1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Güneş Kaybolursa Ne Olur?

Güneş Kaybolursa Ne Olur?

güneş kaybolursa ne olur

İçimizden ‘’Olur mu öyle şey?’’ diyoruz belki, tut ki oldu da Güneş kayboldu? Ne olacak? Bir düşünelim isterseniz. Güneşin yok olması durumunda endişelenecek bir şey yok aslında, en azından ilk 8 dakika. Yavaş yavaş bir soğuma etkisi olması muhtemel. Ancak Dünya’daki yaşamı bir anda bitirecek bir şey değil tabii ki.

Güneş 8 dakika daha bizimle..

Işığın Güneş’ten Dünya’ya ulaşması yaklaşık 8 dakikadır. Bu sebeple Güneş kaybolursa bile 8 dakika daha onu görebiliriz. Peki ya yerçekimi? Güneş, dünyamızın içinde bulunduğu Güneş Sisteminin kilit elemanıdır. Dünya kütlesinin 333.000 katındadır, gezegenleri yörüngede tutmak için devasa büyüklükte bir çekim kuvveti uygular. Peki çekim kuvveti ortadan kalkarsa ne olur? 8 dakika daha çekim kuvvetini hissedeceğimizi söylüyor bilim adamları. Dayanakları ise Albert Einstein. Görelilik teorisine göre, yerçekimi ışıkla aynı hızda hareket eder. Öyleyse böyle bir durumda ne yapıyoruz? Tabii ki 8 dakika daha hayatımıza devam ediyoruz bu da soru mu. 

Güneş kaybolursa kaos yavaşça gelir..

Tüm bunlardan sonra Dünya Güneşin çekim kuvvetinin kapsamı dışına çıkar ve artık bağımsız olurdu. Kaynağı Güneş olan elektrik bir süre daha kullanılabilir olacaktı çünkü gezegenimizden dışarı giden ışığın Dünyaya geri yansıtılması yaklaşık 1 saat kadar sürecek, bu sebeple gökyüzünde ilginç bir ışıltı da olacaktı. Güneş ışığı olmadığı için fotosentez duracak, ancak bu yalnızca bazı bitki türlerini öldürecekti. Işıksız hayatta kalabilecek çok sayıda bitki ve ağaç da mevcut çünkü.

Ancak birkaç gün içerisinde sıcaklıklar düşmeye başlayacak ve dünya yüzeyindeki insanlar kısa süre sonra ölecekti. İki aylık bir sürede okyanus yüzeyleri donacak, derinlikleri ile birlikte tamamının donması ise bin yıl daha sürecek.. Bununla birlikte atmosfer yok olacak, radyasyon yayılacak ve Dünya uzay boşluğunda amaçsızca sürüklenen bir top haline gelecek. Şanslıyız ki Güneş yakın bir zamanda yok olma belirtisi göstermiyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?