1. Ana Sayfa
  2. Keşfet
  3. İnsanlar Neden Aktif Volkanların Yanında Yaşar?
k_zd_m

İnsanlar Neden Aktif Volkanların Yanında Yaşar?

İnsanlar Neden Aktif Volkanların Yanında Yaşar?

Mayıs 2018’de Hawaii’de bulunan Kilauea Yanardağının gölgesinde yaşayan insanlar patlama sebebiyle bölgeden acele bir şekilde tahliye edildiler. Ancak asıl mesele şu ki 1983’den beri bu volkanın patlamaya hazırlandığı biliniyordu. Peki neden insanlar bir saatli bombanın bitişiğinde yaşamayı tercih eder? Görünüşe bakılırsa, volkanların yerel halka sunduğu birçok şey var. Tabii tehlikeyi göze aldıkları sürece.

Volkanik patlama sırasında ortaya çıkan erimiş kaya, yeraltındaki haliyle magma, yüzeydeki haliyle ise lav olarak bilinir. Yeraltından gelen bu alev parçacıklarıyla ilgili bilmemiz gereken asıl şey ise toprağa kattığı birçok çeşit mineral. Toprağı daha verimli hale getirir ve bu sayede burada yetişen domatesler daha dolgun, fasulyeler daha yeşil ve çiçekler daha parlak ve bol olur. 

Volkanların birçok medeniyet üzerinde farklı rolleri vardır. Meksika’da aktif Popocatepetl ve İztaccihuatl yanardağları yerel halk için birer efsanedir. Ayrıca İzlanda’da bulunan Hekla yanardağı da çevresinde fazlasıyla insanın yaşadığı bir yanardağ. İzlandalı bazı Hristiyanlar bu volkanın cehenneme açılan bir kapı olduğunu, kimi de yanardağın içinde yaşayan kötü niyetli bir sihirbazın hikayelerini anlatırlar. Hangisinin gerçek olduğundan çok, ortada dönen muhabbetleri merak ettik doğrusu. 

https://twitter.com/dusgecom/status/1306540904744800257?s=20

Modern Magma Maniacs!

Teknoloji ilerledikçe volkanların faydaları da artmaya başladı. Örneğin İzlanda ve Yeni Zelanda gibi ülkelerde, jeotermal enerji santralleri bu ülkelerin elektrik ihtiyacının büyük bir çoğunluğunu karşılıyor. Bu iki ada ülkesinin oluşumu da volkanik faaliyetler sonucunda meydana geldi. Bizzat yaşadıkları bölgeyi bile volkanik patlamalara borçlular diyebiliriz. Oluşmasını sağladıkları verimli toprakların dışında bu bölgelere ciddi bir turist gelmesinin de sebebi olarak ekonomilerine can da katıyor. Bu tür faydalarını göz ardı etmemek gerek. 

Sonuca gelirsek ne olursa olsun volkanların, çevresinde yaşayanlara sunacak birçok faydası olduğu açık. Bilinen birçok aktif yanardağ: Fuji, Vesuvius, St. Helens, hatta meşhur Eyjafjallajökull (hayır gülmüyoruz, adı gerçekten bu) yanardağının civarlarında da ciddi bir nüfus yaşıyor ve bu bölgeleri oldukça değerli görüyorlar. 

Şüphesiz bir yanardağın yakınında yaşamak kumar oynamaktan farksız, sizce bunu göze almaya değer mi?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap