1. Ana Sayfa
  2. Keşfet
  3. Düz Dünya Teorisi: Dünya’nın Şekli Düz mü?

Düz Dünya Teorisi: Dünya’nın Şekli Düz mü?

Düz Dünya Teorisi- Dünya’nın Şekli Düz mü?

Düz Dünya Derneği üyeleri, Dünya’nın düz olduğuna inandıklarını iddia ediyorlar. Gezegenimizin yüzeyinde dolaştığımızda her yeri düz olarak görürüz, düz hissederiz. İşte bu insanlar tam da bu sebeplerden ötürü NASA ve uzay ajansları tarafından düzenlenen tüm çalışmaları bir “Yuvarlak Dünya Yalanı” olarak görüyorlar. 

Hatta Düz Dünya Derneği’nin Türkiye şubesinin müdürü, geçtiğimiz yıllarda “Antarktika’nın fotoğrafını çekene 100.000 TL ödül vereceğim” demişti. Ayrıca NASA çalışanı Türk astrofizikçi Umut Yıldız’ın kendisini Amerika’ya, NASA üssüne davetini ise yanıtsız bırakmış ve görüşmeyi reddetmişti. 

Dünya’nın düz olduğuna dair düşünceler, günümüzde bir komplo teorisi olarak tanımlanıyor. Flat Earth Society’nin (Düz Dünya Derneği) liderliğindeki bu oluşum, 2009’dan bu yana her yıl birçok kişinin bu görüşe katılmasıyla oldukça (çoğunlukla Amerikalılar ve Britanyalılar) büyüdü. Düz dünyacıların web sitelerinde, teorilerini kanıtlamak için yaptıkları kapsamlı çalışmalar ve medya röportajlarına, ayrıca Twitter’da sundukları görüşlerin sağlam savunmalarına bakılırsa, bu insanlar gerçekten Dünya’nın düz olduğuna inanıyor gibi görünüyorlar.

Ancak 21. yüzyıldayız ve o kadar kanıtlı uzay araştırmaları varken, düz dünyacılar gerçekten ciddi olabilirler mi? Ve eğer öyleyse, bu durum (psikolojik olarak) nasıl mümkün olabilir?

Bir Düz Dünyacının Gözünden

İlk olarak, düz dünya görüşünü kısaca anlatalım: Dünya’nın küresel olduğuna dair somut kanıtlar oldukça fazlayken, bizlerin “gülünç” olarak adlandırdığı söylemleri sorgusuz kabul ederler. Önde gelen düz dünya teorisi, Dünya’nın merkezinde Kuzey Kutup Dairesi ve Antarktika, çevresinde ise etrafında 150 metrelik bir buz duvarı bulunduğunu savunuyor. NASA çalışanlarının, insanların diskten tırmanmasını ve düşmesini önlemek için bu buz duvarını koruduğunu söylüyorlar. 

“Dünya düz olsaydı güneş nasıl doğardı?” sorusuna ise cevapları ilginç. Dünya’nın gündüz ve gece döngüsünde güneş ve ayın, Dünya düzleminin 4.828 km üzerinde daireler halinde hareket eden küreler olduğu varsayarak açıklanıyor. (Yıldızların ise 5.000 kilometre yükseklikte parlak uçakların hareketleri olduğu iddia ediliyor) 

Dahası, Dünya’nın sahip olduğu yerçekiminin bir yanılsama olduğunu söylüyorlar. Nesneler aşağı doğru hızlanmaz; bunun yerine, Dünya adını verdiğimiz disk şeklindeki yapının, karanlık enerji adı verilen gizemli bir güç tarafından yukarı çekildiği düşünülüyor. 

Dünya’nın yeraltıyla ilgili ise kesin bir bilgileri olmasa da, çoğu düz dünya savunucusuna göre kayalardan oluştuğuna inanılıyor. Ayrıca, bir komplo teorileri daha var: düz dünyalılar, dünyanın şekline dair çekilmiş fotoğraflarının fotoshoplu olduğuna inanıyorlar. 

