1. Ana Sayfa
 2. Doğa
 3. En Uzun Memeliler: Zürafalar ve Sıradışı Özellikleri

En Uzun Memeliler: Zürafalar ve Sıradışı Özellikleri

En Uzun Memeliler: Zürafalar ve Sıradışı Özellikleri

Zürafalar, uzun bacakları ve uzun boyunları sayesinde dünyanın en uzun memelileridir. Bir zurafanın bacakları başlı başına ortalama insan boyundan daha uzundur (yaklaşık 2 metre). Bu uzun bacaklar sayesinde zürafalar, oldukça hızlı ilerleyebilirler. 

Nerede yaşadıklarına gelirsek, genelde açık otlaklarda ve yarım düzinelik gruplar halinde dolaşmayı tercih ederler. Zaman zaman birbirleriyle boyun ve kafalarını kullanarak kavga ettikleri olsa da genelde iki taraf için de tehlike arz etmeyen bir eylemdir. Herhangi birisi biraz da olsa geri çekildiği anda biter ve çok uzamaz.

En Avantajlı Evrim: Zürafaların Boyutu ve Yüksekliği

Zürafaların boyları birçok yönden önemli avantajları beraberinde getirir. Çok az hayvanın ulaşabildiği ağaç tepelerindeki yapraklara ve tomurcuklara rahatlıkla ulaşırken, favorileri akasya ağaçlarıdır. Zürafaların sadece kendileri değil dilleri de oldukça uzun (deyim değil), tam tamına 50 cm’lik dilleriyle zürafalar dallardan, çok rahat bir şekilde lezzetli yapraklarla beslenirler.  

Bolca yaprak yerler ve yediklerini geviş getirerek tekrardan çiğnemeyi severler, ancak gün boyu yeterince yaprak yiyebilmek için kilometrelerce yol kat etmeleri gerekebilir. Uzun boyları ayrıca, Afrika’nın tehlikeli yırtıcılarını da rahatlıkla gözetlemesine yardımcı olur ve tehlikelerden uzak kalmasını sağlar. 

Boyunun uzunluğunun avantajlarından bahsetmişken, biraz da dezavantajlarına değinsek fena olmaz. Örneğin bir su kaynağından su içmesi oldukça riskli bir harekettir ancak bunu yapması zorunludur. Suyu içebilmek için bacaklarını açar ve kendisini Afrika’nın yırtıcı kedileri için uygun bir av haline getiren bu pozisyonda oldukça savunmasız kalır. Neyse ki 3-4 gün su içmeden durabiliyorlar, çünkü su gereksinimlerinin büyük kısmını yedikleri bitkilerden sağlıyorlar. 

Dünyanın Devleri Zürafaların Nüfusu ve Türleri

Zürafaların çok dikkat çeken benekli bir deri yapısı vardır, hiçbirinin deseni tam olarak birbiriyle aynı değildir ancak aynı bölgelerde yaşayan zürafalar, genelde benzer bir deri yapısına sahiptir. 

Yakın zamana kadar türleriyle ilgili net bilgiler olmasa da 2016 yılında bilim insanları, zurafa popülasyonları arasındaki genetik farklılıkları inceleyerek dört farklı zürafa türünün varlığını ortaya çıkardılar. 

Dişi zürafalar ayakta doğum yapar, yavruları doğum esnasında 4 metreye yakın bir mesafeden yere düşerek hayata oldukça sert ve kaba bir başlangıç yaparlar. Yere düşerek sersemleyen yavrular doğumdan yaklaşık yarım saat sonra ayağa kalkıp yürüyebilirler. 

Zürafalarla İlgili Bilinmesi Gerekenler

 • Zürafalar, dünyadaki en uzun memelilerdir ve bacakları yaklaşık 2 metredir. 
 • Kısa mesafelerde saatte 35 kilometrelik bir hıza ulaşabilirler, uzun mesafelerde ise saatte 10 kilometrelik bir hızla ilerlerler. 
 • Uzun süre su içmeden yaşamaları mümkündür, bitkiler önemli su kaynaklarıdır. 
 • Hayatlarının büyük bir bölümünü ayakta geçirirler, uyumak ve doğum yapmak gibi eylemler de buna dahil. 
 • Zürafa yavruları doğumun ardından rahatlıkla ayağa kalkabilir ve birkaç gün içinde bitki örtüsünü gezip besinlerini onlardan sağlamaya başlar.
 • Yavru zürafalar, benekli sırtlan, leopar ve aslan gibi yırtıcıların saldırıları sebebiyle genelde çok az yaşarlar ve birkaç ay içinde ölürler. Yalnızca azınlık bir kısmı bu süreci atlatıp erişkinliğe ulaşabilir.
 • İnsanlardaki parmak izi gibi zürafaların benekleri de birbirlerinden her zaman farklı desendedir. 
 • Hem erkek hem de dişi zürafalarda, ossicones adı verilen tüylerle kaplı ikişer adet boynuz bulunur. Erkek zürafalar, zaman zaman sürüdeki diğer erkeklerle dövüşmek için boynuzlarını kullanır.
 • Zürafaların hiç ses çıkarmadığı düşünülür, ancak aralarında homurdanma ve tıslama benzeri sesler çıkarırlar. 
 • Zürafalar 24 saatlik bir süre zarfında, yalnızca 5 ila 30 dakikalık bir uykuya ihtiyaç duyarlar. Genelde tek seferde tüm uykularını alırlar, zaman zaman ise gün içerisinde 2 dakikalık periyotlar halinde uyuyarak tamamlarlar. 
 • Yedikleri yapraklar (günde),  onlarca kilodur.
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap