İnsan Vücudu: Anatomisi, Gerçekler ve İlginç Bilgiler

Aralık 23, 2020
İnsan Vücudu: Anatomisi, Gerçekler ve İlginç Bilgiler

İnsan vücudu, sizi oluşturan her şeydir. İnsan vücudu 5 bölümden oluşur. Bunlar baş, boyun, gövde, kollar ve bacaklardır.

İnsan Vücudu Sistemleri

İnsan vücudu, günlük yaşam için gerekli olan belirli işlevleri yerine getiren bir dizi biyolojik sistemden oluşur. İşte insan vücudu sistemleri:

 • Dolaşım sistemi: Görevi vücutta kanı, besinleri, oksijeni, karbondioksiti ve hormonları hareket ettirmektir. Kalp, kan, kan damarları, arterler ve damarlardan oluşur.
 • Sindirim sistemi: Bağlı birlikte, vücut yıkmak için izin ve gıda absorbe organlar ve kaldır atıkların bir dizi oluşur. Ağız, yemek borusu, mide, ince bağırsak, kalın bağırsak, rektum ve anüsü içerir. Karaciğer ve pankreas da sindirim sisteminde rol oynar çünkü sindirim sıvıları üretirler.
 • Endokrin sistem: Kana salgılar hormonlar o sekiz önemli bezlerinden oluşur. Bu hormonlar sırayla farklı dokulara seyahat eder ve metabolizma, büyüme ve cinsel işlev gibi çeşitli vücut işlevlerini düzenler.
 • Bağışıklık sistemi: Zararlı olabilen bakteri, virüs ve diğer patojenlere karşı vücudun savunmasıdır. Lenf düğümlerini, dalağı, kemik iliğini, lenfositleri (B hücreleri ve T hücreleri dahil), beyaz kan hücreleri olan timus ve lökositleri içerir.
 • Lenf sistemi: Lenf düğümleri, lenf kanalları ve lenf damarlarını içerir ve ayrıca vücudun savunmasında büyük rol oynar. Ana görevi, vücudun enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olan beyaz kan hücrelerini içeren berrak bir sıvı olan lenfleri üretmek ve hareket ettirmektir. Lenfatik sistem ayrıca fazla lenf sıvısını vücut dokularından uzaklaştırır ve kana geri verir.
 • Sinir sistemi: Gönüllü eylem (bilinçli hareketi gibi) ve istemsiz hareketlerin (nefes gibi) her ikisini de kontrol etmek için vücudun farklı bölgelerine sinyalleri gönderir. Merkezi sinir sistemi, beyin ve omuriliğini içerir. Periferik sinir sistemi, vücudun diğer her bölümünü merkezi sinir sistemine bağlayan sinirlerden oluşur.
 • Kas sitemi: Harekete, kan akışına ve diğer vücut işlevlerine yardımcı olan yaklaşık 650 kastan oluşur. Üç tip kas vardır: kemiğe bağlı ve istemli harekete yardımcı olan iskelet kası, organların içinde bulunan ve maddelerin organlar arasında hareket etmesine yardımcı olan düz kas ve kalpte bulunan ve kan pompalamaya yardımcı olan kalp kası.
 • Üreme sistemi: Yeni insanlar oluşturmaya yarar. Erkek üreme sistemi, sperm üreten penis ve testisleri içerir. Dişi üreme sistemi, vajina, rahim ve yumurtalıklardan oluşur. Gebe kalma sırasında, bir sperm hücresi bir yumurta hücresiyle birleşir ve bu da rahim içine yerleştirilen ve büyüyen döllenmiş bir yumurta oluşturur.
 • İskelet sistemi: Vücudumuz tendon, bağ ve kıkırdak ile birbirine bağlanan 206 kemikten oluşan iskelet sistemi ile desteklenir. İskelet sadece hareket etmemize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kan hücrelerinin üretimi ve kalsiyumun depolanmasına da katkıda bulunur. Dişler de iskelet sisteminin bir parçasıdır, ancak kemik olarak kabul edilmezler.
 • Solunum sistemi: Bize “nefes almak” dediğimiz bir süreç ile hayati oksijen almamıza ve karbondioksit olarak vermemize izin veriyor. Esas olarak trakea, diyafram ve akciğerlerden oluşur.
 • Üriner sistem: Sistemin tamamı iki böbrek, iki üreter, mesane, iki sfinkter kası ve üretra içerir. Böbrekler tarafından üretilen idrar, üreterlerden mesaneye doğru hareket eder ve vücuttan çıkar.
 • Deri veya Bütüncül sistem: Vücudun en büyük organıdır. Bizi dış dünyadan korur ve bakterilere, virüslere ve diğer patojenlere karşı ilk savunmamızdır. Cildimiz ayrıca insan vücudu sıcaklığını düzenlemeye de yardımcı olur. Cilde ek olarak, integumenter sistemde saç ve tırnaklar bulunur.

