En Zeki 10 Hayvan ile Tanışın!

Şubat 9, 2021
En Zeki 10 Hayvan ile Tanışın!

Doğadaki en zeki hayvanı ve genel olarak hayvan zekasını tespit etmek zordur, çünkü “zeka” birçok farklı şekilde karşımıza çıkabilir. Hayvanlardaki zeka türlerinin örnekleri arasında konuşulanı anlama, kendini tanıma, işbirliği, fedakarlık, problem çözme ve analitik düşünceler bulunur. Genelde primatlar en zeki hayvanlar olarak bilinse de, onları geride bırakan sürpriz bir tür var. Dilerseniz çok uzatmadan doğaya açılalım ve dünyanın en zeki hayvan türlerinin sıralaması nedir? Görelim:

En Zeki Hayvan Hangisidir

Kuzgunlar ve Kargalar

En Zeki Hayvan: Kuzgunlar ve Kargalar

Tüm Corvid (kargagiller) kuş ailesi en zeki hayvan türüdür ve bu grupta saksağanlar, alakargalar, kuzgunlar ve kara kargalar var. Bu kuşlar, kendi aletlerini kendileri yapabilen tek kuşlardır. İnsandan sonra en zeki hayvanlar olan kargalar, insan yüzlerini tanır, diğer kargalara karmaşık bilgileri iletir ve gelecek hakkında düşünür. Birçok uzman, kargaların zekasının 7 yaşındaki bir çocuğun zekasıyla aynı olduğunu düşünüyor.

Şempanze

Şempanzeler, evrimsel olarak hayvanlar alemindeki en yakın akrabalarımızdır ve bu yüzden insanlara benzer zeka örnekleri sergilemeleri şaşırtıcı değildir. Şempanzeler, mızrak gibi işlerine yarayabilecek çeşitli araçları üretebilir, farklı duygular sergileyebilir ve aynada gördüklerinde kendilerini kolaylıkla tanıyabilirler. En güzeli de, insanlarla iletişim kurmak için işaret dilini öğrenebilirler.

Filler

En Zeki Hayvan: Filler

Filler, kara hayvanları arasında en büyük beyne sahiptir. Bir filin beyninin korteksinde insan beynindeki toplam nöron kadar nöron bulunur. Bu sebeple olağanüstü hafızaları vardır, birbirleriyle işbirliği yaparlar ve öz farkındalık sergilerler. Primatlar ve kuşlar gibi oyunlar oynayabilirler.

Goriller

İnsanlar ve şempanzeler gibi goriller de birer primattır. Şempanzeler gibi işaret diliyle iletişim kurabilen goriller, insanlarla iletişim kurmak için orijinal cümleler oluşturabilir, nesneleri ve daha karmaşık kavramları temsil etmek için sembollerin kullanımını anlayabilir.

Yunuslar

En Zeki Hayvan: Yunuslar

Yunuslar ve balinalar en az kuşlar ve primatlar kadar zekidir. Primatlar gibi yunuslar ve balinalar da birer memelidir. Bir yunusun vücut boyutuna göre oldukça büyük bir beyni vardır. İnsan beyninin korteksi oldukça kıvrımlıdır, ancak yunusların beyninde bu sayı çok daha fazladır.

Domuz

Domuzlar labirentleri çözebilir, duyguları ve sembolik dilleri anlayabilir. Domuz yavruları, yansıma kavramını insanlardan daha genç yaşta kavrar. Aynada yiyecek gören altı haftalık domuz yavruları, yiyeceğin nerede olduğunu bulabilir. Aksine, insan bebeklerinin yansımayı anlaması birkaç ay alır. 

Ahtapotlar

En Zeki Hayvan: Ahtapotlar

Daha çok omurgalıların zeka örneklerine alışık olsak da, bazı omurgasızlar inanılmaz derecede zekidir. Ahtapot omurgasızlar arasında en zekisidir ve beyin nöronların beşte üçü kollarında yer alır. Ahtapot, çeşitli aletler kullanan tek omurgasızdır.

Papağanlar

Papağanların bir çocuk kadar zeki olduğu düşünülmektedir. Bu kuşlar bulmacaları çözebilir, ayrıca neden ve sonuç kavramını rahatlıkla anlayabilir. Papağan dünyasının Einstein’ı, şaşırtıcı hafızası ve sayma yeteneği ile bilinen bir kuş olan Afrika Grisi’dir. Afrika Gri papağanları çok sayıda kelimeyi öğrenebilir ve bunları insanlarla iletişim kurmak için çeşitli şekillerde kullanabilir.

Köpekler

En Zeki Hayvan: Köpekler

En zeki hayvan listemizin sıradaki üyesi, insanların en iyi arkadaşı olan köpekler, insanlarla iletişim kurmak için zekasını kullanır. Duyguları anlayabilir, empati gösterir ve çeşitli eğitimler sonrası sembolik dilleri algılayabilir. Köpek istihbarat uzmanı Stanley Coren’e göre, ortalama bir köpek, insanların söylediği 165’i aşkın kelimeyi anlayabiliyor. Elbette bu sayıdan çok daha fazlasını öğrenebilirler.

Rakunlar

Ezop’un Karga ve Su Testisi masalı bir rakun hakkında yazılabilirdi. USDA Ulusal Vahşi Yaşam Merkezi ve Wyoming Üniversitesi’ndeki araştırmacılar rakunlara şekerleme ve biraz çakıl içeren bir sürahi su verdi. Marşmelovlara ulaşmak için rakunların su seviyesini yükseltmesi gerekiyordu. Rakunların yarısı, ödülü almak için çakıl taşlarının nasıl kullanılması gerektiğini kolaylıkla anladı. Bazıları ise daha interaktif davranıp sürahiyi devirmenin yollarını aradı.

Rakunlar aynı zamanda kilit açma konusunda da ünlüdür ve üç yıla kadar tecrübelerini rahatlıkla hatırlayabilirler.

Diğer Akıllı Hayvanlar

Listemizde yer alan 10 hayvanın haricinde, süper zekaya sahip diğer hayvanlar arasında fareler, sincaplar, kediler, su samurları, güvercinler, hatta tavuklar ve horozlar da bulunur.

Arılar ve karıncalar gibi koloni oluşturan türler de oldukça farklı bir zeka sergiler. Tek başlarına bir sorunu çözemediklerinden ötürü, bu canlılar sorunlarını omurgalıların zekasına rakip olacak şekilde çözmek için birlikte çalışırlar. Yani hepsi bir araya gelerek, deyim yerindeyse “tek vücut” olurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Doğa

Azot Nedir: Döngüsü ve Süreçleri

Azot, tüm canlı organizmaların hayatta kalması için kritik olan temel besin maddelerinden biridi…

Sibirya Kaplanı: Yok Olmaya Bir Kala

Birçok yaban hayatı belgeseli izlemişsinizdir, en sevilenleri ise aslan, kaplan gibi hayvanların…

İklim Türleri: Türkiye’de ve Dünyada Görülen İklimler Nelerdir?

İklim türleri, dünyanın belirli bölgelerindeki uzun vadeli hava durumu ve mevsimlerin modeli dem…

Kentucky Mağarasının İçinde 300 Milyon Yıllık Köpekbalığı Kafatası Keşfedildi

Paleontologların ilgisini şimdi de Kentucky/Amerika’daki bir mağaranın kireç katmanlarına gömülü…

Çekiç Başlı Yassı Solucan: Nerede Yaşar, Beslenme ve Üreme

Çekiç Başlı Solucan Çekiç başlı solucan (Bipalium sp.) korkunç, zehirli bir karasal yassı&nbs…

Karasal İklim: Bitki Örtüsü ve Özellikleri

Karasal İklim Nedir? Karasal iklim, belirli bir yerde meydana gelen hava basıncı, sıcaklık, r…

Megalodon’un Kuzenine Merhaba De!

Megalodon’ları hepimiz biliyoruz, tarih boyunca yaşamış en büyük köpekbalıkları. Nesillerinin tü…

Mermi Karıncası: Dünyanın En Ağrılı Isırığı

Mermi Karıncası (Paraponera clavata), Orta ve Güney Amerika’nın bazı bölgelerine özgü bir karınc…

Sıcak Su Blob’ları Pasifikteki Yaban Hayatını Tehdit Ediyor

Dünyanın genelinde artan su sıcaklıkları, gezegenimiz için çok sayıda soruna sebep oluyor. Son d…

Garip Bir Primat: Kel Uakari (Kel Maymun) Ve Özellikleri

Kel uakariler, çarpıcı kel kafaları ve parlak kırmızı yüzleriyle dikkat çeken küçük Güney Amerik…

Copy link
Powered by Social Snap