Onlara göre, hükümetlerin Dünya’nın gerçek şeklini gizlemesinin nedeni henüz bilinmiyor, ancak düz dünyacılar bunun sebebinin finansal sebepler olabileceği düşüncesinde. Özetle, bir uzay misyonunu taklit etmek, aslen gerçekleştirmekten çok daha ucuza mal olacağı için NASA gibi uzay kuruluşları bu yola başvuruyor. 

Ayrıca klasik dünya haritasını değil, kendi yayınladıkları “düz dünya” haritasını kabul ediyorlar.

Düz Dünya Komplo Teorisi Psikolojisi

Birleşik Krallık’ta, komplo teorilerinin psikolojisi üzerinde araştırmalar yapan psikolog Karen Douglas, düz dünyacıların inançlarının; okuduğu diğer komplo teorisyenlerinin inançlarıyla aynı olduğunu söylüyor. “Bana öyle geliyor ki, bu insanlar genellikle Dünya’nın düz olduğuna inanıyor. Bu fikri neden düşündükleri ve savundukları hakkında hiçbir fikrim yok” açıklamasıyla görüşlerini belirtmişti.

Tüm komplo teorilerinin temel bir itici güce dayandığını söyledi: önemli bir konu veya olay hakkında alternatif bir teori sunuyorlar ve birisinin neden olayların “gerçek” versiyonunu örtbas ettiğine dair belirsiz bir açıklama yapıyorlar. “Temyizin en önemli noktalarından biri, büyük bir olayı açıklamaları, ancak çoğu zaman ayrıntılara girmeden bunu yapmaları” dedi. 

Komplo teorisyenlerinin hikayelerine sadık kalmaları ve kendinden emin bir yol izlemeleri, bu teorileri çekici kılıyor aslında. Ne de olsa, düz dünyacılar, dünyanın “çoğu insandan daha düz” olduğu konusunda oldukça kararlılar. 

American Journal of Political Science dergisinde 5 Mart 2014’te yayınlanan bir çalışmada, Chicago Üniversitesi’ndeki siyaset bilimciler Eric Oliver ve Tom Wood, Amerikalıların yaklaşık yarısının en az bir komplo teorisini (herhangi bir konuda) desteklediğini ortaya çıkardı. 11 Eylül saldırılarıyla ilgili komplolardan, duz dunya komplo teorilerine kadar oldukça fazla teori mevcut. Oliver, verdiği demeçte, “Birçok insan, baskın bir kültürel anlatıya doğrudan aykırı olan fikirlere inanmayı seviyor” demişti. 

Dünyanın Düz Olduğuna İnanan Ünlüler

Düz dünya inancına sahip olanlar evrenin gizli köşelerine çekilmiyorlar elbet, özellikle ünlüler inançları ile devamlı gündemi meşgul ederler. Bunlardan biri rap sanatçısı Bobby Ray Simmons Jr, düz yol anlamına gelen “Flatline” adlı parçasını yayınlamadan bir gün önce bir tweetinde: “ne kadar yüksekte olursanız olun… Ufuk her zaman göz seviyesindedir. Üzgünüm öğrenciler…” demişti. 

Bir de Shaq var tabii. Aralık 2017’de, eski Lakers efsanesi Shaquille O’neal, gezegenimizin düz olduğunu düşündüğünü belirtmişti. Ancak Shaq’ı çok da ciddiye almamak gerek, emeklilik sonrasında ciddilikten çok uzaklaşarak kelimenin tam anlamıyla bir troll oldu.

Ayrıca bir diğer NBA oyuncusu Brooklyn Nets’in yıldızı Kylie Irving, Tila Tequila ve kriket sporcusu Freddie Flintoff’da dünyanın düz olduğuna inanan ünlülerden.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap