IP Adresi Nedir ve Ne İşe Yarar?

Eylül 4, 2021
IP Adresi Nedir ve Ne İşe Yarar?

IP adresi nedir sorusunun cevabı sıradan bilgisayar ve internet kullanıcıları için çok fazla bir şey ifade etmese de IP adresinin, bilgisayar ve internet teknolojilerinin temeli olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu nedenle de IP adresi nedir, ip adresi ne işe yarar, DNS nedir gibi sorular, internetin temelde nasıl çalıştığını anlamak açısından önemli.

IP Adresi Nedir?

İnternetin büyüklüğü akıl almaz boyutlara ulaşırken bu sanal dünya içerisinde, aradığımız şeyleri bulabilmek elbette çok önemli. Dolayısıyla da adreslere ihtiyacımız var. Hatta çok iyi kurgulanmış bir adres sistemine ihtiyacımız var. Bu ihtiyaçtan dolayı da masaüstü ya da dizüstü bilgisayarlar, telefonlar, tabletler gibi bütün elektronik cihazların ve internet sitelerinin bir IP adresi vardır. Bu adres, cihazların birbirleriyle veri alışverişi yapabilmelerini ve iletişim içinde olabilmelerini sağlar.

Bu noktada ip adresi nedir hemen açıklayalım: Kişisel bilgisayarların ortaya çıkışından beri kullanılan IP adresi, Internet Protocol Address anlamına geliyor. Bir çeşit kimlik numarası gibi de düşünebileceğimiz IP adresi, araları nokta ile ayrılmış 4 tane 8 bit’lik sayıdan oluşan bir dizilimi ifade eder. Örneğin 11.22.251.200 ya da 33.44.121.211 gibi. Bu dizilimde noktalar arasındaki her bir sayı bir öktet (sekizli) olarak adlandırılır. Her bir öktet 0-255 arasında bir sayı olabilir. İlk örneği ele alacak olursak 11 ilk öktet, 22 ikinci öktet, 251 üçüncü öktet ve 200 dördüncü öktettir. 0-255 arasındaki sayılardan oluşan 4’lü bir sistemden bahsederken aslında 4 milyardan daha fazla farklı kombinasyondan bahsettiğimizi de hemen belirtelim.

İnternete ya da herhangi bir bilgisayar ağına bağlı cihazlar, IP adresleri sayesinde ağ üzerinden birbirlerine veri yollayabilirler. IP adresleri önemlidir; çünkü iletilecek olan bilginin / verinin doğru adresler arasında iletimini sağlarlar. Veri doğru adresten alınır ve doğru adrese gönderilir. Bunu birisine telefon açmak gibi de düşünebilirsiniz. Kullandığınız elektronik cihazın IP adresini öğrenmek istiyorsanız bunu kolaylıkla yapabileceğiniz web araçları mevcut. Arama motoru üzerinden yapacağınız kısa bir IP adresi nedir sorgulaması, bu hizmeti veren çeşitli web sitelerine ulaşmanızı sağlar.

IP Adresi Çeşitleri Nelerdir?

IP Adresi Nedir
ip nedir ne işe yarar

IP adresi nedir sorusunun cevabı iki farklı internet protokolünü içeriyor. İlki yukarıda da bahsettiğimiz IPv4 ve ikincisi de IPv4’ün yetmemesiyle geliştirilmiş IPv6. 1981 yılından beri kullanılan Internet Protocol Version 4 (İnternet Protokolü Versiyon 4) kısaca IPv4, yukarıda bahsettiğimiz standart protokoldür ve 32 bit adresleme standardına sahiptir.

