İnsan Vücudu: Anatomisi, Gerçekler ve İlginç Bilgiler

Aralık 23, 2020
İnsan Vücudu: Anatomisi, Gerçekler ve İlginç Bilgiler

İnsan vücudu, sizi oluşturan her şeydir. İnsan vücudu 5 bölümden oluşur. Bunlar baş, boyun, gövde, kollar ve bacaklardır.

İnsan Vücudu Sistemleri

İnsan vücudu, günlük yaşam için gerekli olan belirli işlevleri yerine getiren bir dizi biyolojik sistemden oluşur. İşte insan vücudu sistemleri:

 • Dolaşım sistemi: Görevi vücutta kanı, besinleri, oksijeni, karbondioksiti ve hormonları hareket ettirmektir. Kalp, kan, kan damarları, arterler ve damarlardan oluşur.
 • Sindirim sistemi: Bağlı birlikte, vücut yıkmak için izin ve gıda absorbe organlar ve kaldır atıkların bir dizi oluşur. Ağız, yemek borusu, mide, ince bağırsak, kalın bağırsak, rektum ve anüsü içerir. Karaciğer ve pankreas da sindirim sisteminde rol oynar çünkü sindirim sıvıları üretirler.
 • Endokrin sistem: Kana salgılar hormonlar o sekiz önemli bezlerinden oluşur. Bu hormonlar sırayla farklı dokulara seyahat eder ve metabolizma, büyüme ve cinsel işlev gibi çeşitli vücut işlevlerini düzenler.
 • Bağışıklık sistemi: Zararlı olabilen bakteri, virüs ve diğer patojenlere karşı vücudun savunmasıdır. Lenf düğümlerini, dalağı, kemik iliğini, lenfositleri (B hücreleri ve T hücreleri dahil), beyaz kan hücreleri olan timus ve lökositleri içerir.
 • Lenf sistemi: Lenf düğümleri, lenf kanalları ve lenf damarlarını içerir ve ayrıca vücudun savunmasında büyük rol oynar. Ana görevi, vücudun enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olan beyaz kan hücrelerini içeren berrak bir sıvı olan lenfleri üretmek ve hareket ettirmektir. Lenfatik sistem ayrıca fazla lenf sıvısını vücut dokularından uzaklaştırır ve kana geri verir.
 • Sinir sistemi: Gönüllü eylem (bilinçli hareketi gibi) ve istemsiz hareketlerin (nefes gibi) her ikisini de kontrol etmek için vücudun farklı bölgelerine sinyalleri gönderir. Merkezi sinir sistemi, beyin ve omuriliğini içerir. Periferik sinir sistemi, vücudun diğer her bölümünü merkezi sinir sistemine bağlayan sinirlerden oluşur.
 • Kas sitemi: Harekete, kan akışına ve diğer vücut işlevlerine yardımcı olan yaklaşık 650 kastan oluşur. Üç tip kas vardır: kemiğe bağlı ve istemli harekete yardımcı olan iskelet kası, organların içinde bulunan ve maddelerin organlar arasında hareket etmesine yardımcı olan düz kas ve kalpte bulunan ve kan pompalamaya yardımcı olan kalp kası.
 • Üreme sistemi: Yeni insanlar oluşturmaya yarar. Erkek üreme sistemi, sperm üreten penis ve testisleri içerir. Dişi üreme sistemi, vajina, rahim ve yumurtalıklardan oluşur. Gebe kalma sırasında, bir sperm hücresi bir yumurta hücresiyle birleşir ve bu da rahim içine yerleştirilen ve büyüyen döllenmiş bir yumurta oluşturur.
 • İskelet sistemi: Vücudumuz tendon, bağ ve kıkırdak ile birbirine bağlanan 206 kemikten oluşan iskelet sistemi ile desteklenir. İskelet sadece hareket etmemize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kan hücrelerinin üretimi ve kalsiyumun depolanmasına da katkıda bulunur. Dişler de iskelet sisteminin bir parçasıdır, ancak kemik olarak kabul edilmezler.
 • Solunum sistemi: Bize “nefes almak” dediğimiz bir süreç ile hayati oksijen almamıza ve karbondioksit olarak vermemize izin veriyor. Esas olarak trakea, diyafram ve akciğerlerden oluşur.
 • Üriner sistem: Sistemin tamamı iki böbrek, iki üreter, mesane, iki sfinkter kası ve üretra içerir. Böbrekler tarafından üretilen idrar, üreterlerden mesaneye doğru hareket eder ve vücuttan çıkar.
 • Deri veya Bütüncül sistem: Vücudun en büyük organıdır. Bizi dış dünyadan korur ve bakterilere, virüslere ve diğer patojenlere karşı ilk savunmamızdır. Cildimiz ayrıca insan vücudu sıcaklığını düzenlemeye de yardımcı olur. Cilde ek olarak, integumenter sistemde saç ve tırnaklar bulunur.

İnsan Vücudunun Hayati İç Organları ve Görevleri

insan vücudu organları ve görevleri

İnsanların hayatta kalmak için gerekli olan beş hayati organı vardır. Bunlar beyin, kalp, böbrekler, karaciğer ve akciğerlerdir.

 • İnsan beyni: Sinir sistemi ve salgılanan hormonlar yoluyla diğer organlara sinyaller gönderen, vücudun kontrol merkezidir. Düşüncelerimizden, hislerimizden, hafızamızdan ve dünya hakkındaki genel algımızdan sorumludur.
 • İnsan kalbi: Vücudumuza kan pompalamak ile sorumludur.
 • Böbrekler: Görevi, atıkları ve fazla sıvıyı kandan uzaklaştırmaktır. Böbrekler kandaki üreyi alır ve idrar yapmak için su ve diğer maddelerle birleştirir.
 • Karaciğer: Zararlı kimyasal maddeleri kandan filtreleme, safra salgılanması ve kan pıhtılaşma proteinlerinin üretimi de dahil olmak üzere pek çok işlevlere sahiptir.
 • Akciğerler: Soluduğumuz havadan oksijen gazının çıkartarak hücrelerimize gönderir. Oksijenin kanımıza aktarılmasından sorumludur. Akciğerler ayrıca soluduğumuz karbondioksiti de uzaklaştırır.

İnsan Vücudu Hakkında İlginç Bilgiler

 • İnsan vücudu yaklaşık 100 trilyon hücre içerir.
 • İnsan vücudunda hücre sayısının en az 10 katı kadar bakteri vardır.
 • Ortalama bir yetişkin günde 20.000’den fazla nefes alır.
 • Böbrekler her gün yaklaşık 200 litre kanı işleyerek yaklaşık 2 litre atık ve suyu filtreliyor.
 • Yetişkinler her gün yaklaşık 1.42 litre idrar atarlar.
 • İnsan beyni yaklaşık 100 milyar sinir hücresi içerir
 • Su, ortalama bir yetişkinin vücut ağırlığının yüzde 50’sinden fazlasını oluşturur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Bilim

Kaya ve Fosil Arasındaki Farkı Anlamanın Yolu: Yalamak!

Fosiller her zaman bilime meraklı insanların ilgi odaklarından birisi olmuştur. Garip yapılarınd…

Grafen Aerojel Nedir? Çelikten Güçlü, Kağıttan İnce!

“Çelikten daha güçlü, kağıttan daha ince, grafen teknolojinin geleceği olabilir” Teknolojik g…

ATP: Nedir, Sentezi ve Görevi

ATP olarak da bilinen adenozin trifosfat, hücreler içinde enerji taşıyan bir moleküldür. Hücreni…

Genetiği Değiştirilmiş Bir Balık Yer Misin?

Vahşi nehirlerin en güzel ürünlerinden olan somon balıklarının genetikleriyle küçük oynamalar ya…

Bilimde Cinsiyet Önyargısı: Matilda Etkisi Ne Demek?

“Matilda etkisi”, birçok başarılı kadın bilim insanının başarılarının göz ardı edilip, daha çok …

Bir Bebek Genetik Olarak Anneye Mi Yoksa Babaya Mı Daha Çok Benzer?

“Bebek anneye mi babaya mı benzer?” sorusuna daha önce çeşitli cevaplar duymuşsunuzdur. Ancak bi…

Polimerler Nedir: Çeşitleri ve Özellikleri

Polimerler, uzun ve tekrar eden molekül zincirlerinden oluşan malzemelerdir. Malzemeler, bağlana…

Alev Testi Deneyi: Yapılışı ve Sonuç Analizi

Alev Testi Deneyi Nedir Alev testi, tuzun bir Bunsen brülörünün alevini çevirdiği karakterist…

Mutasyon Nedir? Örnekleri, Çeşitleri ve Nedenleri

Mutasyonlar nedir, çeşitleri ve nedenleri nelerdir gibi çok az bilinen ve sıkıcı bir konuyu sizl…

A’dan Z’ye CRISPR-Cas9(Gen Düzenleme) Nedir?

CRISPR teknolojisi, genomları düzenlemek için basit ama güçlü bir araçtır. Araştırmacıların…

Copy link
Powered by Social Snap