1. Ana Sayfa
  2. Keşfet
  3. İdeal Erkek Vücudu Algısının Tarih Boyunca Değişimi

İdeal Erkek Vücudu Algısının Tarih Boyunca Değişimi

İdeal Erkek Vücudu Algısının Tarih Boyunca Değişimi

İdeal erkek vücudu ve kaslı erkeklerin vücudu geyikleri günümüzde sıkça yapılıyor, ancak bu tartışmalar sandığımız gibi yeni bir fenomen değil. “Mükemmel erkek vücudu” kavramı toplum bilincinde bin yıl boyunca var olmuştur. Bununla birlikte, kültürel eğilimler, statü ve hatta toplumların beslenme alışkanlıklarından etkilenen bu idealler, tarih boyunca büyük ölçüde değişti. İdeal erkek vücudu fikrinin ne kadar keyfi olduğunu göstermek için, bir erkeğin vücut tipinin ve saç stilinin, tarih boyunca hangi dönemde ne şekilde beğenildiğini (fit, kaslı, zayıf, aşırı kıllı gövde gibi) sizler için derledik ve evet, hazırsanız milattan öncesine gidiyoruz. 

Antik Yunanistan (M.Ö 800- MÖ 146)

Yunan mitolojisinde ölümsüzleştirilen tanrıların ve kahramanların bir yansıması olarak kabul edilen antik Yunan’daki ideal erkek vücudu kaslı, ince belli ve genellikle çok zayıftı. Bu mükemmellik görüntüsü genellikle antik Yunan sanatında ve heykellerinde tasvir edilirken, bu ideali karşılamak için gereken kas miktarı, ortalama bir erkeğin sahip olabileceğinin çok fazlasıydı ve günümüzde filmlerde izlediğimiz süper kahramanları daha çok andırıyorlar. Saç stilleri açısından Antik Yunan erkekleri, bir kafa bandı ile tutulan uzun saçları zenginlik ve güç sembolü olarak gördüler. Zeus, Apollo ve Poseidon gibi birkaç Yunan tanrısı genellikle uzun saçlarla tasvir edildi ve bu da onları bedensel mükemmelliği arayan birçok kişi için rol-model haline getirdi.

Elizabeth Dönemi (1553-1603)

Kraliçe I. Elizabeth’in hükümdarlığı sırasında İngiltere’de bir erkek olsaydınız, eski Yunanlılar tarafından imrenilen vücut yapısı muhtemelen sizi alakadar etmeyecekti. Her ne kadar erkeklik hala entelektüel güçle yakından ilişkili olsa da, büyük kaslı kollar ve güçlü üst vücut kasları o dönemler köylülerle bağdaştırıldığı için beğenilmiyordu. Elizabeth döneminde erkekliğini göstermek için, soylu sınıfındaki erkekler üst vücut yerine, güçlü bacakları ve ince kalçaları ile mükemmelliğin özü olarak görüldüler. 

Sanayi Dönemi (1800’lerin sonu-1900’lerin başı)

 19. yüzyıla gelindiğinde, ideal erkek vücudu algısı büyük ölçüde değişmişti. Geniş omuz kasları, kollar veya kaslı bacaklar bu dönemde seksilik kavramının dışında kalmıştı. Sanayileşme ve zenginlik çağında geniş bir bele ve cömert bir mideye (kısacası kilolu) sahip olmak iyi bir ekonomik durum göstergesiydi ve bu sebeple en iyi erkek vüdudu olarak kabul ediliyordu. Bu ilginç vücut ideali, özellikle ‘şişman erkek kulüplerinin’ ülke çapında açılmaya başladığı ABD’de fazlasıyla kabul görüyordu. 

Hollywood’un Altın Çağı (1920-1950’lerin sonu) 

20. yüzyılın başlarında sinema filmlerinin ortaya çıkmasıyla birlikte, ideal erkek vücudu anlayışı radikal bir şekilde değişikliğe uğradı. Kameranın, insanların gerçekte olduğundan daha büyük görünmesine neden olduğu keşfedildi ve bu da Hollywood’lu aktörlerin atletik ve zayıf olmasını gerektiriyordu (yani kassız da olabilirdi). Cary Grant ve Jimmy Stewart gibi Hollywood efsaneleri, bir neslin “ideal erkek bedeni” algısını değiştirerek bambaşka bir görüş ortaya çıkardı. 

Karşı Kültür Dönemi (1960’lar ve 70’ler)

1960’ların ortalarına gelindiğinde, mükemmel erkek algısı bir kez daha değişti, bu kez bir nesil genç baby boomerlar tarafından şekillendirildi. Temiz kesim bir saç, erkeksi vücut tipi… Beatles, David Bowie ve Jimi Hendrix gibi karşı kültür ikonları tarafından popüler hale gelmişti.

Dünya Genelinde Bodybuilding’cilerin 10 Yılı (1980’ler)

İdeal erkek formunun popüler algısı 1980’lerde, büyük kasların zamanla moda olmasıyla birlikte, Arnold Schwarzenegger ve Sylvester Stallone gibi yarı çıplak gezen seksenli ikonlar (erkek manken vücudu da diyebiliriz) tarafından popüler hale getirilen vücut geliştirme ve ağırlık kaldırma, kişisel zindeliği ve mükemmelliği tanımladığı için ana akıma olarak görüldü.

Bin Yıllık Dönemin Sonu (1990’lar ve 2000’ler) 

Seksenler bittiğinde, insanlık yeni binyıllık döneme (1000’ler artık bitiyordu) yöneldi ve ideal erkek vucudu tanımındaki estetiğe ve kaslara daha az önem vermeye başladılar. Her ne kadar atletik ve kaslı olarak tanımlanmış bedenler, 1990’larda ve 2000’lerde hala beğeniliyor olsa da (Brad Pitt’in 1999 tarihli Fight Club filmindeki estetik görüntüsü bu dönemde de anatomik mükemmellik ölçütü olarak görüldü) düşünceler biraz değişmişti. Ayrıca 1960’larda ve 70’lerde olduğunun aksine, ideal erkek saç modeli bu dönemde büyük ölçüde değişim ve gelişim gösterdi.

Dad Bod (Baba Vücudu) Dönemi (2015-Günümüz)

2010’ların ortalarında ortaya çıkan ve modern medyada sürekli denk geldiğimiz, vücuduna iyi bakan ve seksi erkek imajına karşı doğrudan bir isyan olarak ortaya çıkan ‘dad bod’ ideali giderek yaygınlaştı (özellikle de Amerika’da). Henüz tam olarak tanımlanmamış ve aynı zamanda sağlıklı bir vücut tipi olan “dad bod”, geçmişte toplum tarafından kabul edilen vücut tiplerinin birçoğundan daha ulaşılabilir bir vücut şekli olarak popüler hale geldi. Chris Pratt, Seth Rogan ve Jason Segel gibi ünlüler tarafından savunulan bu vücut şekli, günümüzde hala birçok çevrede kabul görüyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap