1. Ana Sayfa
  2. Doğa
  3. Dünyanın Manyetik Alanı Olmasaydı Ne Olurdu?

Dünyanın Manyetik Alanı Olmasaydı Ne Olurdu?

Dünyanın Manyetik Alanı Olmasaydı Ne Olurdu?

Manyetik alan nedir?” diye soracak olursanız, kısaca Dünyadan görünmez bir halat gibi uzanan ve temel dengeyi sağlayan şey dünyanın manyetik alanıdır. Peki, bu manyetik alan ne işe yarar? Gezegenimizin çekirdeğinin oluşturduğu bu alan, dünyadaki yaşamın devamlılığı için çok önemlidir: gezegenimizi güneşten saçılan zararlı parçacıklardan korur, yön bulma gibi ihtiyaçlarımıza yardımcı olur ve aynı zamanda Dünya’daki yaşamın evriminde önemli bir rol oynamış olabilir.

Peki, olurda bir gün Dünya’nın manyetik alanı kaybolursa veya Dünya’nın manyetik alanı olmasaydı ne olurdu? Çok sayıda yüklü güneş parçacığı gezegeni bombalayacak ve daha yüksek seviyelerde kansere neden olan ultraviyole radyasyon ışınlarına maruz kalmamıza sebep olacaktır. Başka bir deyişle, eksik bir manyetik alan, en azından kısa vadede ciddi sorunlar yaratacaktır. 

Ve bu iyi haber, çünkü manyetik alanımız 1 asırdan fazla süredir zayırlıyor. Şimdi bile, Güney Yarımküre’deki Güney Atlantik anomalisi gibi, düşük yörüngeli uydular için teknik sorunlar yaratan bazı zayıf noktalar var.

Dünyanın Manyetik Alanının Yok Olması Söz Konusu Mu?

Manyetik alan hakkında anlaşılması gereken ilk şey, zayıflasa bile en azından milyarlarca yıl boyunca yok olmayacağıdır. Dünyamız, manyetik alanını çoğunlukla demir ve nikelden oluşmuş erimiş dış çekirdeğine borçlu. Rochester Üniversitesi’nden bir jeofizikçi olan John Tarduno, çalkalanan dış çekirdeğin, iç çekirdek büyüdükçe ve katılaştıkça salınan ısının konveksiyonuyla güçlendirildiğini söyledi. (İç çekirdek yılda yaklaşık bir milimetre büyür.)

Dinamo olarak bilinen bu manyetik alan motoru milyarlarca yıldır şişiyor. Bilim adamları, manyetik alanın gücünde bir sıçrama tespit eden 2015 araştırmasına göre, mevcut çekirdek düzenlemesinin yaklaşık 1.5 milyar yıl önce yerleşmiş olabileceğini düşünüyor. Ancak Tarduno ve ekibi, gezegenin en eski mineralleri olan zirkonlarda, 4.2 milyar yıl öncesine dayanan bir manyetik alan için kanıt buldular ve çekirdekteki aktivitenin çok uzun bir süre manyetizma yarattığını öne sürdü.

Dinamosu Ay’ı oluşturan büyük gezegen etkisi anahtarı sürücü olabilir mümkün olsa, Tarduno Canlı Bilimi söyledi, başladık neden açık değildir. Dünya’nın bir araya gelmesinden belki 100 milyon yıl sonra meydana gelen bu etki, Dunya’nin çekirdeğindeki herhangi bir tabakalaşma veya katmanlaşmayı sarsmış olabilir: gezegensel ölçekte bir şişe yağ ve su salladığınızı hayal edin. Bu bozulma, bugün hala Dünya’nın dinamosunu harekete geçiren konveksiyonu teşvik etmiş olabilir.

Manyetik Alanın Zayıflaması

İnsan ve diğer canlıların yaşamı için asıl önemli olan, manyetik alanın zayıflaması. Bilim adamları bu zayıflamayı son 160 yıldır manyetik gözlemevleri ve uydularla doğrudan ölçüyorlar. Alanın bundan önce sarsılıp sarsılmadığı, daha sonra ne yapacağı gibi biraz daha bulanık. Tarduno, manyetik alanın şu anda yaklaşık %80 dipolar olduğunu söyledi. Bu, genelde bir çubuk mıknatısı gibi davrandığı anlamına gelir. Gezegenin etrafına demir talaşları koyabilme şansımız olsaydı, ortaya çıkan manyetik alan çizgileri açık bir şekilde Kuzey ve Güneyi gösterecekti. Ancak alanın %20’si dipolar değil, bundan dolayı varsayımımız biraz daha karmaşıklaşıyor.

Manyetik Alansız Bir Dünya

Tarduno ve ekibi, Güney Afrika’nın altındaki mantoda meydana gelen varyasyonun geçmişte manyetik alanların ters dönmesine (bundan yaklaşık 780.000 yıl önce) tetikleyici nokta olabileceğinden şüpheleniyor. İyi haber şu ki, manyetik alan zayıflasa ve ters dönse bile (kuzey ve güneyin yer değiştirmesi), kaybolmayacak; manyetik alanın bir geri dönüş sırasında tamamen ortadan kalktığına dair bir kanıt yoktur.

Tarduno, alan tersine dönse bile, “Dünyamızın hala manyetik alanı olacak; sadece eskisinden daha zayıf olacak…” dedi.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap