Inside No.9: Ters Köşenin Ters Köşesi

Haziran 13, 2021

Inside No.9 dizisi, 2014 yılında BBC ile hayatımıza giren ve IMDb puanı 8.5 olan günümüzün en popüler dizilerinden bir diğeri. Bu yazıda dizinin karakterleri ve konusuna göz atarak genel bir inceleme yapacağız.

Steve Pemberton ve Reece Shearsmith’in hem yaratıcısı hem senaristi hem de başrol oyuncusu olduğu Inside No.9 dizisi, 2014 yılından bu yana yayınlanan 5 sezonuyla İngiliz kara mizahını dibine kadar yaşatan antoloji formatında bir dizi. Yönetmen koltuğunda çoğunlukla Guillem Morales, David Kerr ve Graeme Harper oturuyor. Dizinin her şeyi diyebileceğimiz Reece Shearsmith ve Steve Pemberton’ın yönettiği bölümler de var elbette. Inside No.9 dizisi, kara komediyi bazen suç, bazen dram bazen de korku ile harmanlıyor. Bölümlerin türleri ve tatları farklı. Dizi, 6. sezon onayını da almış bulunuyor.

Inside No.9 Konusu

Inside No.9 Konusu

Antoloji formatında olduğu için tek bir konudan bahsedemiyoruz. Bu yüzden dizinin nasıl ilerlediğini anlatmak istiyorum. Bölümlerin konuları birbirlerinden tamamen bağımsız. Steve Pemberton ve Reece Shearsmith, birkaç bölüm dışında bütün bölümlerin başrollerini birlikte üstleniyor; ancak hep farklı karakterleri oynuyorlar. Onlara her seferinde başka oyuncular eşlik ediyor. Her bölüm çoğunlukla tek mekanda geçiyor. Bazen koca bir bölüm bir odada dolabın içerisinde bile geçebiliyor. Inside No.9 dizisi sadece bir dolabın içerisinde bile sürükleyici ve merak uyandırıcı olmayı başarıyor.

Her bölümde bir 9 numara çağrışımı var; 9 numaralı apartman dairesi, 9 numaralı otel odası, 9 numaralı tren kompartımanı, 9 numaralı bulmaca sorusu, 9 numaralı tiyatro hazırlık odası, restoranın 9 numaralı masası, 9 numaralı güvenlik kamerası… Bütün bölümler bağımsız olsalar da bu 9 numara esprisiyle farklı bir zeminde birbirine bağlanmış oluyorlar. Bir süre sonra kendinizi 9 numarayı bulmaya çalışırken yakalamanız çok olası.

Inside No.9 dizisi dibine kadar sıra dışı hikayeler, sıra dışı mekanlar, sıra dışı karakterler vadediyor. Hikaye, bazen günümüzde bazense geçmişte cadı avında! Karakterler bazen Hamlet’in oyuncuları bazense gazetelere bulmaca hazırlayan bir adam ya da hesabı kimin ödeyeceğine karar veremeyen bir grup…

Ters Köşenin Ters Köşesi!

Inside No.9: Ters Köşenin Ters Köşesi!

Inside No.9 dizisi, genel olarak alabildiğine karanlık hikayeler anlatıyor; ancak mizah her bölümdeki temel öge. Bölümlerin kurguları çoğunlukla şaşırtmacalı ve olağanüstü zekice… Olaylar daha ne kadar karmaşıklaşabilir dediğiniz noktada yeni bir şey olabiliyor. Sürekli ters köşe, ters köşenin de ters köşesi! Her bölümün sonu farklı bir şok etkisi yaratabiliyor.

Inside No.9, hayata dair pek çok şeyi farklı bir açıdan izlemek için de ideal. Acı gerçekler, sırlar, ikiyüzlülükler, yalanlar, intikam, aldatmacalar gibi yaşamının sıradan durumları sıra dışı hikayelerin, kurguların içerisinde çok etkileyici bir şekilde karşımıza çıkıyor. Bazı bölümleri sizi günlerce düşündürecek derinlikte felsefe barındırıyor. Yaklaşık 30 dakika süren bölümleri izlemek kolay ama hazmetmesi birazcık zaman alabiliyor. Black Mirror tadında. Hatta bazı bölümleriyle Black Mirror’dan daha iyi bile diyebilirim.

Bir de her bölümde arka planda bir yerlere yerleştirilmiş küçük bir tavşan biblosu var. Tavşan biblosunu bulmak her zaman kolay değil tabii, aramanız gerekiyor. Her seferinde göz önünde değil. Bazen kağıt üzerinde bir çizim de olabiliyor. Bunun anlamı ne bilmiyorum ama Reece ve Steve’in izleyici canlı tutmak için yaptıkları bir oyun olabilir. Dizi boyunca yakalayabileceğiniz ve birbirini tamamlayan bir sürü başka detay da var. Bir süre sonra nereye ne gizlendiğini aramaya, neyin neyle ilişkili olduğunu çözmeye çalışırken bulabilirsiniz kendinizi.

Inside No.9 dizisinin izlediğiniz pek çok diziden çok çok daha farklı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Hatta izlediğim en özgün yapımlardan biri olduğunu da. Her bölüm bağımsız olduğu için istediğiniz bölümü izleyebilirsiniz, bir sıralamayı takip etmenize gerek yok.

Gerilimi İliklerinize Kadar Hissedeceğiniz En İyi Suç Mini Dizileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Dizi İncelemeleri

American Crime Story: Suç, Suçlu ve Toplum

American Crime Story dizisi, Amerika’da yaşanmış ve çok büyük yankı uyandırmış gerçek suç olayla…

Alex Rider Dizi İncelemesi

Bugün sinema köşemizde ele alacağımız Alex Rider dizisini Amazon Prime Video servisinin ülkemize…

Pose: Umudun Hakim Olduğu Devrimci Bir Dünya

Steven Canals, Brad Falchuk ve Ryan Murphy’nin yaratıcıları olduğu Pose dizisi, 2018 yılında ilk…

Dark Desire: İç İçe Geçmiş Yalanlar, Sırlar ve Cinayetler

Leticia López Margalli’nin yaratıcısı olduğu Meksika yapımı Dark Desire dizisi Netflix’in en yen…

Lie to Me: Yalan Söylüyor Olabilir Misin Acaba?

Lie to Me, 2009 – 2011 yılları arasında ekranlarda olan ve harika replikleriyle hala akıllardan …

Apple Tree Yard: Korku Bizi Neye Dönüştürebilir?

Apple Tree Yard Dizisi 2017 yılında yayınlanan Louise Doughty’nin aynı  isimli (Türkçe’ye Yasak …

Alias Grace Dizi İncelemesi: Aslında O Kadar Eski Bir Hikaye Değil

Alias Grace dizisi 2017’de Netflix’te yayınlanmaya başladıktan sonra, son yılların en popüler ya…

Copy link
Powered by Social Snap