1. Ana Sayfa
  2. Dünyanın En
  3. Dünyanın En Tehlikeli Yolu Hangisidir? TOP 11

Dünyanın En Tehlikeli Yolu Hangisidir? TOP 11

dünyanın en tehlikeli yolu hangisidir top 11

Bazı egzotik, uzak bir yerde doğal yollarda giderken, yol kenarlarındaki korkuluklar kaybolduğunda ve yol daraldığında, yüzlerce metre aşağı baktığınızda hurda araba kalıntılarını görüyorsanız; dünyanın en tehlikeli yollarından birindesiniz. Peki, dünyanın en tehlikeli ve ölümcül yolu hangisi? Nerede ve ne gibi tehlikeler içeriyor?

Aslında bu gibi yollar doğal yapılarıyla birçok insanın sevdiği, doğayla iç içe yollardır. Ancak sizler için hazırladığımız bu 12 yoldan oluşan liste, en ufak dikkatsizliği ölümle cezalandırabilecek yollardan oluşuyor.

Eski Yungas Yolu – Bolivya

Bolivya Ölüm Yolu olarak da bilinen Eski Yungas Yolu

Dünyanın en tehlikeli yolu olarak kabul edilen Eski Yungas Yolu‘nda (diğer adıyla Ölüm Yolu) şansınızı denemek yerine cehenneme giden otobanda otostop yapmanızı öneririz, en azından kısa yolu tercih etmiş olursunuz. La Paz’ı Coroico’ya bağlayan 40 kilometrelik bu yol, geniş bir kanyona bakan uçurumlarla sarılıyor ve o kadar çok keskin dönüşler içeriyor ki, sürücüler 15 kilometreyi kolay kolay aşmıyorlar. Bu yol, yılda 200’den fazla insanın kamyonlarda, arabalarda ve halk otobüslerinde ölmesine sebep oluyor.

Karnalı Yolu – Nepal

Tıpkı Eski Yungas Yolu gibi, Batı Nepal’in Himalayalarındaki 250 kilometrelik Karnali Hwy de bulunan bir ölüm dileğidir, bu şekilde tanımlamamızın sebebi, yolda her yıl ortalama 50 insanın ölüyor olması. Toprak yolun yüzeyi o kadar kötü ki, muhteşem manzaralar için oraya akın eden bisikletliler bile genellikle “belki başka birgün” deyip vazgeçerler.

Atlantik Yolu – Norveç

Atlantik Yolu – Norveç

Avrupa’nın en güzel manzaralı yol gezilerinden biri olarak kabul edilen Atlantik yolunun karanlık anları var. 8 kilometrelik bu otoyol, Kristansund ve Molde arasındaki adaları birbirine bağlar, sekiz köprüye sahiptir ve okyanus boyunca fırtınalar, aynı anda büyük dalgalar ve şiddetli rüzgarların meydana geldiği bir yerdir. Koşullar sık sık Oslo’da kalmayı dileyecek kadar çılgın ve tehlikeli hale gelebiliyor.

Vitim River Köprüsü – Sibirya

Vitim River Köprüsü

Bölgede gezen söylentilerden kazandığı ünü göz önüne alırsak, Vitim River Köprüsü dünyanın en tehlikeli yollarından biridir. Ancak şanslıyız ki, köprüde günümüze kadar hiçbir ölüm bildirilmedi. Bu, ne kadar az insanın buraya araba kullanmaya cesaret ettiğini anlayana kadar biraz garip görünüyor. Çünkü evet, gerçekten insanlar bu yolu kullanmıyorlar ve ölüm kaydı olmamasının sebebi de buna dayanıyor. Bu çok eski yapı, standart bir araba için yeterince geniş sayılmaz ve kenarlarında korkuluk yoktur.

Guoliang Tünel Yolu – Çin

Guoliang Tünel Yolu

Kilometrelerce uzunluktaki Guoliang Tünel Yolu’nın kelimenin tam anlamıyla çevirisi “Hata yapmayan yol” dur. Taihang Dağları’ndaki 13 yerel köylü (çoğu inşaat sırasında öldü) tarafından inşa edilen yontulmuş dağ tüneli, yalnızca 5 metre yüksekliğinde ve 4 metre genişliğindedir, ancak uçurumdan kesilmiş 30 “pencere” aracılığıyla Hindistan ve Çin doğasının çılgın manzaralarını yansıtır. Sadece dünyanın en dik yollarından biri değil, aynı zamanda bölgenin gezilebilecek en önemli turistik yerlerinden biridir, tabii araçla değil; mümkünse yürüyerek.

James Dalton Otoyolu – Alaska

James Dalton Otoyolu – Alaska

History Channel’daki Ice Road Truckers programını izlediyseniz oradan bir şeyi öğrenmiş olmasınız, o da Alaska’daki yolların berbat olduğudur. Ve bu kötü şöhretli yol, Arktik Denizi petrol yatakları ile medeniyet arasında 600 kilometrelik bir geçit olan James Dalton Yolu’dur. Kış mevsimi tahmin edebileceğiniz üzere burada en yoğun sezondur ve sert rüzgarlar, buzlu koşullar yolu kamyoncular için tam bir buz pistine çevirir.

Commonwealth Caddesi – Filipinler

Commonweath Caddesi

Bu yol dağlarda, yüksek irtifalarda veya keskin dönüşlerle dolu değil. Aslında, sadece 10 kilometrelik normal bir şehir otoyolu ve 18 şeritlik oldukça geniş bir yol. Ancak yerel halk için, yüksek trafik yoğunluğu nedeniyle meydana gelen çok sayıda can kaybı ve ölüm (yılda binlerce) nedeniyle “Katil Otoyol” olarak bilinir. Zayıf drenaj sistemi (fırtınalar sırasında şiddetli sellere yol açar), tur otobüslerinin göremediği yüzlerce motosiklet ve hatta yakınlarda yürüyen yayalar bile tehlikeli kazalara sebep olabilirler.

Federal Karayolu 1 – Meksika

Bu yol tam bir lokomotif. Baja Yarımadası boyunca 1.600 kilometre boyunca uzanan ve malları uzak kasaba ve köylere taşıyan yük kamyonları tarafından yoğun bir şekilde kullanılan yol, dağların arasından ve kayalıklar boyunca kıvrılıyor. Bu başlı başına bir kalp krizi sebebi, ancak daha da korkutucu: sürücülerin altı Meksika eyaletinde bir sürüş testini geçmesine gerek yok. Bu sebeple ehliyetsiz sürücülerin çokluğu bu yolu tehlikeli yapan sebeplerden sadece biri.

Nanga Parbat Geçidi – Pakistan

Nanga Parbat Geçidi

16 kilometrelik Nanga Parbat Geçidi’ndeki (diğer adıyla Fairy Meadows Rd) yol koşulları tam bir ölüm reçetesidir: yüksek irtifa (deniz seviyesinden 3.000 metre) ve dar geçitlerle birleştirilmiş dengesiz, çakıllı yollarla birleştirilmiş vahşi bir yolculuğa çıktığınızı düşünün. Bu arada evet, burada da korkuluklar yok. Yolun büyük kısmı ise neredeyse tamamen dik, yerlerin çakıl olduğundan bahsetmiş miydik?

BR-116 – Brezilya

BR-116 Brezilya

Rodovia de Morte, 4 kilometre uzunluğundaki ve kötü durumda olduğu için değil, Brezilyalılara giden Ölüm yolu olmasıyla biliniyor. Bakımı kötü olan bir yol, ancak kabul edilebilir. Bu yolu tehlikeli kılan, dengesiz hava koşulları ve büyük kazalara neden olan bazı dik uçurumlar. Yine de tüm bunlara rağmen yolu süper tehlikeli yapan şey bu bile değil. Hayır, bir sonraki tehlike seviyesine götüren şey, yolun ülkenin en yoksul bölgelerinden birine doğru uzanmasıdır. Burada çeteler  ve haydutlar yol boyu karşınıza çıkabilir. Çek kenara çek çek çek!

Stelvio Geçidi – İtalya

Stelvio Geçidi

Alplerde 3,000 metre yükseklikte bulunan Stelvio Geçidi, dünyanın en güzel manzaralı yollarından biridir, manzaraları gerçekten uçsuz bucaksız ve eşsiz. Ama bu manzaraları  görmeyi istemek size biraz pahalıya mal olabilir; 180 derecelik virajlar oldukça tehlikelidir, beton bariyerler ise oldukça alçaktır ve kış, buzlu / kaygan zemini beraberinde getirir. En ufak yanlış bir hareket sizi uçurumlardan aşağı bir seyahate çıkarabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap