Tüm Zamanların En Popüler TED Konuşmaları

Ağustos 13, 2021

1984 yılında teknoloji, eğlence ve tasarımı (Technology, Entertainment, Design) bir araya getiren bir konferans olarak başlayan TED, en fazla 18 dakika süren konuşmalarla paylaşmaya değer fikirlerin yayılması amacını güden bir organizasyon. Sloganı da “Yaymaya Değer Fikirler” (Ideas Worth Spreading).

TED Konuşmaları Nedir?

TED, o günden bugüne yaşamın her alanıyla ilgili düşünceleri, fikirleri, araştırmaları arşivinde biriktiriyor. Fikirleri ya da eylemleriyle dünyada iz bırakmış herkes, eğitim bilimciler, araştırmacılar, akademisyenler, siyasetçiler, çevreciler, din görevlileri, teknoloji geliştiriciler, sanatçılar TED organizasyonunda konuşmacı olabiliyor.

Her yıl iki ya da daha fazla kez bir araya gelen farklı farklı insanların düşünceleri, dünyanın her yerindeki diğer insanları da etkiliyor. Bunlar sadece fiziksel etkinlikler olarak kalmıyor elbette, TED yaymaya değer fikirlerin peşinde olan bir organizasyon olduğu için konuşmalar internet üzerinden de paylaşılıyor.

ted konuşmaları önerileri
En Çok İzlenen TED Konuşmaları

Her yıl Amerika’da düzenlenen, bilim, sanat, teknoloji, küresel sorunlar gibi konuları içeren TED, ana organizasyon. Arkasından dünyayı dolaşan TEDGlobal geliyor. TEDWomen ise kadınlara ve dünyayı değiştirebilme güçlerine ayrılmış bir organizasyon.

TEDYouth, ortaokul ve lise öğrencileri için pek çok farklı etkinlikle de bütünleştirilmiş başka bir organizasyon. TED’in bu tarz farklı etkinlikleri zaman zaman belirli konularda ve dünyanın belirli konumlarında yapılabiliyor. Ülkemizde de 2010 yılından bu yana TEDx çatısı altında TEDxİstanbul, TEDxReset, TEDxAnkara gibi farklı etkinlikler yapılıyor.

En İyi TED Konuşmaları

O kadar çok ve harika TED konuşması var ki hepsini izlemek için ömür yetmez diyebiliriz. Biz de uzunca bir araştırma yaptık. Bir sürü TED konuşmasını izledikten sonra kendi beğenilerimizi de dikkate alarak hem en çok izlenen TED konuşmaları hem de dinleyiciler tarafından en çok ilgi gören TED konuşmaları önerilerini, çeşitli başlıklara ayırarak derledik.

İş hayatından kişisel gelişime, ilham verici konuşmalardan sağlık alanında yapılan çalışmalara, motivasyon araştırmalarından mutluluk araştırmalarına kadar pek çok farklı konuda en iyi TED konuşmaları bu içerikte. İyi seyirler!

Kırık bir kalp nasıl düzeltilir? | Guy Winch

En Çok İzlenen TED Konuşmaları

 “Kalp kırıklığı sandığımızdan daha sinsi” diyen Psikolog Guy Winch, kalp kırıklığından iyileşmeye çalışırken çoğumuzun neden bu kadar zorluk çektiğini açıklıyor. Kalp kırıklığını hafife alıyor olabilir miyiz? Sadece kalbimiz mi kırılır yoksa beynimiz de bundan payına düşeni alır mı? Aklımız bize onun kusursuz olduğunu, harika bir ilişkimiz olduğunu söylerken yaşadığımız kalp kırıklığından nasıl uzaklaşabilir ve kurtulabiliriz?

Beden diliniz ‘kim olduğunuzu’ şekillendirebilir | Amy Cuddy

En Çok İzlenen TED Konuşmaları

Duruşumuzu ayarlamayı öğrenebilirsek bunun yaşamımıza etkisi ne olur? Amy Cuddy, uzun zamandır yaptığı deneyler üzerinden örnekler vererek kişinin kendisinin de sessiz dilinden (beden dili), düşüncelerinden, duygularından ve fizyolojisinden etkileneceğini savunuyor. Düşüncelerimiz vücudumuzu değiştiriyor, peki vücudumuz da düşüncelerimizi değiştirebilir mi?

Taklit ederek ulaşabileceğimiz daha iyi bir duruş, bizi ve kendimize yönelik algımızı dönüştürebilir mi? Testosteron ve kortizol seviyelerimizi, düşünme biçimimiz daha doğrusu beden dilimizle düzenleyebilir miyiz?

Bir Suudi, Bir Hintli ve Bir İranlı Katar’da Bir Bara Girer | Maz Jobrani

TED Konuşması Önerileri

Komedyen Maz Jobrani, Katar’daki konuşmasında Ortadoğu’nun ciddi meseleleri üzerine konuşuyor. Selamlaşırken kaç kere öpmek gerekir bunlardan sadece biri ve oldukça kafa karıştırıcı.

Yanlış yönlendirme sanatı | Apollo Robbins

TED Konuşması Önerileri

Harika bir sunum! Apollo Robbins’in konuşmasına başlarken sorduğu ilk soru: Birinin dikkatini kontrol etmenin mümkün olduğunu düşünüyor musunuz? Teste girmeye hazır mısınız?

Sadakatsizliği yeniden düşünmek | Esther Perel

TED Konuşması Önerileri

İlişki terapisti Esther Perel, sadakatsizliği mercek altına alıyor. Duygusal ilişkileri daha iyi anlayabilmek, aldatmak ve aldatılmaya dair farklı bir bakış geliştirmek için izlemelisiniz.

Bir yalancı nasıl tespit edilir? | Pamela Meyer

En Çok İzlenen TED Konuşmaları

Bir yandan nasıl bir dünyaya evrildiğimizi de açıklamaya çalışan Pamela Meyer, yalanları yakalama konusunda birkaç tüyo veriyor.

Büyük liderler eyleme nasıl ilham verir? | Simon Sinek

En Çok İzlenen TED Konuşmaları

Simon Sinek, TED’in en çok izlenen konuşmalarından biri olan konuşmasında, farklı hikayelerden örnekler vererek Altın Çember adını verdiği model üzerinden ‘NEDEN’in gücünü açıklıyor. Kendisi iş dünyasını oldukça etkileyen ünlü “Neden ile Başla” kitaplarının da yazarı.

Amerika’da Müslüman olmak | Dalia Mogahed

Altyazılı TED Konuşmaları

Dalia Mogahed, 11 Eylül saldırılarından sonra Amerika’da yaşayan bir Müslüman olmanın farklı boyutlarını anlatıyor. “Korku zamanlarında neyi seçeceksiniz? Kendinizi sağlama mı alacaksınız yoksa biz bundan daha iyiyiz diyenlere mi katılacaksınız?”

İyi bir yaşamı sağlayan nedir? | Robert Waldinger

En Çok İzlenen TED Konuşmaları

1938 yılından beri süren bir araştırmanın 4. yöneticisi olan Robert Waldinger, konuşmasına “Hayatımız boyunca bizi sağlıklı ve mutlu eden şeyler nedir?” sorusuyla başlıyor. Harvard Yetişkin Gelişimi Çalışması, 724 erkeğin hayatını farklı açılardan yıllar boyunca inceliyor. Peki sonuç olarak iyi bir hayatın sırrı nedir?

100 günlük reddedilişten öğrendiklerim | Jia Jiang

TED Konuşması Önerileri

Çok etkileyici bir hikaye! Jia Jiang, 30’lu yaşlarında bile hayatına büyük bir ağırlık yükleyen ve onu pek çok şeyden alıkoyan reddedilme korkusunun üzerine nasıl gittiğini, yaşadığı süreci ve kazanımlarını anlatıyor.

Uyku sizin süper gücünüzdür | Matt Walker

Altyazılı TED Konuşmaları

Matt Walker, uyku sürecinin beyin ve vücut üzerindeki olumlu-olumsuz etkilerine dair güncel bilgileri paylaşıyor.

Sosyal medyadan çık! | Dr. Cal Newport

TED Konuşması Önerileri

Cal Newport, sosyal medyasız bir yaşamın olumlu yönlerinin, sosyal medyalı bir yaşamın olumlu yönlerinden kat kat daha fazla olduğuna inanıyor ve bu fikrini yayma amacıyla hem pek çok kitap yazıyor hem de konuşma yapıyor.

Örneğin Türkçe’ye Pürdikkat adıyla çevrilen kitabında da bu konudan bahsedip geleceğin, odaklanma yeteneği olan insanların geleceği olduğunu savunuyor. Tabii sosyal medya da en çok dikkat aralığımızı, odaklanma becerilerimizi ve ruh sağlımızı etkiliyor. Kesinlikle takip edilmesi gereken biri.

Mutlu bir yaşam için felsefem | Sam Berns

Altyazılı TED Konuşmaları

Progeria hastası olan Sam Berns, hayallerini gerçekleştirmesine ve mutlu bir hayat yaşamasına yardımcı olan felsefesini anlatıyor. Hayallerini gerçekleştirme konusunda korkuları olan herkes için ilham verici bir konuşma.

Ya Yanlış Yere Tıklamışsak | Serdar Kuzuloğlu

TED Konuşması Önerileri

2011 yılında TEDxReset etkinliğinde konuşan İnternet Ekipler Amiri Serdar Kuzuloğlu, takvimlerden yola çıkıp zaman kavramını sorgulayarak başladığı konuşmasında insanlığın temellerine gidiyor, oradan günümüze dönüp teknolojiyle kurduğumuz ilişkileri inceliyor. Hâlâ güncel, 2011’den bu yana değişmeyen bazı tartışmaları görmek için izlenmeli. Ruh koçu ne yaaa!!

BONUS: Einstein ve Stephanie White | Talking and squawking

TED Konuşması Önerileri

2006 yılında papağan Einstein da eğitmeni Stephanie White ile birlikte TED’de konuşma yapmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Ted Konuşmaları

Psikoloji Hakkında Ufku İki Katına Çıkaran 10 TED Konuşması

Psikoloji alanında yapılmış çalışmaları, uzun soluklu deneyleri ve yaşamın ve bireyin anlamı anl…

Bu 5 TED Konuşması ile Cesaretinizi Bir Üst Seviyeye Çıkartın

Strese, depresyona ve korkulara bakış açınızı değiştirecek, yaşamınızı ve beyninizi daha iyi anl…

İş Yaşamına Dair Tüyolar Alabileceğiniz TED Konuşmaları

Hem bireysel sağlığınız hem de verimliliğiniz açısından iş yaşamınıza olumlu anlamda katkı sağla…

İzleyenleri Kahkahaya Boğarken Düşündüren TED Konuşmaları

TED her zaman ciddi konularla ilgili değil. Elbette eğlenceli TED konuşmaları da var. Konuşmacıl…

Hayata Dair Birbirinden Etkileyici TED Konuşmaları

Yaşadıkları, bakış açıları, araştırmaları ya da deneyimleri ile hayata dair edindikleri bilgeliğ…

Psikolog Guy Winch’in Konuşmaları ile Kendine Gelmek

Milyonlarca kez izlenen TED konuşmalarıyla tanıdığımız, Türkiye’de de çok sevilen ve takip edile…

En İlginç TED Konuşmaları

TED, bizi hiç haberimiz olmayan ve özellikle araştırmazsak haberdar da olamayacağımız ilginç hik…

Ses Hakkında Ufkumuzu İki Katına Çıkaran 5 TED Konuşması

Dinlemek ve konuşmak, hiç yabancısı olmadığımız konular olsa da aslında onlar hakkında ne kadar …

İlham Alabileceğiniz En Etkileyici TED Konuşmaları

İlham veren TED konuşmaları derlemesi ile size hikayeleriyle, bakış açılarıyla ve fikirleriyle i…

Keyfinizi Yerine Getirebilecek 5 TED Konuşması

Kendinizi keyifsiz hissettiğinizde izleyebileceğiniz, yaşadığınız an’a olan bakış açınızı 180 de…

Copy link
Powered by Social Snap