İnsan Vücudunun Hayati İç Organları ve Görevleri

insan vücudu organları ve görevleri

İnsanların hayatta kalmak için gerekli olan beş hayati organı vardır. Bunlar beyin, kalp, böbrekler, karaciğer ve akciğerlerdir.

 • İnsan beyni: Sinir sistemi ve salgılanan hormonlar yoluyla diğer organlara sinyaller gönderen, vücudun kontrol merkezidir. Düşüncelerimizden, hislerimizden, hafızamızdan ve dünya hakkındaki genel algımızdan sorumludur.
 • İnsan kalbi: Vücudumuza kan pompalamak ile sorumludur.
 • Böbrekler: Görevi, atıkları ve fazla sıvıyı kandan uzaklaştırmaktır. Böbrekler kandaki üreyi alır ve idrar yapmak için su ve diğer maddelerle birleştirir.
 • Karaciğer: Zararlı kimyasal maddeleri kandan filtreleme, safra salgılanması ve kan pıhtılaşma proteinlerinin üretimi de dahil olmak üzere pek çok işlevlere sahiptir.
 • Akciğerler: Soluduğumuz havadan oksijen gazının çıkartarak hücrelerimize gönderir. Oksijenin kanımıza aktarılmasından sorumludur. Akciğerler ayrıca soluduğumuz karbondioksiti de uzaklaştırır.

İnsan Vücudu Hakkında İlginç Bilgiler

 • İnsan vücudu yaklaşık 100 trilyon hücre içerir.
 • İnsan vücudunda hücre sayısının en az 10 katı kadar bakteri vardır.
 • Ortalama bir yetişkin günde 20.000’den fazla nefes alır.
 • Böbrekler her gün yaklaşık 200 litre kanı işleyerek yaklaşık 2 litre atık ve suyu filtreliyor.
 • Yetişkinler her gün yaklaşık 1.42 litre idrar atarlar.
 • İnsan beyni yaklaşık 100 milyar sinir hücresi içerir
 • Su, ortalama bir yetişkinin vücut ağırlığının yüzde 50’sinden fazlasını oluşturur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Bilim

Didymium (Didimyum) Element Midir? İşte Tüm Gerçekler

Didymium Nedir? Eğer olurda herhangi bir konuşma esnasında didymium, coronium veya dilityum …

Bir Rus Bilim İnsanı 3.5 Milyon Yıllık Bakteriyi Kendine Enjekte Etti

İnsanlar, antik çağlardan beri efsanelere konu olan gençlik iksirini arıyor. Böyle bir şey var m…

Uçaklar Nasıl Uçar? Bernoulli İlkesiyle Tanışın!

Tonlarca ağırlığa sahip bir uçak nasıl uçar hiç düşündünüz mü? Cevap basit aslında; uçaklar, hav…

Yeni Nesil Bir Uyuşturucu Olan Banyo Tuzu (Yapay Katinon)

Kokain, esrar ve MDMA gibi uyuşturucuların yarattığı etkiyi taklit edebilmek için birçok senteti…

Günlük Hayatta Kullandığımız Ürünler Asit mi Baz mı?

Günlük hayatta kullandığımız ürünlerin asit mi baz mı olduğunu görebileceğiniz devasa tablomuzda…

Bakteriler: Nedir, Türleri ve Genel Bir Bakış!

Bakteri, mikrop olarak da adlandırılan ve çıplak gözle görülemeyen mikroskobik organizmalardır.&…

Nasıl Oluyorda Dinozorların Rengini Bilebiliyoruz?

Dinozorlar, milyonlarca yıl öncesinde yaşamış ve günümüzden uzun bir zaman önce de nesli tükenen…

Nasıl Biliyoruz: Dünyanın Kendi Ekseni Etrafında Dönüş Hızı Nedir?

Dünyanın (ya da herhangi bir şeyin) ne kadar hızlı hareket ettiğiyle (dönüşüyle) ilgili sorular,…

Biraz Bizden Konuşalım: Homo Sapiens Nedir?

“Homo sapiens ne demek? Homo sapiens in anlamı nedir?” gibi sorular soruyorsanız, cevap sizsiniz…

Nedir Bu Biyolüminesans: En Havalı Sahillerin Kimyası

Biyolüminesans, canlı bir organizmanın kendi bünyesinde kimyasal reaksiyonlar yoluyla ürettiği ı…

Copy link
Powered by Social Snap