1. Ana Sayfa
  2. Doğa
  3. Evrim Teorisi ve Cennet Adalar

Evrim Teorisi ve Cennet Adalar

evrim teorisi galapagos pengueni

Yeni Zelanda, Avustralya, Hawaii ve Galapagos… Rüyalardan fırlamışçasına güzel olan bu adalara gelin bir de bilim adamlarının gözünden bakalım.

Galapagos adalarında bizleri büyülüyecek çok şey var. Evrim Teorisi’nin doğduğu yer olan Pasifik adası, türleşme ve adaptasyonun canlanmasını izleyebileceğimiz bir doğa bilimi laboratuvarı gibidir. Tüm vahşi yaşamın oraya nasıl geldiğini bilmemek bu adaları çok daha ilginç ve anlaşılmaz yapıyor. Şimdi gelin bu adalarda neler döndüğünü hep birlikte inceleyelim.

Endemikleri Tanımlayalım

evrim teorisi galapagos pengueni

İlk olarak adadaki 19 yerleşik türün beşi endemiktir, yani Dünya’nın başka hiçbir yerinde doğal olarak bulunmazlar. Bunlardan biri ekvatorun kuzeyinde yaşayan tek penguen türü olan Galapagos penguenidir. Ayrıca bu adalarda sürüngenler memelilere kıyasla daha yüksek popülasyona sahiptir. Deniz iguanaları gibi bazı sürüngenler bu adanın sakin sahillerine yayılmış olarak görülebiliyor. Bu tür endemizmler, çok eski yıllarda diğer kara kütlelerinden fiziksel olarak kopmaları nedeniyle her zaman bu tür adalarda bulunur. Bu son derece özel türlerde cücelik, uçamama ve savunma mekanizmalarının kaybı gibi adaptasyonların ortaya çıktığına tanıklık ediyoruz. Bulundukları adanın büyüklüğüne ve topografisine bağlı olarak ekolojik nişleri işgal ediyorlar.

Adadaki türlerin %90’dan fazlasının endemik olduğu Hawaii gibi adalarda işler daha da karmaşık bir hal alıyor. Seyşel Adaları dünyadaki en yüksek amfibi endemizm seviyesine sahip. Madagaskar Sahra altı Afrika’da ise 8.000’den fazla endemik bulunuyor. Bu yaratıklar bilimsel olarak birer harikadan daha fazladır. Örneğin Panama kıyılarındaki küçük bir ada olan Isla Escudo de Veraguas’ta bulunan cüce üç parmaklı Tembel Hayvan. Resmi olarak 2001 gibi yakın bir tarihte tanımlanan Tembel Hayvan’ın, insüler cücelik olarak bilinen bir süreç sonunda komşu adadaki en yakın akrabasından önemli ölçüde farklı olduğu bulunmuştur. Kaynakların daha uzun süre dayanabilmesi ve termoregülasyonun daha kolay olması için türlerin küçüldüğü görülmüştür, tıpkı dinozorlarda olduğu gibi. Tembel hayvan üzerine yapılan özel çalışmalarda araştırmacılar, adanın yaşı arttıkça bu canlıların vücut büyüklüğünün doğrusal olarak azaldığını keşfettiler.

Foster’ın Kuralı: Büyüklük Önemlidir

Foster’ın kuralı olarak da adlandırılan genel ada kuralı, cüceleşmeye zıt olarak çalışan ve bazı türlerin kaynak elde etmek için daha uzun mesafeler kat edebilmelerine izin veren insüler devliği de içerir. Galapagos Adaları ve Seyşel Adaları’ndaki dev kaplumbağalar günümüzde bu kuralın yaşayan kanıtlarıdır.

galapagos dev kaplumbağa evrim teorisi

Habitat adaları özellikle parçalara bölünmüş olan tropikal yağmur ormanlarında da meydana gelebilir. Ancak sadece ada içerisinde sınırlı olmak, ada türlerini yabancıların tehditlerine eşit derecede duyarlı bırakır. Hepimizinde bildiği gibi ticaret, turizm ve ulaşım Dünya’nın her yerine biz istilacıları taşıdı ve bu yüzyıllar boyunca adalarda doğa ana tarafından yaratılan hassas dengenin büyük oranda kaybolmasına neden oldu. Şu anda adalarda bulunan bazı türler bir zamanlar kendilerini invaziv olarak kabul ederlerdi ancak insan aktivitesi doğal popülasyon dengesini alt üst etti. Artık bazı türler, Hawaii’ye doğal orandan yaklaşık 2 milyon kat daha hızlı giriyor.

Yeni Zelanda, Avustralya ve Galapagos gibi yerler, biz istilacıların potansiyel hasarlarının resmini daha da netleştirdiği için katı yasalara sahip. Bu adalardaki tüm garip ve harika canlıları incelemek bize Darwin Evrimini ve doğal seleksiyonu en iyi şekilde korumak için daha iyi bir yol haritası verebilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?