1. Ana Sayfa
  2. Keşfet
  3. Her Memelinin Kalbi Yaklaşık 1 Milyar Kez Atar

Her Memelinin Kalbi Yaklaşık 1 Milyar Kez Atar

Her Memelinin Kalbi Yaklaşık 1 Milyar Kez Atar

Yaşamımız boyunca sınırlı bir kalp atışına sahip olduğumuzu bilmek biraz garip değil mi sizce de? Bunu düşünmek bile ilginç, peki kalp atışınızın diğer insanlardan fazla olması, onlardan uzun yaşayacağınız anlamına mı gelir? Hayır tabii ki. Gelin bunu bilimle cevaplayalım.

Aynı Şarkı, Farklı Tempo!

Tavşanlar yaklaşık üç yıl yaşar. Filler 80’leri görebilir. Ancak her ikisinin de kalbi yaşamları boyunca yaklaşık 1 milyar kez atar. Sebebi ise fillerin kalbinin çok daha yavaş bir şekilde çalışması. Bu sayılar diğer memeli türlerinde de bu şekilde aşağı yukarı aynıdır. Fillerin tavşanlardan çok daha büyük canlılar olması, boyut ile ömür arasında doğru orantı olabilir mi sorusunu da gündeme getirebilir. Bu biyolojinin ispatlanmamış bir gerçeği olabilir mi? Belki de evrenin… 

Asıl kafa karıştırıcı kısma gelmeden önce, kuralın istisnalarını konuşalım isterseniz. Modern tıpta insan kalbinin atış sayısı, gıda koruma teknolojileri ve su kaynaklarını arındırma alışkanlıkları sayesinde çok daha yükseldi.  Günümüzde insanlarda bu sayı iki milyara yaklaştı ve belki de gelecekte üç milyar sınırını zorlayabiliriz. 

Büyük Ölçeklerle Yaşamak

1999 yılında fizikçi Geoffrey West ile birlikte iki biyolog Jim Brown ve Brian Enquist, canlıların büyüklüklerine göre ne kadar enerji kullandıklarını anlamak için bir düşünce deneyi yaptılar. 1930’larda biyolog Max Kleiber günümüzde ‘’Kleiber Yasası’’ olarak bilinen yasayı kaleme aldı. Bu yasaya göre: Metabolik büyüklük arttıkça enerji kullanımı bire bir oranda değil, bire karşı üç çeyrek (0.75) ölçek artıyor. Biraz karmaşık gibi geldi, hemen daha açıklayıcı şekilde anlatalım. Bir fareden 100 kat büyük bir kedi varsayalım. Kedi fareden 100 kat değil 100×3/4 kadar fazla enerji harcayacaktır. 

Ancak bu üç bilim insanının keşfetmeyi amaçladığı asıl şey, metabolizma hızı veya tüketilen enerjiden çok daha fazlasıydı. Asıl merak ettikleri ömür ile nabız hızı arasındaki bağlantıydı. Başlarda da belirttiğimiz üzere boyut ile ömür ve kalp atış sayısının ilişkisini matematiksel denklemlerle açıklamaya çalışıyorlar ancak ne yazık ki henüz “100×3/4” hesabı dışında bir veriye ulaşamadılar.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?