Elektronik cihaz kullanımının artmasıyla birlikte IPv4 adres havuzu kurumaya başlayınca bahsettiğimiz bu 4 milyardan fazla farklı kombinasyonun da sonuna yaklaşmaya başladık. Bunun sonucunda da 1996 yılında 128 bit adresleme standardına sahip IPv6 yani Internet Protocol Version 6 (İnternet Protokolü Versiyon 6) adıyla yeni bir sistem geliştirildi. Böylelikle çok çok daha geniş bir IP havuzu açılmış oldu. Tahmin edebileceğiniz gibi IPv6, IPv4’ten daha karmaşık bir adres yapısına sahiptir.

İnternet Siteleri İçin IP Adresi

İnternet siteleri için ip adresi nedir? Yukarıda da bahsettiğimiz gibi her web sitesinin tamamen kendine özgü, noktalarla ayrılmış 4 sayıdan oluşan bir IP adresi vardır. Peki, bu IP adresi ne işe yarar?

Bildiğiniz gibi her internet sitesinin bir adı var. Domain (alan adı) dediğimiz bu isimlendirme, aslında rakamlardan oluşan IP adreslerini akılda tutmak çok zor, hatta imkansız olduğu için bulunan bir çözüm. Bu ne anlama geliyor? IP adresini bildiğiniz bir web sitenin IP adresini web tarayıcınızın adres çubuğuna girdiğinizde de web sitesine ulaşabilirsiniz. Kısacası domain (alan adı), sayılardan oluşan IP adresine karşılık gelen anlamlı harfler bütünü (kelimeler) demek.

Peki, web sitesi için ip adresi sorgulaması nasıl yapılır? Web sitenizin IP adresini bilmiyorsanız eğer, barındırma hizmeti aldığınız firmanın kullanıcı panelinden öğrenebilirsiniz. Bu bilgiyi öğrenmek için çeşitli web araçları olsa da en güvenli yöntem hosting firmanızdan almak olur.

DNS Nedir?

IP Adresi Nedir
ip nedir ne işe yarar

Alan İsimlendirme Sistemi ya da Alan Adı Sunucusu olarak da çevrilen Domain Name Server (DNS), internetin kullanılabilirliğini sağlayan, interneti yöneten sistemdir diyebiliriz. Her alan adının aslında sayılardan oluşan bir IP adresi olduğunu ve internet trafiğinin düzgün bir şekilde işleyebilmesinin IP adresleri sayesinde olduğunu söylemiştik. Aradığımız siteleri bulmak için, web tarayıcılarının adres çubuğuna yazdığımız alan adlarının hangi IP adresine karşılık geldiğini bulan, yani kelimeleri sayılara çevirerek istediğimiz siteye kolaylıkla erişmemizi sağlayan sistem DNS’tir.

1984 yılında geliştirilen DNS, kısaca, alan adları ile IP adresleri arasında çift taraflı çeviri yaparak kullanıcıları doğru adreslere yönlendirir. Ve bu adımlar saliseler içerisinde gerçekleşir. Böylelikle de internet üzerinde çok daha kolay bir gezinme deneyimi yaşarız. DNS nedir deyince akla gelen bir diğer soru da tabii ki DNS neden değiştirilir? Engellenmiş web sitelerine erişim sağlamak, daha hızlı bir DNS sunucusu kullanarak internete daha hızlı bağlanmak, ebeveyn kontrolü ya da veri gizliliğinizi koruyabilmek gibi sebeplerle DNS ayarlarınızı değiştirmek isteyebilirsiniz.

Ayrıca DNS sunucunuzun iyi performans gösterip göstermediğini DNSBench gibi araçları kullanarak ölçebilirsiniz. Böylelikle farklı sunucuların performansını karşılaştırarak, daha iyi bir sunucu bulabilirsiniz. Sunucunuza karar verdikten sonra işletim sisteminizin “ağ ayarları” seçeneklerinden rahatlıkla değişiklik yapabilirsiniz.

IP Adresi Ne İşe Yarar?

IP adresinin ne işe yaradığı aslında ip adresi nedir sorusunun cevabında gizli. Bir çeşit kimlik numarası gibi çalıştığını, ayrıca bütün bu iletişim ağının temelini oluşturduğunu söylemiştik. Bu bağlamda da IP adresinin sağladığı pek çok avantaj var.

Peki, ip adresi ne işe yarar? IP adresi sayesinde;

  • Suçlu kişilerin nerede olduğu, konumunun enlem ve boylam bilgilerine kadar saptanabilir.
  • Banka dolandırıcılıklarının (kredi kartı vs.) önüne geçilebilir.
  • Herhangi bir internet sitesi üzerinden alacağınız hizmetlerde dolandırılmanız önlenebilir.
  • Dijital pazarlama ve SEO gibi çalışmalarda site ziyaretçilerine dair pek çok veri toplanabilir ve analiz edilebilir. Ayrıca reklam çalışmalarında da seçilen bölge, ülke ya da şehir için doğru hedefleme yapılabilir, doğru hedef kitlesine ulaşılabilir.
  • İki ya da daha fazla dilli internet siteleri için bölgelere göre ziyaretçilerin doğru sayfaya yönlendirilmesi, çeviri hizmeti sunan tarayıcıların direkt olarak doğru dil eşleşmesi ile sayfa çevirisi önermesi, hatta e-ticaret sitelerinde ürün fiyatlarının ülkelere göre doğru para biriminde gösterilmesi sağlanabilir.
  • İnternet siteleri ya da sosyal medya sayfaları belirli bir ülkeden gelen ziyaretçilere kapatılabilir.

ip nedir ne işe yarar öğrendikten sonra IP adresi gizlemekle ilgili çeşitli araçları tanıyabiliriz:

VPN Nedir, Ne İşe Yarar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Teknoloji

Lityum İyon Piller Tarihe mi Karışıyor: Gelecekte Lityum İyonu Geçebilecek 4 Şey!

Lityum iyon piller çok yakında geçmişte kalabilir! Telefonunuz,  laptopunuz veya temelde sa…

Twitter’ın Çökmesi Sonrasında Şirket Hacklenmenin ‘kanıtı yok’ Diyor

Twitter, Cuma gününün ilk saatlerinde başlayan bir kesinti yaşıyor, dünya çapından çoğu kullanıc…

Prototip Nedir ve Prototipleme Ne İşe Yarar?

Prototip kısaca bir biçimin ya da nesnenin ilk örneği demektir. Yazılım, donanım ve tasarım gibi…

10 Popüler Programsız YouTube Video İndirme Sitesi

Günümüzde youtube, birçok şarkının klipleri, filmler, çeşitli içerikler ve yabancı diziler izlem…

Az Bilinen Alternatif Enerji Kaynakları

Alternatif enerji kaynakları, yenilenebilir enerji kaynaklarının bir dalıdır. Makalede anlatılan…

Neuralink’in Beyin-Bilgisayar Arayüzü Hakkında Her Şey!

Türünün tek örneği olan bir etkinlikte teknoloji milyarderi Elon Musk, 29 Ağustos gecesi insan b…

Avast Secureline VPN Çalışmıyor Mu? Bunları Deneyin

Avast Secureline VPN çalışmıyor sorununu yaşıyorsanız yalnız olmadığınızı belirtmek isteriz. Ava…

Terraform Nedir? Hızlı Bakış

Terraform olayını duymuş olabilirsiniz ancak ne olduğundan tam olarak emin değilsiniz, değil mi?…

Bulut Bilişim Teknolojisi Nedir ve Nasıl Kullanılır

“Bulut nedir? Ne işe yarar ve bu sistemler nasıl kullanılır?” gibi sorular muhtemelen duyduğunuz…

Hackerlar Uyduları Kitle İmha Silahlarına Dönüştürebilirler Mi?

Hayal edin, yarım saat sonra Dünya üzerinde bulunan bütün televizyon yayınları aynı anda kesiliy…
teknoloji belgeselleri

Copy link
Powered by Social Snap