1. Ana Sayfa
  2. Keşfet
  3. Henüz Uzayda Seks Yapılmadı, En Azından Resmi Olarak!

Henüz Uzayda Seks Yapılmadı, En Azından Resmi Olarak!

uzayda seks2

İnsanlık 50 yıldan uzun süredir uzay yolculuğu yapan bir tür olsa da, henüz o en temel eylemi (seks) Dünya’dan öteye taşıyamamış bir tür. En azından henüz diyelim.

Astronotların, belki de Rus veya Amerikan hükümetleri tarafından yürütülen gizli “uzayda seks” deneylerinin bir parçası olarak yörüngeye girmiş olabileceği söylentileri uzun zamandır dönse de, uzmanlar bu anlatıların söylemden öteye gitmediğini düşünüyor.

AFP‘nin (ABD haber ajansı) 22 Nisan 2011’deki haberine göre bir Rus uzay yetkilisi, vatandaşları tarafından çokça konuşulan bu iddiaları kategorik olarak reddetti.

AFP haber ajansı Interfax’a verdiği demeçte, Moskova merkezli Biyomedikal Sorunlar Enstitüsü müdür yardımcısı Valery Bogomolov, “Uzayda cinsel ilişki vakaları veya cinsel deneyler yapıldığına dair resmi veya resmi olmayan bir kanıt yok. En azından, Rus veya Sovyet uzay araştırmaları tarihinde, bu durum kesinlikle gerçekleşmedi.” açıklamasında bulundu.

Peki NASA Astronotları?

Bogomolov, konuyla ilgili çok bilgisi olmasa da Amerikan astronotlarıyla ilgili müstehcen söylentilere de değindi.

AFP Interfax’a konuşan Bogomolov, “Amerikan uzay araştırmalarına gelince, bunu doğrulayacak veya reddedecek bilgiye sahip değilim.” dedi ve bilgisi olmadığını belirtti.

Ancak konuyla ilgili bilgisi olanların söylediğine göre, NASA astronotları saatte 28.164 km hızla Dünya etrafında dolaşırken Rus meslektaşlarında olduğu gibi, ekstrem şeyler denemiyorlar. NASA’nın yörüngede seksi yasaklamadığı biliniyor, ancak astronot davranış kuralları “güven ilişkileri” ve “profesyonel standartların” her zaman korunmasını gerektiriyor. Bu sebeple NASA astronotlarının bu eylemi uzayda gerçekleştirmedikleri düşünülüyor. 

Chiao’nun Mantıklı Gerekçeleri

1994-2005 yılları arasında dört uzay görevinde görev yapan eski astronot Leroy Chiao, “Bu konudaki resmi bir NASA politikasından haberdar değilim, ancak ben yörüngedeyken muhabbeti bile açılmadı, basitçe anlaşıldı ve kimse görevdeyken seks düşüncesinde değildi”

Chiao’ya göre, 1983’te her iki cinsiyetten astronotların bulunduğu ekipler olmasına rağmen, NASA astronotlarının yörüngedeki görevleri dışında bir şeyle ilgilenmediğini belirtti.

Uzayda 229 günden fazla zaman geçiren Chiao, 2009 yılında Gizmodo için bir blog gönderisi yayınladı ve burada, bu konudaki düşüncelerinin bazı sebeplerini anlattı.

Chiao; “Erkekler bunları konuşmayı sever. Eğer bir adam uzayda seks yapsaydı, bununla övünmeden duramazdı ve anlatırdı. Sizi hayal kırıklığına uğrattığım için özür dilerim, ama işte. Bunu hepimiz biliyoruz inkar etmeyelim. Ancak size şunu söylemeliyim ki, bu eylem uzayda gerçekleştiğinde mutlaka hepimiz öğreneceğiz.” dedi.

Elbet Olacaktır

Uzayda seks, henüz gerçekleşmemişse bile, eninde sonunda olacaktır. Bir uzay mekiği mürettebatının birkaç hafta veya Uluslararası Uzay İstasyonundaki astronotların beş veya altı ay boyunca kendini zapt etmesi hafife alınmamalı, büyük sabır. Ancak gelecekte Mars’a insanlı uzay görevleri düzenlenecek ve bu görevler yıllar sürecek, bu yüzden insan doğası gereği bu eylemden bu denli uzun süre uzak durmak pek de mümkün olmayabilir.

Uzmanların bir kısmı, insanlığın gelecekte Ay ve Mars’ta koloni kurma düşüncesi içerisinde olduğu için, uzayda cinsel ilişkinin deneyimlenmesi gerekebileceğini düşünüyor.

Özel uzay uçuşlarının ortaya çıkışıyla birlikte, uzaya gezi amaçlı gidecek olan turistlerin bu tarz olası taleplerinin NASA tarafından kısıtlanmayacağını düşünüyoruz.  Uzay turistleri, NASA’nın astronotlar için düzenlediği davranış kuralları veya bir uzay görevinin gereklilikleri tarafından kısıtlanmayacaktır. Ayrıca Lerow Chiao’nun da dediği gibi, uzayda seks eylemi gerçekleşecek olursa bundan elbet haberimiz olacaktır. 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap