Dünyanın En Zor Dili Hangisidir? Top 25!

Temmuz 6, 2021
Dünyanın En Zor Dili Hangisidir? Top 25!

Dünyanın en zor dili hangisidir tartışmaları uzun yıllar boyunca dil bilimciler tarafından sürdürülse de, tüm bu tartışmaların çoğundan galip gelmeyi başaran tek bir dil vardır.

“Dünyanın en zor dili Türkçe mi? Türkçe Dünya’nın en zor kaçıncı dili?” gibi sorularınız olabilir. Şimdiden söyleyelim, bu dünyanın en zor öğrenilen dili sıralaması makalemizdeki diller o kadar karmaşık ki, Türkçe onların yanında öğrenmesi çok kolay bir dil gibi kalıyor!

İngilizce öğrenmekte zorluk çekiyorsanız sizler için seçtiğimiz bu 50 saatlik video eğitimi + kitap ile yabancı dilinizi geliştirmeye başlayabilirsiniz.

Hadi şimdi gelin, “dünyanın en zor dili nedir?” sorusunun cevabını verdiğimiz en zor diller listesine göz atalım:

25. Tagalogca

Bir Austronesian dili olan Tagalogca, Filipinler’in toplam nüfusunun neredeyse dörtte biri tarafından konuşulan dildir. Dilbilgisi ve alışılmadık cümle yapısı, ustalaşmayı oldukça zorlaştırıyor.

24. Navahoca

Navahoca, Amerika Birleşik Devletleri’nin güneybatı kesiminde konuşulan Güney Athabaskan dillerinden biridir. Yaklaşık 120.000 ila 170.000 konuşanı var. Cermen veya Latin dilleriyle pek fazla benzerlik yoktur, bu da birçok öğrencinin herhangi bir referans veya bağlantı noktası olmasını zorlaştırır. Bu dilin yazılı versiyonlarının çoğu Latin kökenli bir alfabe kullanır; bu dilin yazılı versiyonuna yönelik girişimler 1930’lara kadar gerçekleşmedi.

23. Norveççe

Bu Kuzey Cermen dili, Norveç’in ulusal dilidir. Norveççe, İsveççe ve Danca ile birlikte, İzlandaca ve Faroe dilleri gibi İskandinav dillerinin diğer varyantlarıyla karşılıklı olarak anlaşılabilir. Karşılıklı anlaşılabilirlik, diğer benzer dilleri konuşan insanlar tarafından anlaşılabileceği anlamına gelir. Norveççe ayrıca İskandinav Konseyi’nin çalışma dillerinden biridir.

22. Farsça

Fars dili olarak da bilinen Farsça, Hint-Avrupa dillerinin Hint-İran şubesine aittir. Çoğunlukla Afganistan ve İran’ın yanı sıra Tacikistan ve Fars etkisine sahip diğer ülkelerde de konuşulmaktadır. Bu dilin, Orta Farsça adı verilen Sasani Pers’in edebi dilinin devamı olduğu bilinmektedir. Dünya çapında yaklaşık 110 milyon insan bu dili konuşuyor.

21. Endonezce

Yüzyıllar boyunca Endonezya dili (Endonezce), tüm Endonezya takımadalarında ticaret dili olmuştur. Dünyada en çok konuşulan dillerden biri olarak kabul edilir. Aynı zamanda Endonezya, dünyanın en kalabalık dördüncü ülkesidir.

20. Hollandaca

Bu dil çoğunlukla Hollanda, Belçika ve Surinam’da konuşulan bir Batı Germen dilidir. Şu anda Aruba, Sint Maarten ve Curacao’da resmi bir statüye sahiptir. Aynı zamanda Avrupa’nın ve Amerika Birleşik Devletleri’nin birçok yerinde de konuşulmaktadır. Hollandaca dili, İngilizce ve Almanca ile yakından ilgilidir. Cermen umlautunu dilbilgisi belirteci olarak kullanmaz.

19. Slovence

Sloven dili olan Slovence, Güney Slav dil grubunun bir parçasıdır. Çoğunlukla Slovenya’da olmak üzere dünya çapında 2,5 milyondan fazla konuşmacı tarafından konuşulmaktadır. Bu dil, Avrupa Birliği’nin 24 resmi ve çalışma dilinden biridir. Üst ve Alt Karniolan lehçe gruplarına dayanmaktadır.

18. Afrikaans

Bir Batı Germen dili olan Afrikaans, Namibya ve Güney Afrika’nın yanı sıra Zimbabve ve Botsvana yerlileri tarafından konuşulmaktadır. Farklı Hollandaca lehçelerinin bir dalı olarak kabul edilir ve bu onu Hollandaca’nın kardeş dili yapar.

17. Danca

Danimarka’nın ana dili olan Danca, dünya çapında altı milyondan fazla insan tarafından konuşulmaktadır. Danca, şu anda bir azınlık dili statüsüne sahip olan bir Kuzey Germen dilidir. Grönland’da, toplam nüfusun yaklaşık %15-20’si bu dili konuşuyor. İsveççe ve Norveççe dilleriyle karşılıklı olarak anlaşılır. Aynı zamanda Eski İskandinav soyundan geliyor.

16. Baskça

Baskça, İspanya’nın kuzeydoğusundan güneybatı Fransa’ya kadar uzanan Bask Ülkesinin atalarından kalma dilidir. Bask bölgelerinin toplam nüfusunun neredeyse %27’si bu dili konuşuyor.

15. Galce

Gal Dili olarak tanınan Galce, Galler’de kullanılan Kelt dillerinin Brython dalının bir parçasıdır. Bu dil aynı zamanda “Kambriç”, “Cymric”, “Kambriyen” ve “İngiliz dili” olarak da adlandırılırdı.

14. Urduca

Daha yaygın olarak Modern Standart Urduca olarak bilinen bu dil, normalde Hindustan’daki Müslümanlar ile ilişkilendirilir. Urduca ayrıca Pakistan ülkesinin resmi, ulusal ve ortak dildir. Hindistan Anayasası’ndaki 22 planlanmış dilden biridir ve Standart Hintçe ile karşılıklı olarak anlaşılabilir. Dilbilgisi ve temel yapı açısından da Hintçe ile aynıdır.

13 . İbranice

İbranice, Afroasiatic dil ailesine ait bir Batı Sami dilidir. İlk olarak MÖ 10. yüzyılda eski İbraniler ve İsrailliler tarafından kullanıldı. Bu kadar eski bir dil olmasına rağmen, bugün hala konuşulmakta ve yazılmaktadır. İsrail Devletinin ana dilidir.

12. Korece

Korece, Kuzey ve Güney Kore’nin resmi dilidir. Dünya çapında 80 milyondan fazla insan tarafından konuşulmaktadır. Korece’nin gramer ve cümle yapısını başka dilleri konuşan pek çok kişi için deşifre etmek zor görünebilir. Ancak, Japonca konuşanların bu konuda pek fazla sorunu yoktur.

11. Sanskritçe

Sanskritçe Hinduizm, Jainizm ve Budizm’in birincil dili olarak kabul edilir. Proto-Hint-İran ve Proto-Hint-Avrupa kökenli bir Eski Hint Aryan lehçesidir. Ayrıca, Hindistan’ın planlanan 22 dili arasında listelenmiştir. Dahası, zengin ve engin bir tiyatro ve şiir geleneğinin yanı sıra felsefi ve teknik metinleri de kapsar.

10. Hırvatça

Dünyanın en zor 10 dili arasında yer alan ilk dil olan Hırvatça, Sırp-Hırvat dilinin standartlaştırılmış çeşididir ve Avrupa Birliği’nin resmi dillerinden biridir. Karadağca, Standart Sırpça ve Boşnakça da dahil olmak üzere diğer birçok dilin temeli olan Doğu Hersek lehçesine dayanmaktadır.

9. Macarca

Macaristan’ın resmi dili olan Macarca, Macaristan toplulukları tarafından konuşulan bir Avrupa Birliği dilidir. Slovakya, Ukrayna, Sırbistan ve Romanya’da da konuşulmaktadır. Ural dil ailesine aittir ve karşılıklı olarak anlaşılır lehçelere sahiptir.

8. İskoçça

İskoç Galcesi olarak da bilinen İskoçça, İskoçya yerlileri tarafından konuşulan bir Kelt dilidir. Goidelic şubesinin bir üyesidir ve tıpkı Manx ve Modern İrlandalı gibi Orta İrlanda Dili’nden geliştirilmiştir.

7. Japonca

Bu Doğu Asya dili, Japonya’nın ulusal dilidir ve dünya çapında 125 milyondan fazla insan tarafından konuşulmaktadır. Japonic dil ailesinin bir üyesi olan Japonca, Çince ile yakın ilişkisi nedeniyle dünyanın en zor dilleri arasında kabul ediliyor. Aynı zamanda karmaşık bir sistemi vardır.

6. Arnavutça

Arnavutça, Kosova, Arnavutluk, Bulgaristan ve Makedonya Cumhuriyeti halkı tarafından konuşulan bir Hint-Avrupa dilidir. Bu dil, ilk olarak Karadağ, İtalya ve Yunanistan’ın eski toplulukları tarafından konuşulan asırlık bir dildir. Almanca ve Yunanca gibi diğer dillerle benzer kelime özelliklerini paylaşır. Bununla birlikte, kelime haznesi diğer dillerden oldukça farklıdır.

5. İzlandaca

Bir Kuzey Germen dili olan İzlandaca, aynı zamanda bir Hint-Avrupa dilidir. Amerika’nın sömürgeleştirilmesinden sonra büyük ölçüde Danimarka ve İsveç dillerinden etkilenmiştir.

4. Tayca

Daha popüler olarak Siyam veya Orta Tay olarak bilinen Tay dili (Tayca), Tayland’ın resmi ulusal dilidir. Tai-Kadai dil ailesinin bir üyesidir. Sözlerinin neredeyse yarısı Pali, Eski Khmer veya Sanskritçe’den ödünç alınmıştır. Tay dili temelde tonal ve analitiktir ve karmaşık yazılı alfabesi ve işaretleri ile bilinir.

3. Vietnamca

Vietnamca, Vietnam’ın ulusal ve resmi dilinin yanı sıra etnik azınlıkların çoğu için birinci veya ikinci dildir. Vietnamca kelime dağarcığının Çince’den ödünç alınmış; ancak bugün kullanılan Vietnam alfabesi, tonlar ve belirli harfler için ek aksan işaretleri içeren bir Latin alfabesidir.

2. Arapça

Bugünün Arapça dili, ilk kez 6. yüzyılda konuşulan Klasik Arap dilinin soyundan gelmektedir. Bu dil, Orta Doğu’dan Afrika’ya kadar uzanan geniş bir yelpazede konuşulmaktadır. Ancak, bu dili oldukça zorlaştıran büyük bir bükülme var. Bir sınıfta öğrenebileceğiniz Arapça, okuma ve yazma konusunda size yardımcı olabilir. Ancak, ana dili Arapça olan kişilerle konuşmak söz konusu olduğunda, bu o kişilerin nereden geldiklerine bağlıdır. Örneğin, Fas’taki bir Arapça konuşan, Mısırlı bir Arapça konuşmacıyı anlamakta çok zorlanabilir.

1. Çince

Özel alfabesi ve kendine has dil yapısı ile dünyanın en zor dili olan Çince, toplam dünya nüfusunun yaklaşık beşte biri tarafından konuşuluyor. Standart Çince dili çoğunlukla Çin Halk Cumhuriyeti, Çin Cumhuriyeti ve Singapur’da konuşulmaktadır.

Yorum
 • İbrahim Erdem Karabulut

  Arapça ve Germen dili bu kadar geniş bir yelpazede kullanılırken birbirilerini lehçe farklılıklarından dolayı anlamadıkları ortadadır…
  İspanyolca ve İngilizce aynı benzerlikleri göstermektedir…Lehçe farkıyla olsa dahi İngiliz dili konuşanlarda zamanla bir birilerini anlamakta güçlük çekebilirler… Türkçe yaygın olduğu yaklaşık 250 milyon kişilik bir Türk dünyasında konuşulduğu hesaplansada bu sayı en az 500 milyon olarak bilinmelidir…
  Tüm bunlarla beraber Türkiye’de Doğu batı Güney kuzey bölgesinde yaşanan tüm lehçe farklılıkları olsada ana temada anlaşıldıkları görülür…
  Türkçe yakın gelecekte 1 Milyar kişinin Türk dili konuşacağı gerçeği açıkça ortadadır…
  İbrahim Erdem Karabulut

  K

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Dünyanın En

Dünyanın En Güçlü 10 Silahı

Dünyanın en güçlü silahını aradığımız makalemize geçmeden ufak bir hatırlatma yapalım, tüm silah…

Dünyanın En Yüksek Dağı (Everest Değil) Hangisidir ve Nerededir

Dünya yüzeyinde yüz binlerce dağ vardır. Bu dağların en uzununu Everest olarak biliyorsanız yanı…

Dünyanın En Sıcak Yeri Neresidir? 70,7 Derecelik Cehennem!

Dünyanın en sıcak yeri El Aziziye, Sahra Çölü üzerinden esen ve aşırı sıcak hava barındıran…

Dünyanın En Küçük Kıtası: Avustralya

Dünyada yedi kıta vardır, Asya bunların en büyüğüdür ve kara kütlesine göre Avustralya, Asya’nın…

Dünyanın En İyi Ve En Hızlı İnterneti Hangi Ülkede?

Hiç havalimanında film indirip izlemeyi denediniz mi? Bu genelde tam anlamıyla ölümdür ve en kıs…

Dünyanın En Tehlikeli Mahkumu Kimdir? Top 9!

Dünya, oldukça ürkütücü insanlarla dolu ve bu açıdan bakınca gerçekten oldukça çirkin bir yerdir…

Dünyanın En Güvenli Ülkeleri 2021: Top 10

Dünyanın En Güvenli Ülkeleri Hangileridir? Sıralaması Küresel Barış Endeksi dünyanın en …

Dünyanın En Tembel Hayvanı Hangisidir: Top 10

Dünyanın en tembel hayvanları bizlerin yoğun hayatımızda, kanepede rahatlayarak bir gün geçirmek…

Dünyanın En Güçlü 10 Köpek Cinsi

“Dünyanın en güçlü köpeği” tanımı biraz şiddetli ve abartılı mı dersiniz, sebebi nedir? Bizce de…

Dünyanın Yaşayan En Kısa Adamı Kimdir? Boyu Kaç Cm?

Guinnes Rekorlar Kitabı, günümüzde yüzbinlerce farklı rekoru tasdik ediyor ve kaydını tutuyor. E…

Copy link
Powered by Social Snap