Siteye Google Analytics Kodu Ekleme Resimli Anlatım

Mayıs 3, 2022

Bir web sitesi sahibiyseniz sitenizin dijital analizi sizin için olmazsa olmazdır. Dijital analiz sayesinde sitenizin performansını inceleyebilir, sorunlarını öğrenebilir, yetersiz noktalarını tespit edebilir ve gelecekle ilgili daha iyi stratejiler kurabilirsiniz. Google’ın ücretsiz olarak sunduğu Google Analytics tam da bu işe yarar ve sitenizin ayrıntılı analizleriyle size çok daha iyi stratejiler kurmanız için gerekli veriyi sağlar. Hal böyle olunca da ilk etapta karşımıza iki önemli başlık çıkıyor: Google Analytics hesap açma işlemi nasıl yapılır ve Google Analytics kodu nasıl eklenir?

Google Analytics ile geniş kapsamlı ziyaretçi istatistikleri, hız gibi performans sorunlarına yönelik analizler, SEO faaliyetlerinizin ne kadar işe yaradığı, sitenize gelen sosyal ve organik trafik oranları, en iyi performans gösteren içeriklerinizin hangileri olduğu, ziyaretçilerinizin sitenizde ve herhangi bir içeriğinizde geçirdikleri ortalama süre gibi çok önemli veriler elde edebilirsiniz. Bütün bunlar için yapmanız gereken ilk şey bir Google Analytics hesabı açmak ve izleme kodunu sitenize eklemektir.

Öncelikle Google Analytics hesap açma işlemi nasıl yapılır bakalım:

Google Analytics Hesap Açma

Google Analytics hesap açma işlemi için öncelikle bir gmail hesabına ihtiyacınız var. Gmail adresiniz yoksa ücretsiz olarak hızlıca oluşturabilir ya da mevcut gmail hesabınıza giriş yapabilirsiniz (Google Analytics kaydı oluşturmak için gmail hesabınıza giriş yapmış olmalısınız).

Google Analytics kaydı oluşturmak için bu linke tıklayarak siteye ulaşın ve Start for free butonuna tıklayın.

Google Analytics kodu nasıl eklenir
Google Analytics Hesap Açma

Açılan sayfada Ölçüme Başla butonuna tıklayın.

Google Analytics kodu nasıl eklenir
Google Analytics Hesap Açma

Hesap Ayarları başlığı altına herhangi bir hesap ismi girin. Gmail hesabınız ile oluşturduğunuz Google Analytics hesabınıza farklı siteler ekleyebilir ve birden fazla sitenin analiz raporlarına tek panelden ulaşabilirsiniz. Buradaki hesap ismini bir çeşit klasör ismi gibi düşünebilirsiniz.

Google Analytics Hesap Açma

Neyi Ölçmek İstiyorsunuz? başlığı altında Web / Uygulamalar / Uygulamalar ve Web seçeneklerinden size uygun olanı seçin.

Google Analytics kodu nasıl eklenir
Google Analytics Kod Ekleme

Mülk Ayarları başlığı altına sitenizin adını, hemen altındaki URL kısmına sitenizin linkini (tarayıcı çubuğunda göründüğü gibi) girin ve Sektör Kategorisi ile Raporlama Saat Dilimi’ni uygun bir şekilde doldurun. Daha sonra da Oluştur deyin.

tac mahali kimin tasarladığı bilinmiyor
Google Analytics Kod Ekleme

UYARI: Sitenizde SSL Sertifikası kullanıyorsanız ve sertifika aktifse Web Sitesi URL’i başlığı altında sitenizin başında https:// seçili olduğundan emin olun (Detaylı bilgi: SSL Sertifikası Nedir?).

Açılan sayfada her iki sözleşmeyi de işaretleyerek Kabul Ediyorum deyin.

Google Analytics Kod Ekleme

Google Analytics hesap açma işlemini tamamladınız ve artık Google Analytics hesabınız aktif.

Google Analytics Kodu Nasıl Eklenir

Google Analytics panelinde sol menünün en altında yer alan çark ikonuna tıklayarak Yönetici sayfasını açın.

Açılan sayfada menü başlıkları 3 sütun halinde bulunuyor. Ortada yer alan Mülk menüsünde İzleme Bilgileri başlığına, ardında da İzleme Kodu’na tıklayın. Açılan sayfada dikdörtgen kutu içerisinde yer alan kodu kopyalayın.

Google Analytics kodu nasıl eklenir
Google Analytics Kodu Nereye Eklenir

Google Analytics Kodu Nereye Eklenir

Google Analytics kodu nereye eklenir sorusunun direkt cevabı, sitenizin <head> ve </head> etiketlerinin arasına ekleneceğinizdir. WordPress tabanlı bir siteniz varsa Google Analytics kodu ekleme WordPress işlemleri şu şekilde ilerliyor: Sitenizin yönetici paneline giriş yapın ve soldaki liste menüden Görünüm > Tema Düzenleyici alanına gidin.

silüryan hipotezi

NOT: Burada Tema Düzenleyici seçeneğini görmüyorsanız sitenizin kök dizininde bulunan config.php dosyanızda bir kod değişikliği yapmanız gerekiyor. Hosting yönetici paneliniz üzerinden cPanel ya da Plesk panele (hangisini kullanıyorsanız) erişim sağlayın ya da FileZilla gibi bir program üzerinden FTP bağlantısı kurarak site dosyalarınıza ulaşın (Detaylı bilgi: FileZilla Nasıl Kullanılır?).

cPanel kullananların izleyeceği yol şöyle: Listenin en başında yer alan Dosya Yöneticisi başlığına tıklayın, böylelikle sitenizin bütün dosyalarının yer aldığı dizine ulaşacaksınız.

Public_html dosyasına girin ve config.php dosyasını bulun. Herhangi bir ihtimale karşı dosyayı seçip (üzerine tıklayarak), üst menüden İndir deyin ve bilgisayarınıza yedek alın. Dosyanın yedeğini aldığınıza göre üst menüden Düzenle diyerek dosyayı açabilirsiniz.

UYARI: Config.php dosyası siteniz için son derece önemli bir dosya ve burada yapacağınız en ufak bir yanlışlık sitenizin kitlenmesine sebep olabilir.

Dosyada —- define( ‘DISALLOW_FILE_EDIT’, true ); —- kodunu arayın. Eğer yoksa dosyanın sonuna ekleyebilirsiniz (olmadığından emin olun). Buradaki true ifadesini false olarak değiştirin. Kodu aynı bu şekilde yazdığınıza emin olun. Değişiklikleri kaydet diyerek sitenize geri dönün (Eğer sitenize erişim problemi yaşarsanız kodu değiştirirken bir hata yapmış olabilirsiniz, bilgisayarınıza indirdiğiniz config.php dosyanızı tekrar public_html klasörüne yükleyerek problemi çözebilirsiniz).

define( 'DISALLOW_FILE_EDIT', false );

Google Analytics kodu ekleme WordPress işlemlerine dönecek olursak Görünüm > Tema Düzenleyici alanına gidin (çıkan uyarıya tamam deyin). Sağ taraftaki listede Tema Üst Bölümü (header.php) başlığını bulup tıklayın.

Bu dosyada <head> ile başlayan ve </head> ile biten kod bölümünü göreceksiniz. Kopyaladığınız Google Analytics kodunu </head>  kapanış etiketinin hemen üzerine yapıştırın ve Dosyayı Güncelle deyin.

Google Analytics kodu nasıl eklenir
Google Analytics Kodu Nereye Eklenir

Google Analytics kodunu siteye ekleme işlemi doğru bir şekilde gerçekleşti mi diye kontrol etmek için sitenizin herhangi bir sayfasını açın ve Google Analytics paneline dönün. Sol menüde bulunan Raporlar başlığı altında Gerçek Zamanlı > Genel Bakış başlığına tıklayın. Açılan sayfada etkin kullanıcı sayısı 1 olarak görünüyor ve aynı sayfada sağ tarafta yer alan aktif sayfalar bölümünde açtığınız sayfanın linki varsa bütün işlemleri doğru yaptınız demektir. Birkaç sayfa daha açarak kontrol edebilirsiniz. Eğer buradaki değer 0 olarak görünüyorsa Google Analytics kodunu siteye ekleme adımlarınızı gözden geçirip neyi yanlış yaptığınızı bulmaya çalışın.

Google Analytics Kodu Nereye Eklenir

Google Analytics kodu nasıl eklenir sorusunu cevapladık. Verilerinizi doğru bir şekilde alabilmek ve dahili trafiği analizlerden çıkarmak için Google Analytics Hariç Bırakma başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla İnternet

SEO Ajansı Ne Yapar? SEO Nedir?

SEO terimi, “Search Engine Optimization” sözcüklerinin ilk harflerinden oluşan bir kısaltmadır. …

SSL Sertifikası Nedir? SSL Sertifikası Ne İşe Yarar?

Siber güvenliğin son derece önemli olduğu günümüzde internet kullanıcıları için en önemli sorula…

Google ve Google Chrome Arasındaki Fark Nedir?

Dünya genelinde en çok kullanılan arama motorunun Google olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Chr…

Copy link
Powered by Social Snap