Enrico Fermi: Nükleer Çağın Mimarı

Eylül 16, 2021
Enrico Fermi: Nükleer Çağın Mimarı

Enrico Fermi, 1901 yılının Eylül ayında Roma’da dünyaya geldi. Çocukluk döneminde kardeşiyle birlikte ortak bir hobileri vardı. Beraber yaptıkları elektrik motorlar ve elektrikle çalışan birçok mekanik oyuncakla vakit geçirmeyi çok seviyorlardı. Tüm bu oyunları birlikte oynadığı kardeşi Giulio, 1915 yılında boğazında bulunan apsenin alınması için verilen narkozun tesiriyle erken yaşta hayata gözlerini yumdu. 

Fermi’nin fizik çalışmalarının temeli, lise yıllarında eline geçen bir fizik kitabıyla oluşmaya başladı. Kitabın adı Elementorum Physicae Mathematicae idi. Matematik, astronomi, mekanik, akustik ve optik gibi konuların yer aldığı kitabın Enrico Fermi için değeri paha biçilemezdi. Henüz o yıllarda Dünyanın manyetik alanını hesaplama ve jiroskop üretme gibi birçok projede yer aldı. Babasının iş arkadaşı olan Adolfo Amidei’nin ona verdiği fizik ve matematik kitapları, fiziğe olan ilgisini artırdı ve kendisini bu alanda günden güne geliştirmesine fayda sağladı. 

Enrico Fermi’nin Scuola Normale Supariore’deki Dönemi

Liseyi tamamladıktan sonra, Adolfo Amidei’nin de kendisine verdiği destekle Pisa şehrinde bulunan Scuola Normale Supariore (Bir Üniversite)’ye başvurdu ve girdiği sınavda birinci olmayı başardı. Ailesi ilk etapta buna karşı çıktı ve uzaklarda okumasını istemedi, ancak sonradan oğullarını kıramadılar ve kabul ettiler. 

Sınavda, seslerin kendine has özellikleri konulu bir kompozisyon yazılması istendi. Fermi, Fourier analizi yoluyla titreşen kordonun kısmi diferansiyel denklemini üretip çözmeyi başardı.

Enrico Fermi’nin o dönemler danışman hocası olan Luigi Puccianti, kendisinin Fermi’ye öğrettiğinden çok, ondan öğrendiklerinin fazla olduğunu söylüyordu. Hatta Luigi defalarca kez Enrico Fermi’yi seminer vermesi için davet etmişti. Fermi bu dönemler daha çok kuantum mekaniği, genel görelilik ve atom fiziği alanlarında çalışmalarda bulundu. 

Fiziğin her alanında oldukça kapsamlı bilgilere sahipti ve bu ilgi birikimi, çocukluk döneminden bu yana yaptığı eylemlere dayanıyordu. Astronomiden parçacık fiziğine, kuantum kuramlarından jeofiziğe kadar fiziğin bütün alanlarında engin bilgilere sahipti. “Her şeyi bilen adam” ve “Fiziğin Polimatı*” olarak anıldı.

Fermi henüz 53 yaşındayken mide kanserinden dolayı Amerika’daki evinde hayata veda etti. 

Enrico Fermi’nin Bilime Olan Hizmetleri

Enrico Fermi, geliştirilmiş ilk nükleer reaktörü icat eden ekibin lideriydi ve bu nedenle atom çağı başlatıcılarından olarak sayılıyor. İyiye ve kötüye her türlü yontulabilecek olan bu buluş, dünya tarihinde büyük bir öneme sahip. Zira zararlı yönünden bahsedecek olursak, atom bombası üretmek gibi işlevlerin temeli bu buluşa dayanıyor.

Parçacık fiziği alanına katkıları da yadsınamayacak kadar büyük. Kozmik ışınların, uzayda manyetik bölgeler tarafından maddeye hız kazandırılmasıyla oluştuğu yönünde bir tahminde bulundu. 

Wolfgang Pauli’nin 1925 senesinde “dışarlama” ilkesini formüle etti ve günümüzde Fermi-Dirac İstatistiği adıyla bilinen formüle başvurarak, bu ilkeyi normal şartlardaki gaza uyguladığı bir makale yayımladı. 

Enrico Fermi’nin nükleer güçle ilgili birçok patentinin haricinde, çok sayıda kuramsal araştırmaları da vardı. Nötronlar tarafından tetiklenen radyoaktiflikle ilgili yaptığı çalışma ve trans-uranyum elementlerinin keşfinden dolayı 1938 yılının Nobel Fizik Ödülü’nün sahibi oldu. 

Polimat: Bir konuyla ilgili her şeyi bilen anlamına gelir. Enrico Fermi’de fiziğin tüm alanlarıyla ilgili engin bilgilere sahipti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Biyografi

Radyoaktivite’nin Annesi: Marie Curie Kimdir? Kısaca Hayatı

Marie Curie bir fizikçi olmasının yanı sıra, kimyager ve radyasyon alanındaki çalışmalarıyla da …

Mikrodalganın Mucidi Percy Spencer Kimdir?

Percy Lebaron Spencer, daha çok mikrodalganın mucidi olarak bilinen Amerikalı bir bilim insanı v…

Para, Uyuşturucular ve Delilik: Pablo Escobar

Ünlü Kolombiyalı uyuşturucu kaçakçısı Pablo Escobar, kelimenin tam anlamıyla filmi çekilesi bir …

Carl Sagan Kimdir: Cosmos, Soluk Mavi Nokta, Kitapları ve Sözleri

Carl Sagan; Cosmos belgeselinin hem yazarı hem sunucusu, Soluk Mavi Nokta’nın arkasındaki beyin,…

Demokritos: Kimdir, Hayatı ve Atomculuk

Demokritos Kimdir Demokritos (Democritus olarak da biliniyor) kısaca, genç yaşında geniş çapt…

Nikolas Kopernik Kimdir? Hayatı ve Buluşları

Nikolas Kopernik (Nicolaus Copernicus), hayatı boyunca yaptığı çalışmalar ve buluşları sebebiyle…

İlk Yazılımcı Ada Lovelace Kimdir: Hayatı ve Çalışmaları

Dönemin ünlü şairlerinden Lord Byron’un kızı olan İngiliz matematikçi Ada Lovelace, 1800’lerin o…

Pisagor: Kimdir, Hayatı ve Teoremi

Pisagor (Pythagoras), çoğumuzun duyduğu bir isim, ancak onun hakkında ne kadar bilgimiz var? Muh…

Kristof Kolomb: Kimdir, Hayatı ve Keşifleri

Kristof Kolomb (Christopher Columbus), 1451’de, günümüzde İtalya’nın bir parçası olan Cenova Cum…

Benjamin Franklin Kimdir?

Benjamin Franklin kısaca (1706-1790) erken Amerikan tarihinin önde gelen isimlerinden biri ve ay…

Copy link
Powered by Social Snap