İlişkinize Zarar Verebilecek 10 Masum Alışkanlık

Mayıs 16, 2021
İlişkinize Zarar Verebilecek 10 Masum Alışkanlık

Birçok insan hala bir ilişkinin başımıza gelen bir şey olduğuna inanıyor. Bu anket, çoğu insanın ruh eşlerinin var olduğunu düşündüğünü gösterdi. Ancak yinede doğru kişiyle tanıştığımızda bile uzun süreli aşka ulaşmak genellikle kolay değildir.

Ama hepimizin ihtiyacı olan şey aşk olduğu için, bugün ilişkinizi yok edebilecek bazı ortak davranışlara değinmeye karar verdik, böylece onların farkında olabilir ve önleyebilirsiniz.

1. Partnerinizi başkalarıyla karşılaştırmayın

Partnerinizi eski sevgililerinizle karşılaştırmanın ilişkinize zarar vermesinin birkaç nedeni vardır. Her şeyden önce, partneriniz için gerçekçi olmayan beklentiler oluşturur. Üstelik kaçınılmaz bir şekilde eşinizin kendini değersiz hissetmesini de sağlayacaktır.

Alçakgönüllü konuşursak hepimizin sahip olduğu kusurlar yerine, partnerinizin çekici özelliklerine odaklanmaya çalışın. Ve asla eski sevgilinizle artık birlikte olmamanızın ciddi bir nedeni olduğunu unutmamaya çalışın.

2. Her şeyi birlikte yapmak gerçekten sanıldığı kadar iyi olmayabilir

Birlikte farklı aktiviteler yapmak bir çifti birbirine yaklaştırsa da, aslında her şey denge ile ilgili. Uzmanlar, çiftlere kendi çıkarlarının peşinden gitmeleri veya sadece rahatlamaları için kendilerine zaman ayırmalarını tavsiye ediyor. Kendi başınıza biraz zaman geçirmek, bir ilişkiyi taze ve daha az stresli tutmanıza yardımcı olabilir.

3. “Sevgi dolu” kıskançlıklar

Kıskançlığın ilişkiler üzerinde her zaman zehirli bir etkisi vardır. Partnerinize duyduğunuz sevgiden kaynaklandığını düşünerek bu duyguyu bir şekilde haklı çıkarmak hiç de doğru değildir. Kıskançlık sadece partnerinizin onlara güvenmediğinizi ve onları kontrol etmek istediğinizi düşünmesine neden olmakla kalmaz, aynı zamanda acı çekmenize de neden olur. Böyle davranmaya devam ettiğiniz sürece muhtemelen her zaman güvensiz hissedeceksiniz.

Uzmanlar, utanç verici olsa bile kıskançlık duygularınızı kabul etmeye çalışmanızı tavsiye ediyor. Bununla birlikte, neden böyle hissettiğinizi anlamaya çalışmak, kesinlikle bunun üstesinden gelmenize ve ilişkinizi daha mutlu tutmanıza yardımcı olacaktır.

4. Mükemmel olmaya çalışmak

Mutlu ve güvenli bir ilişki içinde bulunmanın mükemmel olmanız gerektiği anlamına gelmediğini unutmayın. Her zaman formda olmaya ve mükemmel görünmeye çok fazla konsantre olmak kimseye fayda sağlamaz. Bunun yerine, kendinizin daha güvenli bir versiyonu olabilmek için kendinize ve rahatınıza odaklanın.

5. Kendine güvenmemek

Kendimize güvenmediğimiz zamanlarda her zaman partnerimizin onayını bekleriz. Mantıklı bir çerçeveden bakacak olursanız bu durum ilişkiniz için gerçekten iyi değil. Aslında kim olduğunuz ve nasıl göründüğünüz konusunda iyi hissetmek ilişki için harikadır. Psikologlar, özgüvenli olmanın eşinizin sizi daha çekici bulmasını sağlayacak bir özellik olduğunu belirtiyor.

6. Aşırı taviz vermek

Sağlıklı ilişkiler için anlaşmazlıklar yaşamak hiç de utanılacak bir şey değil. Bir çatışmadan kaçınmak için taviz vermek yerine, sizi rahatsız eden şeyleri misilleme korkusu olmadan ifade etme konusunda kendinizi güvende hissetmelisiniz. Güçlü ilişkilerde çiftler, haklı olmakta ısrar etmeden ve karşılıklı saygı ile çatışmaları çözmeyi öğrenmelidir.

