsel olarak meydan okunmalıdır. Yani, yemek bulmacaları ve koku oyunları, bu cinsin her an zihinsel olarak zinde kalması için önemlidir. Canları sıkıldığında çok ses çıkarırlar, devamlı havlarlar. Bu sebeple sık sık çeşitli aktiviteler yapmak bu cins için büyük bir gerekliliktir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Dünyanın En

2021’de Dünyanın En Büyük Şirketleri Top 10

Gelir bakımından 2021 yılında dünyanın en büyük şirketleri, nispeten yeni, daha hızlı büyüyen en…

Dünyanın En Pahalı Bisikleti Hangisi? #10

Dünyanın en pahalı bisikleti hangisi, hiç merak ettiniz mi? Açıkçası, burada göreceğiniz bisikle…

Dünyanın En Güçlü 10 Hayvanının Sıralaması Ve Özellikleri

Dünyanın vahşi doğasının en güçlü hayvanı hangisidir? Güzel bir Afrika çalı fili mi, jaguar mı y…

Dünyanın En İlginç Ve Garip Yerleri: Özellikleri

Dünyamız şüphesiz çok güzel, eşsiz ve bir o kadar da garip bir yer. Gül rengindeki bir gölden, T…

Dünyanın En Küçük Kıtası: Avustralya

Dünyada yedi kıta vardır, Asya bunların en büyüğüdür ve kara kütlesine göre Avustralya, Asya’nın…

Dünyanın En Güçlü 10 Köpek Cinsi

“Dünyanın en güçlü köpeği” tanımı biraz şiddetli ve abartılı mı dersiniz, sebebi nedir? Bizce de…

Dünyanın En Tehlikeli Mahkumu Kimdir? Top 9!

Dünya, oldukça ürkütücü insanlarla dolu ve bu açıdan bakınca gerçekten oldukça çirkin bir yerdir…

Dünyanın En Uzun Tüneli Hangisidir: Top 9!

Dünyanın en büyük tünelleri, insanlığın şimdiye kadar geliştirdiği en büyük mühendislik becerile…

Dünyanın En Zorlu ve Tehlikeli Hapishaneleri Hangileri? Top 10!

Dünyanın en zorlu hapishanelerinden bahsetmeden önce, yaşamak için bir hapishaneden daha tehlike…

Dünyanın En Yaşlı İnsanı Kaç Yaşında? Uzun Yaşamın Şifreleri!

Günümüzde özellikle de Guinnes Rekorlar Kitabı’nın kayıtlarında bulunan oldukça ilginç rekorlar …

Copy link
Powered by Social Snap