1. Ana Sayfa
  2. Dünyanın En
  3. Dünyanın En İyi Eğitim Sistemi: Finlandiya

Dünyanın En İyi Eğitim Sistemi: Finlandiya

Dünyanın En İyi Eğitim Sistemi Finlandiya

Dünyanın en iyi eğitim sistemi olarak kabul edilen Finlandiya‘nın eğitim sistemi sıralaması son zamanlarda çokça konuşuluyor. Okuma, bilim ve matematikte rutin olarak en iyi performans gösteren ülkelerden biri olan Finlandiya, 2000’den her yılın ortalaması baz alındığında dünyanın en iyi eğitim sistemine sahip ülke olarak dikkat çekiyor. Özellikle de 2017, 2018, 2019 ve 2020’de zirveyi perçinledi.

Bir Finlandiyalıya okulları hakkında neyin harika olduğunu soracak olursanız, size söyleyeceği üç faktör vardır: Okul günleri kısadır; standart testler yapmazlar; ayrıca Fince çok zor bir dil olduğu için çocukların hepsi çok zeki olmalı.

Bu belirttiklerimiz doğru olsa da (sonuncusu hariç) Finlandiya’nın eğitim sistemi, tüm yapısı birkaç temel ilkeye dayalı olduğu için işe yarıyor. Her şeyden önce herkesin eğitime olan erişimi yasal bir haktır. Bir diğer önemli ilke de, çocukların ilgi alanlarına göre yönlendirilmesidir.

Peki, Finlandiya’nın eğitim sistemi bu ilkeleri karşılamak için nasıl çalışıyor?

Dünyanın En İyi Eğitim Sistemi

Dünyanın En İyi Eğitim Sistemi

Okul Öncesi Eğitim

Finlandiya’nın çocuklar için okul öncesi eğitimi, oyun yoluyla öğrenme kavramı çerçevesinde dizayn edilmiştir. Finli bir ebeveyn olduğunuzu hayal edin. Devlet destekli doğum izni, doğum ödeneği ve hatta yatak olarak da kullanılabilen bir küçük bebek bakım kutusu alıyorsunuz, kısacası çocuğunuzun ilk yıllarındaki masrafın neredeyse tamamı devletten geliyor. Sonra ister istemez çocuğunuzun eğitimi ve geleceği hakkında düşünmeye başlıyorsunuz.

Merak etmeyin, henüz vaktiniz var. Finli çocukların, okul öncesi eğitimin başladığı 6 yaşına kadar okula gitmeleri gerekmiyor. Bu ilk yılları küçük çocuğunuzla oynayarak, ona bir şeyler öğreterek ve bağ kurarak geçirmekte özgürsünüz. Çocuğunuzun eğitimine daha erken başlamak istiyorsanız, Finlandiya sistemi kapsamlı bir çocukluk eğitimi ve bakımı programı da sunmaktadır. Bundan faydalanmak da mümkün.

Finlandiya Ulusal Eğitim Dairesi’nin web sitesine göre, bu eğitim program “dengeli büyümeyi” desteklemek için “oyun yoluyla öğrenme” modelini benimsiyor. Bu aşamada küçük bir ücret olacak elbet, ancak fatura edilen ücretin yüzde 85 ila 90’ını (kaç çocuğunuz olduğuna göre değişir) doğrudan devlet ödüyor ve sizin çok cüzi bir para ödemesi yapmanız yeterli oluyor.

İlgili Makale
Dünyanın En Mutlu Ülkesi Hangisidir? İşte Top 10!

Temel Eğitim (Artı Ücretsiz Yemek)

Finlandiya’da yaşıyor olduğunuzu varsayarsak, çocuğunuz 7 yaşına geldiğinde temel eğitim zamanı gelmiş olacak. Finlandiya, temel eğitimini ilkokul ve ortaokul olarak ikiye ayırmıyor. Bunun yerine, dokuz yıl boyunca (yılda 190 gün) tek yapılı bir eğitim sunuyor.

