1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Gemiler Neden Batmaz ve Suda Nasıl Yüzerler?

Gemiler Neden Batmaz ve Suda Nasıl Yüzerler?

Gemiler Neden Batmaz ve Suda Nasıl Yüzerler?

Gemiler neden batmaz sorusundan önce, kısaca biraz sudan, deniz ve yüzmenin ardında yer alan bilimden bahsedelim. Suyun kaldırma kuvvetine dair yaptığı çalışmalarla Arşimet’in “eureka” sı bu sırrı çözmüştü aslında. Çalışmadan çok bir rastlantı da diyebiliriz buna. Suyun cisimlere, bizlere uyguladığı kaldırma kuvveti, gemilerin yüzmesinin ardında yatan bilime en berrak cevaptır.

Kürek çekmek, kanolarda ve tekne evlerinde vakit geçirmek, göllerde ve nehirlerde yüzmek, eğlenmenin ve bir nebze spor yapmanın eşsiz birer yoludur. Hiç yoğunluğu oldukça yüksek demir bir bilyeyi küvete atmayı denediniz mi? Denediyseniz muhtemelen aniden suyun dibine battıklarını fark etmişsinizdir. Tonlarca ağırlıkta olan savaş gemileri, en ağır metallerle üretilen kargo gemileri ve kruvazörler nasıl batmıyor da, bir bilye hemen batıyor? Gelin cevabını birlikte verelim.

Gemiler Neden Denizde Batmaz?

Demirden ve Çelik Gibi Metallerden Yapılan Gemiler – Vikipedi

Yüzmenin arkasındaki bilim ilk olarak Arşimet adlı eski bir Yunan bilim insanı tarafından incelenmiştir. Suya bir nesne bırakarak yaptığı deneyin esnasında, bir miktar suyun cisme yer açmak için yer değiştirdiğini fark etti. Buna ne isim verse beğenirsiniz? Arşimet, bundan oldukça basit şekilde “Yer değiştirme” olarak bahsediyor.

Peki bu durumu hiç bizzat kendiniz yaşadınız mı? Cevabı biz verelim, tabii ki evet! En son küvete girip su seviyesinin yükseldiğini hatırlıyor musunuz? İşte bu, suyun yer değiştirmesidir. Küvete girdiğinizde, su size yer açmak için önünüzden çekilir ve böylece küvetteki su seviyesi yükselir.

Bir nesne suya girdiğinde, ona iki kuvvet etki eder. Nesnenin ağırlığına göre değişiklik gösteren aşağı yönlü bir kuvvet (yerçekimi) vardır. Ayrıca nesne tarafından yer değiştiren suyun ağırlığına göre belirlenen yukarı doğru bir kuvvet (suyun kaldırma kuvveti) de vardır.

İlgili Makale
Hint Okyanusu İle İlgili En Önemli Sekiz Gerçek

Yerçekimi ve Suyun Kaldırma Kuvveti

Yapılan araştırmalara göre yerçekimi (aşağı doğru) kuvveti, kaldırma (yukarı doğru) kuvvetinden daha düşükse nesne yüzecektir. Yani, başka bir deyişle, bir nesne, yer değiştirmesine sebep olduğu su miktarından daha az ağırlığa sahipse yüzecektir.

Bu, büyük bir tekne yüzerken, gemiye göre oldukça küçük olan kayanın neden battığını gayet açık bir şekilde gösteriyor. Kaya ağırdır, ancak çok az suyun yerini değiştirir. Yer değiştiren suyun ağırlığı, taşın ağırlığından düşük olduğu daha fazla olduğu için batar. Ayrıca, tekneler, kolayca yüzebilmelerini sağlamak için yeterli miktarda suyun yerini alacak şekilde özel olarak tasarlanmıştır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap