Evrenin Başı: Big Bang (Büyük Patlama) Teorisi Nedir?

Ekim 2, 2020

Big Bang teorisi kozmologların, 14 milyar yıl önce gerçekleşen evrenin oluşumunu anlama girişimlerini temsil eden ve evrenin varlığının büyük bir patlamayla başladığını savunan teoridir.

Birçok insan “Büyük Patlama” terimini farklı şekillerde kullanır. Ancak genelde, evrenin gözlemlenebilir kısmının, başlangıçta yoğun ve sıcak bir durumdayken; patlamanın ardından büyümeye başladığı ve soğuduğu şeklinde açıklanır. Bu açıklama, kozmosun genişlediği fikrine, biyolojide güçlü olanın hayatta kalmasına benzer geniş bir ilkeye dayanıyor.

Klasik Big Bang Teorisini Kim Buldu?

Teori, ilk kez 1922 senesinde Alexander Friedman tarafından öne sürülmüştü. O dönemler birçok bilim insanı bunu kabullenmese de günümüzde çoğunluk, Alexander Friedman’ın büyük patlamasına inanıyor.  

Edwin Hubble, 1929’da yaptığı gözlemlerde hem Samanyolu dışında başka galaksilerin var olduğunu, hem de dev ışınların devamlı gerildiğini gösterdiğinde bu düşünce yavaş yavaş ciddiye binmeye başlamıştı. Bu bulgular, uzay teleskoplarıyla izlenen galaksilerin Dünya’dan uzaklaştığının bir kanıtıydı.

Çağdaş bir Belçikalı fizikçi olan George Lemaitre, Hubble ve diğerlerinden gelen bu verileri, evrenin genişlediğinin bir kanıtı olarak yorumladı; Einstein’ın, o dönemler yayınlanan genel görelilik alan denklemlerine göre de olası görülen bir olasılıktı. Geçmişi düşünürken bir anda Lemaitre, galaksilerin birbirinden uzaklaşmasının “ilkel atom” olarak adlandırılan olayla birlikte başlamış olması gerektiği sonucuna vardı.

Lemaître’nin fikri için modern terimin ilk halka açık kullanımı aslında bir eleştirmenden (İngiliz astronom Fred Hoyle) geldi. 28 Mart 1949’da Hoyle, genişlemenin devamlılığı için maddeyi yaratan ebedi bir evren teorisinin savunması sırasında bu ifadeyi ortaya çıkardı. Hoyle, “Evrendeki her şeyin, milyarlarca yıl önce yaşanan büyük bir patlamayla yaratıldığı” fikrinin mantıksız olduğunu söyledi. 

Bulutlu bir plazma (maddenin dördüncü hali plazmadır), devam eden 378.000 yıl boyunca evreni doldurdu ve soğudukça elektronların ve protonların nötr hidrojen atomları oluşturmasını sağladı. O zamandan beri mikrodalga radyasyonları oluşturan bu olay sırasında yayılan ışık, araştırmacıların doğrudan incelediği bilinen en eski kanıttır. Birçok araştırmacı kozmik mikrodalgaların, büyük patlamanın en büyük kanıtı olduğunu düşünüyor.

Büyük Patlama Hakkında Güncellemeler

Ancak kozmologlar evrenin ilk anlarına geri döndüklerinde (simülasyon yoluyla), gizem çözüldü. Genel görelilik denklemleri, sınırsız ısı ve yoğunluğun bulunduğu anı (tekillik) ön plana çıkardı. O an ortaya çıkan müthiş sıcaklık ve yoğunluğa sahip dalgalanmalar, farklı özelliklere sahip gökyüzü şeritlerine neden oluyordu. 

Enflasyon (şişme) teorisinin, günümüzde birçok rakip modeli mevcut. Evrenin bu kadar hızlı genişlemesine neden olan şey hakkında hiç kimse çok fazla bilgisi olmasa da, bu teori CMB (kozmik mikrodalga arkaplan ışınımı)’yı açıklayabiliyor olmasından ötürü oldukça popülerleşti: enflasyon (şişme), küçük dalgalanmaları (bugünün galaksi kümelerine dönüşen) korurken, büyük dalgalanmaları düzleştirdi. 

Enflasyon (Şişme) Teorisinin Ötesinde

Son zamanlarda yapılan araştırmalar, enflasyon teorisinin kozmik anlatısında bazı eksiklikler olduğunu ortaya çıkardı. Steinhardt ve diğerlerinin çalışmaları, enflasyonun bazı bölgelerde (gözlemlenebilir evrenimiz gibi) durduğunu, ancak diğerlerinde devam ettiğini ve Steinhardt’ın belirttiği gibi “akla gelebilecek her kozmolojik özellik kümesine” sahip bir dizi ayrı bölge ürettiğini öne sürüyor. Birçok fizikçi bu multiverse (çoklu evren) söylemini tatsız buluyor, çünkü konuyla ilgili birçok “gözlemlenemeyecek ve ispatı pek mümkün olmayan” tahmin yapılıyor.

Deneysel yönden kozmologlar, enflasyonun küçük sıcaklık ve yoğunluk değişimleri oluşturması gibi, CMB’de ortalama bir galaksi boyutlarında yerçekimi dalgaları üretmesini bekliyor. Mevcut araştırmalar tüm bunları tespit etmek için yeterli görülse de, ilkel uzay-zaman dalgalanmaları henüz tam anlamıyla ortaya çıkarılamadı.

Birçok araştırmacı, hala kabul gören bazı enflasyon modellerini ortadan kaldırabilecek veya bunları doğrulayabilecek, daha kesin sonuçlu CMB (kozmik mikrodalga arkaplan ışınımı) ölçümlerini bekliyor. Bununla birlikte diğer fizikçiler, kozmosun pürüzsüz yapısını hiç bir sorun olarak görmüyorlar.

Deneyciler daha hassas deneyler yaparak çabalarken, bazı teorisyenler evrenin düzlük problemi için başka yollar aramak için enflasyon düşüncesinden uzaklaştılar. Örneğin Steinhardt, başlangıç saatini daha da geriye iten ve patlamanın (big bang) ardından başlayacak genişleme için zemin hazırlayan, daha önceki bir daralma dönemini ele alan bir “büyük sıçrama” modeli üzerinde çalışıyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Uzay

Ay’a İniş Fotoğraflarında Neden Hiç Yıldız Yok?

Bazı komplo teorisyenleri, Ay’da çekilen fotoğrafların Hollywood’da çekilen bir aldatmaca olduğu…

Kuasar Nedir? Evrenin En Gizemli Nesnesi!

Kuasar nedir? Nerden geliyorlar? Son olarak ve belki de en önemlisi, bu derin uzay nes…

Uzaykuşağı: Sıralanışına Göre Güneş Sistemindeki Gezegenlerin Renkleri Nelerdir?

Gezegenlerin renklerini, gördüğünüz birçok resme dayanarak az çok tahmin edebilirsiniz değil mi?…

Kuzeyin Yıldızı Ursa Major (Büyük Ayı Takımyıldızı)

Ursa Major, gökyüzünün kuzeyinde görünen bir takımyıldızıdır. “Büyük Ayı” olarak da bilinir ve t…

Dünyanın Uzaydan Görünümü: Uzaydaki Soluk Mavi Nokta

İnsanlık uzun yıllardır Dünya’nın çevresindeki gökcisimlerini keşfetmek için büyük çalışmalar yü…

Uzay Kirliliği ve Nedenleri Nelerdir?

Uzay kirliliği (space pollution) ne demektir, nasıl oluşur ve nasıl önlenir gibi soruları cevapl…

Sümer Yazıtlarındaki Sır: Anunnakiler

Anunnakiler, Sümer metinlerinde bulunan ve günümüzde genelde görmezden gelinen bir olgudur. Süme…

Artık Evlerimizde Kullandığımız Uzay Teknolojileri

Geçmişte uzay araştırmaları için üretilen ve sonradan Dünya’da da kullanılabileceği düşünüldüğü …

Henüz Uzayda Seks Yapılmadı, En Azından Resmi Olarak!

İnsanlık 50 yıldan uzun süredir uzay yolculuğu yapan bir tür olsa da, henüz o en temel eylemi (s…

Astronotlar Uzay Görevlerinde Ne İle Besleniyor?

Bu yıl, Uluslararası Uzay İstasyonunun ve bu istasyondaki insan varlığının 20. yıldönümü kutlanı…

Copy link
Powered by Social Snap