1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. HAARP Projesi Nedir? Depremlerle Bağlantılı Mı?

HAARP Projesi Nedir? Depremlerle Bağlantılı Mı?

HAARP projesi nedir depremlerle bağlantılı mı

Makalemizin konusu her büyük depremin ardından (Özellikle de İstanbul, İzmir ve Elazığ depremleri) ülkemizde de çokça muhabbeti yapılan ve özellikle sosyal medyayı meşgul eden “HAARP”. Peki HAARP nedir? Ne amaçla üretildi? Gerçekten ülkemizdeki ve birçok yerdeki depremlerin sebebi olabilir mi?

Komplo teorisyenleri, HAARP’ın hava durumunu kontrol etmek için tasarlandığına dair ağır spekülasyonların merkezi olduğu düşünüldüğünde, bu haberler hakkında çok şaşırıyorlar. 2010 yılında Venezuela lideri Huge Chavez, HAARP’ın veya ona benzer başka bir ABD yapıtının Haiti depremini tetiklediğini iddia etti.

Ancak bilimsel verilere göre 2010 Haiti depremine Karayipler ve Kuzey Amerika tektonik levhalarının sınırı boyunca önceden haritalanmamış bir fayın kayması neden oldu.

HAARP, atmosferin üst kısmının Dünya yüzeyinden yaklaşık 85 kilometre yükseklikten 600 kilometrelik yükseltilere kadar uzanan iyonosferi analiz etmek için tasarlanmış bir araştırma programıdır. Bu program ve donanmanın birçok gemisi, Alaska Üniversitesi ve DARPA (Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı) tarafından finanse edildi.

HAARP Projesi Ne Demek, Bu Proje Neden Var?

HAARP teknolojisi kullanılarak yapay bir Aurora Borealis üretmek mümkündür.

ABD ordusu iyonosferle ilgileniyor çünkü atmosferin bu kısmı radyo sinyallerinin iletilmesinde büyük bir rol oynuyor (bu konular ilk kez Nikola Tesla ile gündeme gelmişti). HAARP, iyonosferden gelen dönütleri incelemek için iyonosfere radyo ışınları gönderir (atmosferin bu erişilemez bölümünü doğru bir şekilde analiz etmenin birkaç yolundan biri).

HAARP, iyonosferin küçük bir bölümünü bozabilecek yüksek güçlü bir radyo frekansı vericisine sahip olduğu Gakona (Alaska)’daki HAARP Araştırma İstasyonu’nda faaliyet gösteriyor. Ayrıca bunun dışında pertürbasyonları ölçmek için başka aletler kullanılır.

Programın amacı, güneşten gelen etkilere sürekli tepki veren iyonosferin fiziksel yapısını anlamaktır. Güneş patlamaları, zaman zaman iletişimi ve elektrik şebekesini bozan güneş parçacıklarını Dünya’ya doğru hızla gönderebilir. Bilim adamları iyonosferde neler olduğunu daha iyi anlayabilirlerse, bu sorunların bazılarını hafifletebilir veya belki de ortadan kaldırabilirler.

Ancak Amerika Hava Kuvvetleri bilim, teknoloji ve mühendislik sekreter yardımcısı yardımcısı David Walker’a göre Hava Kuvvetleri birkaç yıldır HAARP’ı korumakla ilgilenmiyor.

Walker, 2014’de yaptığı senato duruşmasında, Hava Kuvvetlerinin bölgeyi korumakla ilgilenmediğini ve iyonosfer araştırmalarında başka bir yönde ilerlediğini söyledi.

HAARP İle İlgili Komplo Teorileri

Hava Kuvvetleri, HAARP’ın benzersiz değerini takdir ediyor ne de tam tersi, çeşitli federal kurumlardan, laboratuvarlardan ve üniversitelerden ve Kanada, İngiltere, Tayvan, Güney Kore, İsveç ve Norveç gibi dost ülkelerden kullanıcılar, HAARP’ın benzersiz özelliklerini kullanmaya oldukça isteklidir. Maryland Üniversitesi’nde fizik ve astronomi profesörü olan Dennis Papadopoulos, Alaska Dispatch’te görüşlerini yayınladığı bir yazısında, Amerikan etkisini ve liderliğini daha da yayacaktı.

HAARP’ın yapımı 290 milyon dolardan fazlaya mal oldu ve bunun çoğu, Kongre’de geçirdiği süre boyunca ABD savunma bütçesi üzerinde büyük etkisi olan eski Senatör Ted Stevens (R-Alaska) tarafından tahsis edildi. Site, 2005 yılında ilk insan yapımı auroranın oluşturulması da dahil olmak üzere yıllar boyunca çok sayıda projeye ev sahipliği yapmıştır. Bu sistemin jeneratörleri artık temiz hava yasasında belirlenen çevre standartlarını karşılamak için iyileştirmeye ihtiyaç duymaktadır; bu da kimsenin üzerine almak istemediği ciddi bir masrafı ortaya çıkarıyor.

Bazı komplo teorisyenleri ise HAARP’ın amacının göründüğünden çok daha farklı ve hatta kötü olduğunu düşünüyor. Bu program, küresel ısınmadan doğal afetlere ve gökyüzündeki gizemli uğultu seslerine kadar birçok şeyden sorumlu tutuluyor.

Doğal olan birçok fenomenin sebebinin HAARP’ın olduğundan şüpheleniliyor ve internetteki komplo teorisyenleri, HAARP’ın Japonya 2011’de yaşanan deprem ve tsunamiden sorumlu olduğunu öne sürüyor; Moore, Oklahoma, 2013 kasırgası; 2006’da Filipinler’de bir heyelan; ve daha birçok doğal afet. Diğer komplo teorileri, HAARP’ın insanların zihinlerini kontrol ettiğini veya gerçekliğin dokusunu değiştirebileceğini savunuyor.

Özellikle geçtiğimiz yıllarda HAARP’la ilgili teoriler devamlı olarak arttı ve günümüzde de devam ediyor. Mayıs 2013’te, işletme müteahhitlerindeki değişiklikler nedeniyle HAARP teknolojisi geçici olarak kapatılmıştı. O sırada HAARP program yöneticisi gazetecilere, sitenin geçici olarak kapatıldığını ve kilitlendiğini belirtmişti.

HAARP Bir Deprem Makinesi Mi?

HAARP depremlere sebep olur mu, bunu henüz bilmiyoruz ancak kullanım amaçlarından birisi zorlu iklim koşullarına ve olası büyük depremleri engellemek olarak belirlenmişti. Tek bilinen şu ki olası büyük İstanbul, Van, geçtiğimiz günlerde İzmir ve 2020’nin başında Elazığ’da olan depremlerle bağlantısı olup olmadığına dair söylemler tamamen “komplo teorisi” sınıfında ve bunun ötesine geçmemektedir. Ek olarak küçük bir kesim tarafından bu projeyle ilgili HAARP Silahı tabiri de kullanılır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap