G Noktası Hakkında Bilmeniz Gerekenler: Nedir ve Nerededir

Mayıs 3, 2022

G noktası, 1950’de Alman jinekolog Ernst Gräfenberg tarafından vajinanın iç üst duvarında yer alan bir erotik bölge olarak tanımladı. O zamandan beri, G noktası bilimsel ve cinsel tartışmaların konusu olarak yer edindi.

Bazı kadınlar bu noktanın uyarılmasından büyük bir zevk aldığını bildiriyor. Bununla birlikte, diğerleri onu bulamadıklarından veya G noktalarına sahip olmadıkları inancından dolayı hayal kırıklığı yaşadıklarını belirtiyor.

G bölgesini bulmak, bazı kadınların cinsel zevkini artırabilir ve çiftlere peşinden koşmaları için eğlenceli bir cinsel hayat verebilir.

Bununla birlikte, G noktasını bulamayan veya bulmaya çalışmak istemeyen kişilerin yine de seksten zevk alabileceklerini belirtmek önemlidir. Bu makalemizde kadınların zevk noktası olarak da tanınan G noktası nedir, nerededir ve nasıl uyarılır gibi konuları incelerken yapılan ileri araştırmalara ve makalelere de göz atacağız.

G Noktası Nedir?

vajina g (ci) noktası resmi

Gräfenberg bölgesi, G-spot veya Gräfenberg noktası olarak da bilinen G noktası, vajinanın içindeki erojen bir bölgedir.

Bu erojen bölge, vücudun cinsel uyarılmaya duyarlı bir alanıdır. Bazı insanlar, bu bölgenin uyarılmasının ya boşalmalarına ya da normalden çok daha fazla kayganlık üretmelerine neden olduğunu bildirmektedir. Diğerleri daha yoğun bir orgazm sunduğunu veya vajinal penetrasyondan G noktası orgazmı olmayı mümkün kıldığını söylüyor.

Kadınlarda G noktası uyarımına gelen tepkiler kişiden kişiye göre değişir. Bazıları G noktasını bulamazlar veya sahip olduklarına inanmazlar. Diğerleri bölgenin uyarılmasını ağrılı veya rahatsız edici bulur.

Bazıları G noktasının, diğer uyarım biçimlerinden almadıkları farklı bir yoğun zevk biçimi sunduğunu bildirmektedir.

G Noktası Nerede?

Farklı insanlar G noktasıyla ilgili biraz farklı deneyimler bildiriyor. Ancak neredeyse hepsi vajinanın üst iç duvarında hissettiğini söylüyor.

Nokta vajinanın yaklaşık 2-3 santimetre içindedir. Bazı insanlar, bölgeye dokunduklarında engebeli hissettiğini veya bölgeyi hissetmek için çok fazla bastırmaları gerektiğini bildiriyor.

G noktasını bulmak için elinizi bu şekilde kullanın

Diğerleri, muhtemelen mesanenin altında olduğu için, bazen bu alana dokunurken idrara çıkma ihtiyacı hissettiğini söylüyor. Sonuç olarak, G noktasını aramadan önce banyoyu kullanmak faydalı olabilir. G noktasını bulmak ise biraz deneme yanılma gerektirir.  Şunu da belirtmeliyiz ki, erkeklerde G noktası olgusu da vardır ancak üzerine yapılan bilimsel çalışma çok azdır.

Kadınların G Noktası Nasıl Bulunur?

G noktasını bulmak ise biraz deneme yanılma gerektirir. G noktasını bulmak ve uyarmak için şunları deneyin:

  • Sert, yumuşak, titreşimli veya okşama gibi farklı stimülasyon türlerini deneyin.
  • G noktasını uyaran aletler kullanın. G noktası için tasarlanmış kavisli bir seks oyuncağı deneyin.
  • Bölgeye daha iyi erişim için cinsel pozisyonları değiştirin.
  • Vajinanın içindeki birkaç farklı bölgeye basınç ve stimülasyon uygulayın. Neyin iyi veya farklı hissettirdiğine dikkat edin.
  • G noktasını partneriniz olmadan keşfedin. Alan hassas olabileceğinden ve stimülasyon yoğun olabileceğinden, bir kişinin tam kontrole sahip olduğunda rahat bir ritim bulması daha kolay olabilir.

Kadınlarda Diğer Erojen Bölgeler

Çoğu kadın için en hassas ve önemli erojen bölge klitoristir. Çoğu kadın orgazm için klitoral stimülasyona ihtiyaç duyar.

Bazıları için, G noktasının uyarılması, dolaylı olarak klitorisi veya vajina duvarına uzanan köklerini uyarabilir.

Bazı kadınlar ayrıca göğüslerin veya meme uçlarının uyarılmasından hoşlanırlar veya klitoris ve vajinada belirli tipte uyarımları tercih ederler.

Vücudun herhangi bir bölümü erojen bir bölge olabilir ve her insanın dokunmaya tepkisi değişir. Açık iletişim ve deney yapma isteği, yeni erojen bölge ve yeni zevk noktası keşfetmeye yardımcı olabilir.

Sorumluluk Reddi: Amacımız, size en alakalı ve güncel bilgileri sağlamaktır. Ancak, hastalıklar, semptomlar, ilaçlar ve maddeler her kişiyi farklı şekilde etkilediğinden, bu bilgilerin olası tüm bilgileri içerdiğini garanti edemeyiz. Bu bilgi, tıbbi tavsiye yerine geçmez. Olası sorunları, yan etkileri, hastalıkları ve semptomları her zaman tıbbi geçmişinizi bilen bir sağlık uzmanıyla görüşün. Dusge.com’da paylaşılan bilgiler, tıbbi tavsiye yerine geçmez. Detaylı bilgi için: tıbbi sorumluluk reddi.

Sağlıklı Seks İçin İpuçları

Herkes için işe yarayan bir cinsel strateji veya tarz yoktur.

Bunun yerine, sağlıklı seks, her partner için en iyi olanı bulmakla ilgilidir. Seks sırasında ve dışında açık iletişim, herkes için deneyimi iyileştirmeye yardımcı olabilir.

G Noktası Nasıl Uyarılır?

Bir orgazm olasılığını en üst düzeye çıkarırken G noktasını uyaran cinsel pozisyonlar bulmakla ilgilenen kişiler aşağıdakilerden birini veya birkaçını deneyebilir:

  • Arkadan penetrasyona izin veren bir pozisyon seçin: Erkek-kadın çiftler için erkek dişinin arkasında, dişinin kalçası yüksekte olmalıdır. Birkaç yastığa uzanmayı deneyin. Kadın-kadın çiftler, bir yapay penis, vibratör veya kavisli bir G noktası uyarıcısı ile G bölgesini arkadan uyarmayı deneyebilirler.
  • Dişiye stimülasyon üzerinde daha fazla kontrol verin: Dişi tepedeyken, stimülasyonun yönünü ve yoğunluğunu kontrol ederek G noktasına ulaşmayı kolaylaştırır.
  • Penetratif seks sırasında dişinin klitorisini uyarmak için bir vibratör veya el kullanın.
  • Oral seks yapın: Partnerleri üzerlerine oral seks yapan kadınların orgazm olma olasılığı daha yüksektir. Bir partner, G noktasını uyarmak için parmaklarını kullanırken dişinin klitorisini uyarabilir.

Güncel Araştırma ve Görüşler

G noktasındaki bilimsel literatür, kesin veya tutarlı veriler üretmemiştir. Çoğu erkek yazarlar tarafından yayınlanmış olan bazı çalışmalar, G noktasının olmadığını ve G noktasına sahip olduğunu iddia eden kadınların kendi deneyimlerini yanlış yorumladıklarında ısrar ediyor.

2010 yılında yapılan bir araştırma, kadınların G noktası deneyimlerine baktı. Araştırmacılar, 1.804 ikiz kadının bir G noktası ile deneyimleri hakkında anket yaptı. Katılımcıların %56’sı bir G noktasına sahip olduğunu bildirdi.

Bununla birlikte, araştırmacılar genetik etkileri kontrol ettiler ve daha fazla gen paylaşan ikizlerin bir G bölgesi olduğunu bildirme olasılıklarının daha yüksek olduğunu bulamadılar.

Bu bulgular, bir dişinin G noktasını bulup bulamayacağı veya belirli bir noktayı G noktası olarak belirleyip tanımlayamayacağı konusunda diğer faktörlerin rol oynadığını göstermektedir.

Çalışmanın yazarları, bulguları G bölgesi için fizyolojik bir temel olmadığı anlamına gelecek şekilde yorumladılar. Bununla birlikte, bu sonuç, kadın katılımcıların çoğunluğunun görüş ve deneyimlerini göz ardı etmek anlamına gelir.

Journal of Sexual Medicine’de yayınlanan 2010 tarihli bir makale, birkaç uzmanın çelişkili görüşlerini vurgulamaktadır.

Bir uzman, bölgenin kadınlar arasında değişken olabileceğini savunarak, potansiyel olarak neden bazılarının onu bulurken diğerlerinin bulamadığını açıklıyor; “Çünkü diğerleri G noktasının basitçe var olmadığını iddia ediyor.”

Çoğu bilimsel çalışma, G noktasını tutarlı bir şekilde bulmayı başaramadı. Bunun nedeni bulmanın zor olması mı yoksa mevcut olmaması mı olduğu belli değil.

Ancak sürekli olarak çok sayıdaki kızların G noktasına sahip olduğunu bildirdiği göz önüne alındığında, varlığını çürüttüğünü iddia eden çalışmalar, çok kısa sürede gereksiz yere kesin bir sonuca varabilir.

Özet

Bayanlarda G noktası, bildirilen G noktası zevk deneyimlerini ölçmek ve yorumlamaktan kaynaklanan zorluklar nedeniyle muhtemelen tartışmalı bir konu olmaya devam edecek.

G noktasını keşfetmekle ilgilenen insanlar, deneyimlerinin geçerli olduğunu kanıtlamak için bilimsel araştırmaya ihtiyaç duymazlar. Aynı şekilde, G noktasını bulamayan kişilerin de onu aramaya devam etmeleri gerekmez. İnsanlar yine de G noktası olmadan da seksten zevk alabilirler.

Çiftler açık bir şekilde iletişim kurmalı, planlarını ve hedeflerini tartışmalı ve ardından kendileri için en uygun stratejileri seçmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Sağlık

Psikolojik Bozukluklar Nelerdir? Belirtileri ve Tedavisi

Ruhsal bozukluklar olarak da adlandırabileceğimiz psikolojik bozukluklar, günlük işleyişinizi ve…

Narsistik Kişilik Bozukluğu: Narsizm Nedir?

Narsizm (Narsistik kişilik bozukluğu) ne demek sorusuyla başlayacak olursak Narsizm; kişinin, in…

Limon Yağının Cilde Faydaları

Limon yağının cilde faydaları konusu, özellikle cilt bakımı yapmak isteyen kişilerin en çok mera…

Kıl Kurdu Nedir ve Nasıl Düşürülür? İlacı, Belirtileri ve Tedavisi

Kıl kurdu enfeksiyonu, insanlarda görülen en yaygın bağırsak kurdu enfeksiyonlarından biri demek…

Fobi Ne Demektir ve Fobi Çeşitleri Nelerdir?

Herhangi bir şeyden veya canlıdan, zararsız bile olsa korktuğunuz oldu mu? Fobi, aşırı şekilde v…

Nedir Bu Prefrontal Korteks: Görevleri ve Geliştirme Yolları

Beyin kendini değiştirmek ve geliştirmeye yarayan birçok yeteneğe sahiptir ve gelişiminin zirves…

Hamilelikte Enerji İçeceği İçilir Mi?

Sigara ve alkol, uzun bir zamandır yüksek riskli olarak gösterilse de, kafein konusundaki kanıtl…

Hunter Sendromu: Mukopolisakkaridoz (MPS Tip 2) Nedir?

Mucopolysaccharidosis 2 veya MPS type 2 hastalığı olarak da adlandırılan Hunter sendromu, geneti…

Uykuya Dalarken Sıçramak: Hipnik Seğirme Nedir?

Hipnik seğirme aynı zamanda Hipnogojik sarsıntı, uykuda sıçrama veya hipnik jerk olarak da bilin…

Çürük Diş ve Diş Eti Ağrısına Ne İyi Gelir? Evde Uygulanacak Çözümler!

Diş ağrınız varsa, rahatsızlığınızın kökeninin ne olduğunu anlamak ilk yapmanız gereken şeydir. …

Copy link
Powered by Social Snap