1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Hackerlar Uyduları Kitle İmha Silahlarına Dönüştürebilir Mi?

Hackerlar Uyduları Kitle İmha Silahlarına Dönüştürebilir Mi?

Hackerlar Uyduları Kitle İmha Silahlarına Dönüştürebilirler Mi?

Hayal et, yarım saat sonra Dünya üzerinde bulunan bütün televizyon yayınları aynı anda kesiliyor. Bütün ekranlarda aynı maskeli kişi görünüyor ve şunları diyor; “Merhaba dünya, az önce yörüngedeki 2666 uydunun tamamını hackledik ve bunu kanıtlamak için 5 dakika içerisinde rastgele bir ülkeye uydu düşüreceğiz.” ve yayın geri gelir. Korkunç! Ne yapmalıyız, onlarla savaşalım mı? Fidye mi vermeliyiz? Aslında pek bir önemi yok, sonuçta bütün bunlar hayal ettiğimiz bir senaryodan daha fazlası olamaz, hadi en fazla bir felaket filmi olsun diye düşünüyorsan, yanılıyorsun! 

William Akoto, Denver Üniversitesinde çalışan bir siber çatışma uzmanı ve hackerların gerçekten de yörüngede bulunan uyduların bir kısmını ele geçirebileceği konusunda endişe verici bir makale yayınladı. UCS’e göre şu an yörüngede 2666 uydu var ancak Amazon ve OneWeb gibi büyük şirketler birkaç ay içerisinde binlerde uyduyu daha göndermeyi planlıyor. SpaceX ise 10 yıl içerisinde 42bin uyduyu yörüngeye yerleştireceğini açıkladı. Uzayın uyduyla dolup taşacağı yakın geleceğimizde hackerların bu uyduların bir kısmını hacklediğini düşünün… Onları kapatabilirler, cep telefonumuzdaki konuşmalarımızı dinleyebilirler ve hatta isterlerse onların dünyaya çakılması için rotalarını bile değiştirebilirler.  

Hackerlar Uyduları Kitle İmha Silahlarına Dönüştürebilirler Mi?

Uydular Şaşırtıcı Derecede Basit!

Peki, hacklenen bir uyduya nasıl erişilir? Öncelikle şunu bilmek gerek, bir uydunun uzayda dolaşmayı sevmesi onun karmaşık bir yapıya sahip olduğu anlamına gelmiyor. Ülkeler ve şirketler her zaman devasa uydular göndermez. Örnek olarak SpaceX’in Starlink projesinde kullanacağı uydular çok ufak boyutlara sahip, yani boyut tamamen amaca bağlı olarak değişiyor. Tabi ki devasa bütçelere sahip SpaceX dışında uzaya uydu yollayan onlarca şirket ve ülke de mevcut. Ayrıca bu kadar değişik üreticinin ekonomik şartlarını düşündüğümüzde, bu uyduların yapımında kullanılan malzemeler de değişkenlik gösterecektir.

Bu bahsettiğimiz daha basit ve daha küçük olan uyduların yapımında maliyeti azaltmak için açık kaynak kodlu teknolojiler ve herkesin satın alabileceği malzemeler kullanılır. İşte güvenlik sorunu tam da burada baş gösteriyor. Bu teknolojilere ve parçalara herkes erişebiliyorsa, hackerlar da erişebilir!

Tek yapmaları gereken aynı malzemelere ulaşmak ve nasıl kullanacaklarını anlamak. Bu aşamadan sonra Dr. Akoto, hacklemenin uyduları kontrol eden yer istasyonlarındaki güvenlik açıklarını kötüye kullanmak kadar basit olabileceğinden ve hatta sadece bir uydu anteni kurarak uyduya kötü amaçlı yazılıma sahip sinyal gönderebileceklerinden endişeleniyor.

Şunu da hatırlamak gerekiyor ki bu senaryo daha önce yaşandı. 2009 yılında Terra AM-1 isimli NASA ya ait yeryüzü gözlem uydusun kontrolü 9 dakikalığına tamamen hackerlara geçmişti ancak onlar bu uyduyla bir şey yapmamayı seçtiler, ya da en azından biz öyle biliyoruz…

Peki uydu şirketleri güvenliklerini daha gelişmiş yapamaz mıydı? Şüphesiz yapabilirlerdi ancak rekabetin önünde kalabilmek için maliyetlerini düşürmek zorunda kaldıklarını görünce bu güvenlik olayını biraz tozlu raflara kaldırmışlar gibi görünüyor. 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?