FTP ile Site Yedeği Nasıl Alınır?

Mayıs 2, 2022

Düzenli olarak web sitesi yedeği almanın siteniz için yapmanız gereken en önemli şeylerden biri olduğunu WordPress Site Yedeği Nasıl Alınır? başlıklı içeriğimizde anlatmıştık. Bu içeriğimizde de FTP ile site yedeği nasıl alınır konusunu açıklayacağız.

FTP Nedir?

FTP (File Transfer Protocol – Dosya Transfer Protokolü), iki bilgisayar ya da sunucu ve bilgisayar arasında ağ üzerinden bağlantı kurulmasını ve veri transferi yapılmasını sağlayan bir internet protokolüdür. FTP ifadesi zaman içerisinde bu bağlantıyı kurmayı sağlayan aracı programlar yerine de kullanılmaya başladı. Burada bahsettiğimiz programlar FileZilla, Cyberduck, FireFTP ve WinSCP gibi programlardır. Dolayısıyla FTP ile WordPress site yedeği alma işlemi için aracı bir programa ihtiyacınız var. Biz FileZilla üzerinden anlatım yapacağız.

FTP ile Site Yedeği Nasıl Alınır?

Bu link üzerinden FileZilla programını indirebilirsiniz. Bu program aracılığıyla sitenizin kök dizinine bağlanabilmek için bazı bilgilere ihtiyacınız olacak: Host (Sunucu), Username (Kullanıcı Adı), Password (Şifre), Port (Kapı Numarası). Port bilgisini boş bırakabilirsiniz. Host, sitenizin ip adresidir. Username ve Password bilgilerini de sunucu hizmetini satın aldığınızda size gönderilen bilgi mailinden ya da hosting yönetim panelinden ya da firmayla iletişime geçerek öğrenebilirsiniz. (Bu kullanıcı adı ve şifre, sitenize yönetici olarak giriş yapmak için oluşturduğunuz kullanıcı adı ve şifre değildir.)

FTP ile Site Yedeği Nasıl Alınır?

NOT: Bağlantıyı kurduğunuzda ilk olarak yapmanız gereken şey, varsayılan olarak gösterilmeyen gizli dosyaları görünür yapmaktır. Programın üst menüsünden Sunucu > Gizli Dosyalar Görüntülensin seçeneğini aktif ederek yedeklemeye bütün dosyaların dahil edildiğinden emin olun.

Bilgileri girerek sitenize bağlanın. FileZilla programının sağ bölümü (Uzak Site) site dosyalarınızın (3) olduğu alandır. Sol bölüm (Yerel Site) ise bilgisayarınızdaki dosyaları (4) gösteren alandır.

FTP ile Site Yedeği Nasıl Alınır?

Bilgisayarınızda indireceğiniz/yedekleyeceğiniz verileri yükleyeceğiniz bir klasör oluşturun. FileZilla programının sol bölümünde yedekleme yapacağınız klasörü bulun. Sağ bölümdeki tüm dosya ve klasörleri ctrl+a ile seçip sağdan sola sürükleyerek kendi oluşturduğunuz klasöre bırakın. İndirme/aktarım işlemi başlayacak ve programın alt bölümünde işlemin ne kadarının tamamlandığını anlık olarak görebileceksiniz.

FTP ile Site Yedeği Nasıl Alınır?

NOT: Bu durum tam yedekleme için geçerli. Burada aynı adımları izleyerek sadece public_html klasörünü seçip sürükle bırak yöntemiyle yedek alabilirsiniz. Eğer sitenizi taşımıyorsanız tamamına yedek almak vakit kaybı ve gereksiz olabilir.

FileZilla’nın kullanımı hakkında detaylı bilgi almak için içeriğimizi inceleyebilirsiniz:

FTP ile Site Yedeği Yükleme

FTP yöntemi ile daha önce almış olduğunuz bir yedeğe geri dönmek istediğinizde FileZilla programının sağ bölümünde public_html klasörünü bulun ve tıklayarak içerisine girin. Daha sonra buradaki bütün klasör ve dosyaları ctrl+a ile seçip sağ tıklayarak silin.