Öğretmenlerin çoğu yüksek lisans derecesine sahiptir ve temel eğitim temel eğitim öğretmenleri tarafından özel olarak seçilirler. Temel eğitim öğretmenlerinin yüzde sekseni de sürekli mesleki gelişim seminerlerine katılmaktadır. Bu öğrenme seviyesi ve sürekli olarak gösterilen gelişim, Finlandiyalı eğitimcilerin devamlı olarak öğrenmesini ve kendilerini geliştirmesini sağlıyor.

Okullar tamamen kendi hallerine bırakılmaz. Finlandiya Ulusal Eğitim Dairesi, hem okullar hem de öğretmenler için öz değerlendirme ve gelişimi teşvik eder.

Ek olarak, Finlandiya’nın öğrenci değerlendirmeleri kapsamlı değil örnekleme dayalıdır. Bunun dışında, okul yemeklerinin tüm çocuklar için ücretsiz olduğunu söylemiş miydik? Ayrıca rehberlik ve danışmanlık hizmetleri de müfredatın bir parçasıdır ve öğrencilerle devamlı bireysel olarak ilgilenen terapistler mevcuttur.

Lise Eğitimi

Finlandiya’da Lise Eğitimi

Temel eğitimden sonra, çocuğunuz lise eğitimine devam edip etmemek konusunda hangi tercihi yapacağında tamamen özgürdür. Belirttiğimiz üzere zorunlu olmamakla birlikte, öğrencilerin yüzde 90’ı temel eğitimin hemen ardından lise eğitimine başlar. Diğer yüzde 10’luk kısımda olanlar, daha sonra istedikleri takdirde yine ücretsiz şekilde eğitimlerine devam edebilirler.

Lise eğitimi, genel ve mesleki olmak üzere iki ana bölüme ayrılmıştır ve her ikisi de yaklaşık üç yıl sürer. Genel eğitim klasik örgün eğitim alırlar, ancak öğrencilerin ders programlarına karar verme konusunda çok fazla özgürlüğü vardır. Genel sınavın sonunda öğrenciler Finlandiya’nın tek standart sınavı olan ulusal yeterlilik sınavına girerler. Puanları, üniversite başvurularının bir parçası olarak kullanılır.

Mesleki eğitim daha iş odaklıdır ve çıraklık ile öğrenim şeklinde uygulanır. Öğrencilerin yaklaşık yüzde 40’ı temel eğitimden sonra mesleki eğitime başlar. Eğitim sürecinin sonunda ise temel yeterlilik testlerine dayalı uygulamalı sınavlar yapılır.

Yüksek Eğitim ve Sonrası

Finlandiya’da Yüksek Eğitim

Finlandiyalı bir aile olarak, çocuğunuzun liseden sonra üniversiteyi nasıl okuyacağına dair maddi bir endişeniz mi oldu? Endişe etmeyin. Temel ve lise eğitimlerinde olduğu gibi yüksek öğrenim de tamamen ücretsizdir.

Unutmayın, eğitime eşit ölçüde erişim Finlandiya’da anayasal bir haktır. Öğrencilerden yalnızca kitaplar, ulaşım ve diğer okul malzemeleri için ödeme yapmaları istenir. Gerektiği takdirde ailelere bu konuda da destek verilir.

Fin üniversiteleri iki türe ayrılır: üniversiteler ve uygulamalı bilimler yüksekokulları. Üniversiteler bilimsel araştırmalara odaklanırken, uygulamalı bilimler yüksekokulları daha çok pratik uygulamaları ön plana çıkarır. Öğrenciler genellikle dört yıllık tam zamanlı eğitim alırlar. Lisans mezunu olan her öğrenci yüksek lisans eğitimi hakkı kazanır.

Çocuğunuz mesleki eğitimi seçtiyse (lisede), eğitimine bir üniversitede, tipik olarak bir uygulamalı bilim üniversitesinde devam edebilir. Ancak istediği takdirde normal üniversitelerde de eğitim alma hakkı vardır. Baştan sona bahsettiğimiz tüm etmenler, Finlandiya’nın dünyanın en iyi eğitim sistemine sahip olmasını sağlar.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap