Gotik Mimari: Nedir, Özellikleri ve Örnekleri

Temmuz 8, 2021
Gotik Mimari: Nedir, Özellikleri ve Örnekleri

Gotik mimari yeni bir mimarlık biçimi gibi görünse de, imza tarzı farklı etkilerle şekillenmiştir. Bu makalede bu mimarinin zengin tarihine yakından bakıyor, özelliklerini tanımlıyor ve en bilinen örnekleri inceliyoruz.

Gotik Mimari Nedir?

Gotik mimari, yüksekliğe değer veren, karmaşık ve hassas bir estetik sergileyen bir Avrupa mimari tarzıdır. Kökleri Fransız olmasına rağmen, Gotik yaklaşım Avrupa ve ötesindeki kiliselerde, katedrallerde ve diğer benzer binalarda bulunabilir.

Gotik Mimari’nin Özellikleri

Orta Çağ boyunca, Avrupa’da yeni bir mimari tarz ortaya çıktı. Başlangıçta Opus Francigenum veya “Fransız Eseri” olarak anılan bu mimari tür, “Gotik” olarak bilindiği 16. yüzyıla kadar Avrupa zevklerine (yani Roma Katolik Kilisesi’ne) egemen oldu.

Gotik mimari tarzı, kemerler, tonozlu tavanlar ve küçük vitray pencerelerle karakterize edilen bir ortaçağ estetiği olan Romanesk mimariden gelişti.

Gotik Mimari: Romanesk Manastır

Modern gotik mimari, bu Romanesk unsurları abartılı kemerler, artırılmış tonozlar ve genişletilmiş pencereler içeren yeni bir bina stili üretmek için uyarladı. Bununla birlikte, bu özellikleri yeniden yorumlamanın yanı sıra, Gotik iç mimari, Romanesk mimarinin önemli bir özelliğini de terk etti: kalın duvarlar. Mimarlar, daha ince duvarlara sahip daha uzun, daha zarif binalar inşa etmek için, destek için uçan payandalar kullandılar. Bu taş yapılar, mimarların ruhaniyeti çağrıştıran ve cennete uzanan gök yüksekliğindeki katedraller ve kiliseler yaratmalarına izin verdi.

Gotik Mimari: Leon Katedrali

Gotik Mimari Örnekleri

1. Köln Katedrali, 350 Yıl Bitmemiş Kaldı

Köln Katedrali

Köln katedrali, Köln Başpiskoposu’nun oturduğu yerdir. Tüm yapının inşası yaklaşık 600 yıl sürdü. İnşaat 1248’de başladı ve daha sonra 1473’te terk edildi.  350 yıldan fazla bir süre bitmeden kalacaktı. Çalışmalar 1840’larda yeniden başladı ve 1880’de orijinal planlarına göre nihayet tamamlandı Köln Katedrali, Kuzey Avrupa’nın en büyük Gotik katedralidir. Ayrıca, tamamen Germen Gotik tarzında inşa edilmiş ikinci en yüksek kulelere sahiptir.

İkinci Dünya Savaşı sırasında, kendisine ağır hasar veren birkaç bomba isabetine maruz kaldı. Hasara rağmen, Köln etrafına yassılaştığı için büyük ölçüde bozulmadan kaldı.

Ayrıca, Mart 1945’te Alman ve Amerikan tümenleri arasında büyük bir tank savaşına tanık oldu . Savaştan sonra katedral, bu güne kadar devam eden bir süreçte kapsamlı onarım çalışmalarından geçti.

2. Milano Katedral Kilisesi, İtalya’nın En Büyük Kilisesi

Milano Katedral Kilisesi

Milano Katedrali, tamamlanması neredeyse 600 yıl süren bir başka Gotik Mimari örneklerindendir. Zemin 1386’da kırıldı ve inşaatın büyük kısmı 19. yüzyıla kadar tamamlanmadı. Müttefiklerin Milan bombalaması sayesinde 2.Dünya Savaşı sırasında inşaat işleri daha da durdu.

Mevcut haliyle bina nihayet 1965’te tamamlandı İnşaat başlangıçta çok hızlıydı ve katedralin yarısı aslında 1402’de tamamlanmıştı. Bu noktadan sonra, fon eksikliği inşaatın durması anlamına geliyordu.

Dünyanın üçüncü büyük katedralidir ve kuleler ve tepelerden oluşan ormanıyla ünlüdür. Oldukça süslü cephesinden bahsetmiyorum bile. Kuleler ve tepelerden oluşan karmaşık orman, hem estetik hem de yapısal amaçlar sağlar. 

3. Saint-Denis Bazilikası, Fransa

Saint-Denis Bazilikası, Fransa

Paris’in bir banliyösünde bulunan St Denis Bazilikası, yaygın olarak Gotik tarzdaki ilk binalardan biri olarak kabul edilir. Özellikle 1144 yılında tamamlanan korosu, Gotik üslupla ilişkili birçok unsuru göstermektedir.

Yapıldığı yer aslında bir Roma mezarlığıydı ve kalıntıları hala binanın altında duruyor. Yerel olarak bazilika olarak bilinmesine rağmen, Vatikan tarafından resmi olarak bu unvan verilmemiştir.

Bu bazilika sadece önemli bir hac yeri değil, aynı zamanda 10. ve 18. yüzyıllar arasındaki çoğu Fransız kralının mezarlarına da ev sahipliği yapıyor. 

4. Notre-Dame de Paris, Gotik Mimarinin İkonu

Notre-Dame de Paris

Notre-Dame de Paris veya kısaca Notre Dame, Fransız Gotik Mimarisi‘nin en güzel örneği olarak kabul edilir. Bununla birlikte, Avrupa bir yana, Fransa’daki en büyük ve en tanınmış kiliselerden biridir. İnşaat 1163’te başladı ve 1345’te tamamlandı.

XIV.Louis ve oğlu XV.Louis döneminde kapsamlı değişiklikler geçirdi. 

Fransız Devrimi’nin çalkantılı dönemlerinde, Notre-Dame dini imgelerinin çoğu tahrip edildi veya yok edildi. 1845’te kapsamlı restorasyon çalışmaları başladı.

Notre-Dame, İkinci Dünya Savaşı sırasında da bir miktar hasar gördü. Başıboş mermiler, vitray pencerelerinden birkaçına zarar verdi. Bunlar daha sonra savaş sonrası daha modern bir geometrik tasarıma dönüştürüldü.

5. Canterbury Katedrali, İngiltere

Canterbury Katedrali, İngiltere

Canterbury, İngiltere’deki en eski katedrallerden biridir. 6. yüzyıla kadar uzanan uzun bir geçmişi vardır.

Orijinal kilise, 1070 ve 1077 yılları arasında tamamen yeniden inşa edildi ve doğu ucu, İngiliz Gotik Mimarisi tarzında bir yangının ardından 100 yıl sonra yeniden inşa edildi .

Aynı zamanda 1988’den beri UNESCO Dünya Mirası içinde.

6. Notre-Dame de Reims, Fransa’nın İkinci Katedrali

Notre-Dame de Reims, Fransa’nın İkinci Katedrali

Rheims Katedrali veya Notre-Dame de Reims, Fransa’daki bir başka ünlü katedraldir. Aynı zamanda, yılda yaklaşık 1.000.000 ziyaretle ülkenin en çok ziyaret edilenlerinden biridir. Bu inanılmaz derecede süslü bina, 13. Yüzyılda Yüksek Gotik tarzda inşa edilmiştir. 1211 yılında yangınla tahrip olan eski bir kilisenin yerine inşa edilmiştir.

Eski kilise, aslında, aynı zamanda I. Clovis (Frangı ilk kral) vaftiz bazilikanın yerine inşa edilmiştir. Bina, birçok Fransız kralının taç giyme yeri olarak genel kullanımıyla ünlüdür. Bu da eski bir Roma hamamının bulunduğu yere inşa edildi.

1991 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine kabul edilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Keşfet

Sihizm Dini: Nedir, Sihler Kimlerdir ve İnançları Nelerdir?

New Jersey (ABD)’in ilk Sih başsavcısı Gurbir Singh Grewal, geçtiğimiz yıllarda aşağılayıcı sözl…

Yunan Mitolojisi Tanrıları: İsimleri, Anlamları ve Özellikleri

Yunan tanrıları söz konusu olduğunda birçoğumuz Theseus’un Minotaur’u nasıl öldürdüğünü, Hades’i…

Dünyaca Ünlü Filozoflar ve Felsefi Görüşleri

Dünyaca ünlü filozoflar ve felsefi görüşleri karmaşık bir şeydir. Felsefe daha da karmaşık bir ş…

Murphy Kanunları Nedir? Gerçekçiliği Temel Almak

Murphy Kanunları, birçok şeyin gerçekçiliğini simgeleyen ve ifade eden ilginç yasalardır. Olumlu…

Aquila (Kartal) Takımyıldızının Hikayesi ve Mitolojik Yeri

Aquila bir takımyıldızdır ve kelime Latince’de “kartal” anlamına gelir. Aquila Takımyıldızı’nın …

Bir Adam Orion Takımyıldızının 2,5 Gigapiksel Fotoğrafı İçin 5 Yılını Harcadı

Orion (Avcı) Takımyıldızı görülmesi gereken bir manzara ama 2,5 gigapiksellik bir fotoğraf olara…

Saatlerce Konsol Oyunu Oynadığınızda Vücudunuzda Neler Olur?

Günümüzde evde vakit geçirmenin belki de en eğlenceli yoludur konsol oyunları. Ancak bazen ayarı…

Çernobil Nükleer Santrali Faciası Hakkında Bilmedikleriniz

Çernobil nükleer santrali 1986’da, günümüzden 34 fazla yıl önce patladı. O dönemler Sovyet Rusya…

Sinizm (Kinizm) Nedir: Örgütsel Sinizm Ve Örnekleri

Kinizm adıyla da bilinen Sinizm, dünyaya, özellikle de insanlara karşı karanlık bir tutum demekt…

100 Yıldan Fazla Yaşayan İnsanların Diyetlerine Dahil Ettiği 8 Yiyecek

100 yaş ve üzerinde yaşamış olan kişilere genellikle beslenme düzenlerinin nasıl olduğu ve uzun …

Copy link
Powered by Social Snap