Geri yüklemek istediğiniz yedek klasörünü bulun ve public_html klasörünün içerisindeki bütün klasör ve dosyaları seçerek soldan sağa sürükleyerek bırakın. Ya da sağ tıklayıp Yükle deyin (sağ bölümde yani Uzak Site bölümünde public_html dosyasını açmış olmanız gerekir). İşlemi programın en altındaki çubuktan takip edebilirsiniz.

UYARI: FTP bağlantısını kullanarak FileZilla üzerinden veritabanı yedeklemesi yapamıyoruz. Dolayısıyla veritabanı yedekleme işlemi için cPanel’e geçmemiz gerekiyor.

Veritabanı Yedekleme

cPanel > Veritabanları > phpMyAdmin adımlarını takip edin.

FileZilla Site Yedeği Alma

Sol menüden sitenizin kurulu olduğu yedeklemek istediğiniz veritabanını bulun ve tıklayın.

FileZilla Site Yedeği Alma

Açılan sayfada (sağ tarafta) liste halinde tabloları göreceksiniz. Sayfa başında yer alan Dışa Aktar (Export) seçeneğine tıklayın.

FileZilla Site Yedeği Alma

Açılan yeni sayfada Hızlı – sadece en az seçenekleri göster seçeneğini işaretleyin. Biçim başlığının altında da SQL seçeneğini seçin ve Git (Go) butonuna tıklayın. Veritabanı yedeğiniz bilgisayarınıza inmeye başlayacaktır.

FileZilla Site Yedeği Alma

Veritabanı Yedeğini Geri Yükleme

Aynı şekilde phpMyAdmin sayfasına ulaşın. Sol menüden sitenizin kurulu olduğu veritabanını seçin. Sağ tarafta açılan listedeki bütün tabloları en altta bulunan Tümünü İşaretle butonuna tıklayarak seçin ve hemen yanındaki Seçilileri: başlıklı açılır listeden Kaldır deyin.

FileZilla Site Yedeği Alma

Bütün tablolar silindikten sonra üst menüden İçe Aktar (Import) deyin. Açılan sayfada Dosya Seç kısmından yedek dosyanızı seçin ve en altta ki Git (Go) butonuna tıklayın.

FileZilla Site Yedeği Alma

FTP ile site yedeği nasıl alınır sorusuna cevap verdik. WordPress Temel Bilgiler başlığımızı takip ederek WP hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla WordPress

WP Ücretsiz SSL Sertifikası Kurulumu Nasıl Yapılır?

Ücretsiz SSL Sertifikası kurulumu nasıl yapılır? Görsellerle ZeroSSL (Let’s Encrypt) üzerinden ü…

En İyi WordPress Yedek Alma Eklentileri: 5 Öneri

Düzenli olarak web sitesi yedeği almanın ne kadar önemli olduğundan WordPress Site Yedeği Nasıl …

cPanel Üzerinden Site Yedeği Alma

Düzenli olarak web sitesi yedeği almanın ne kadar önemli olduğundan WordPress Site Yedeği Nasıl …

Really Simple SSL Ayarları Nasıl Yapılır?

Really Simple SSL ne işe yarar, Really Simple SSL ayarları nasıl yapılır ve eklentinin SEO açısı…

WordPress Eklenti Kurulumu Nasıl Yapılır?

Bu içeriğimizde yeni başlayanlar için WordPress eklenti yükleme nasıl yapılır, WordPress eklenti…

FileZilla Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Bu içeriğimizde size sunucunuz ile bilgisayarınız arasında bağlantı kurmanızı sağlayan FileZilla…

Site Haritası Nedir, Sitemap Ne İşe Yarar?

Arama motorlarının web sayfalarınızı bulabilmesi için URL’lerini bilmesi gerekir. Site Haritası …

Robots.txt Nedir, Ne İşe Yarar?

Bir web sitesi sahibiyseniz arama motorlarıyla iletişim kurmanızı sağlayan en önemli dosyalardan…

WordPress Admin Paneli Adresi Nasıl Değiştirilir?

WordPress sitenizi kurduktan sonra yapmanız gereken en önemli şeylerden biri de WordPress admin …

Copy link
Powered by Social Snap