7. Yatmadan önce tüm zamanınızı TV izleyerek geçirirsiniz

Araştırmaların gösterdiği gibi, televizyon karşısında bir saat daha fazla geçirmek bile çiftler arasındaki yakınlığa büyük zarar verebiliyor. Uyumak ve dinlenmek için daha az zaman bırakıyor ve çiftlerin daha özel şeyler için harcayabilecekleri zamanı azaltıyor.

8. Partnerinizin sorunlarını çözmeye çalışmak

Partneriniz için bir sorunu nasıl çözeceğinizi bilseniz bile, şu anda ihtiyaç duydukları şey bu olmayabilir. Psikologların dediği gibi, hem duygusal destek hem de pratik yardım çok önemlidir. Yani partneriniz bir şeye üzülürse, bir çözüm bulmanıza değil de onları dinlemenize daha çok ihtiyaç duyabilir.

9. Birlikte yemek yememek

Araştırmaların gösterdiği gibi, birlikte yemek yiyen çiftler ilişkilerinde çok daha mutlular. Üstelik araştırma sonuçlarına göre bu tür çiftlerin yemeklerinden daha çok keyif aldıkları kaçınılmaz bir gerçek. Öyleyse, hem eşinizle vakit geçirirken hem de yemek yerken mutlu oluyorsanız, mümkün olduğunca birlikte yiyin!

10. Partnerin şefkat göstermesini beklemek

İlişkinizi mutlu ve sağlıklı tutmak istiyorsanız, sevginizi ifade edebilmelisiniz. Ve elbette şefkat göstermek, bunu yapmanın en basit yoludur. Uzmanlar, fiziksel temas isteyen ve şefkat vermeye ve almaya istekli yanımızla iletişim halinde kalmamız gerektiğini söylüyor.

Peki ya siz bir ilişkiyi hangi davranışların mahvedebileceğini düşünüyorsunuz? Yorumlarda bizimle paylamayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Kişisel Gelişim

Pasif Agresif Kişilik Bozukluğu: Nedir, Testi ve Tedavisi

Pasif agresif kişilik bozukluğu kısaca, insanların olumsuz duyguları doğrudan ele almak yerine, …

Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır? Maddeler Halinde

Kitap okuma alışkanlığı bazı insanlar için çile olurken bazıları içinse resmen doğuştan gelen bi…

Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeği (LSAÖ): Nedir, Puanlama ve Değerlendirme

Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeği veya diğer adıyla Liebowitz Sosyal Ağ Ölçeği (LSAÖ), sosyal kaygın…

Evlilik Fobisi (Gamofobi) Nasıl Yenilir? Belirtileri ve Tedavisi

Evlilik Fobisi Nedir Fobi, genelde tehlike arz etmeyen şeylerdir, ancak çeşitli endişelere se…

Ockham’ın Usturası: Basit Olan Doğrudur İlkesi

Ockham’ın Usturası (Occam’s Razor) nedir? Bu terim, 12. yüzyılda Fransisken rahibi Ockham’l…

Doğru Kariyer Seçimi İçin Kendinize Sormanız Gereken 5 Soru

Kariyerinizi seçmeniz gerektiğinde pek çok farklı seçenek arasından sizin için en ideal olanı se…

Misantropi: İnsanlardan Vazgeçmek

Misantropi, ona sahip olanlar için hayatı çok zorlaştıran bir bakış açısıdır. Bu makale, mi…

Uyku mu Egzersiz mi? Hangisi Daha Önemli?

Egzersiz yapmak yorucudur ve genelde pek sevmeyiz, uyku ise çoğu insan için dünyanın en güzel şe…

8 Adımda Öğrenciler İçin En Kolay Para Biriktirme Yolları

Kolay olarak görülen para biriktirmenin en zor yanı, başlamaktır. Paradan nasıl tasarruf edilece…

10 Adımda Kendini Geliştirmek İçin Yapılacak Aktiviteler

İş, aile ve ödenecek faturalar varken birçoğumuzun kendini geliştirmek için yapılacak aktiv…

Copy link
Powered by Social Snap