Dünyanın En İlginç Ve Garip Yerleri: Özellikleri

Kasım 24, 2020
Dünyanın En İlginç Ve Garip Yerleri: Özellikleri

Dünyamız şüphesiz çok güzel, eşsiz ve bir o kadar da garip bir yer. Gül rengindeki bir gölden, Türkiye’nin incisi Pamukkale’ye ve hatta birçok belgeselin konusu olan ve kediler tarafından yönetilen bir Japon adasına kadar. İşte Dünyanın en ilginç ve garip yerlerinin isimleri!

1. Benekli Göl, Britanya Kolombiyası, Kanada

Benekli Göl

Benekli Göl, yerli Okanagan (Syilx) halkı tarafından uzun zamandır dini saygı görüyor ve neden kutsal olarak gördüklerini anlamak çok kolay. Yaz aylarında gölün suyu buharlaşır ve geriye her biri diğerinden farklı renkte küçük maden havuzları kalır. Eşsiz göl, küçük Osoyoos kasabasının kuzeybatısındaki 3. Karayolu üzerinde görülebilir, ancak ziyaretçilerin kabile topraklarına izinsiz girmemeleri istenir.

2. Devlerin Geçidi, Kuzey İrlanda

Devlerin Geçidi

Altmış milyon yıl önce devasa bir volkanik patlama, bir erimiş bazalt kütlesi püskürttü ve bu kütle soğudukça katılaşıp büzülerek bugün görülebilen çatlakları oluşturdu. Bu dünya mirasında tahmini 37.000 çokgen sütun bulunuyor, geometrik olarak öylesine mükemmel ki yerel efsaneye göre bir dev tarafından yapılmışlar.

3. Cat Island (Kedi Adası), Japonya

Kedi Adası

Japonya’nın doğu kıyısından kısa bir feribot yolculuğu yapan Tashirojima adası, sevimli tüylü dostlarımız olan kedilerden oluşan 100 kişilik bir nüfusa sahip. Başlangıçta kediler, adada ipek üretimi yapıldığı ve farelerin ipekböceklerini yememesi için adaya yerleştirildi. Yerliler adaya getirdikleri kedilerin çoğalmasını ve hayatta kalmasını sağladı. Kedilerle tamamen özdeşleşen adaya zamanla bir kedi tapınağı ve gelen turistlerin kalabilmesi için kedi şeklinde kulübeler inşa edildi. Köpeklerin adaya girişine izin verilmediğini söylemeye gerek yok diye düşünüyoruz.

4. Pamukkale, Türkiye

Pamukkale Travertenleri

Ülkemizin güneybatısındaki dikkat çekici UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Pamukkale, Menderes Nehri’nde bulunuyor. Hem Türkiye’nin hem de Denizli’nin bir simgesi olarak görülen bu ilginç yerden çıkan su, içerisindeki kalkerin dibe çökmesi ile kristalleşir ve onu eşsiz kılan formuna gelir. Ülkemizin en güzel ve ziyaret edilesi mekanlarından biri olan Pamukkale, en beyaz şekliyle ziyaretçilerini şaşırtıyor.

5. Hillier Gölü, Batı Avustralya

Hillier Gölü

Bu olağanüstü göl, 1802’de Batı Avustralya’nın Recherche Takımadaları’ndaki en büyük adalarda keşfedildi. Göl, yıl boyunca koyu pembe rengini koruyor ve bazı bilim insanlarının söylediği gibi, Dunaliella salina olarak bilinen tuz seven bir yosun türü ve halobakteriler olarak bilinen pembe bakterilerin varlığıyla birlikte tuz oranının yüksek olduğu belirtiliyor.

6. Badab-e Surt, İran

Badab-e Surt

Kuzey İran’daki bu güzel traverten teraslar, binlerce yıl içinde gelişen inanılmaz bir doğal fenomendir. Traverten, akan sudaki kalsiyum birikiminden oluşan bir kireç taşı çeşididir ve bu durumda farklı mineral özelliklere sahip iki kaplıcadır. Terasların alışılmadık kırmızımsı rengi, kaynaklardaki yüksek demir oksit içeriğinden kaynaklanıyor.

7. Tianzi dağları, Çin

Tianzi Dağları

Çin’in Hunan Eyaleti’nin kuzeybatısında bulunan bu şaşırtıcı kireçtaşı tepeleri gür yeşilliklerle kaplıdır ve genellikle sisle örtülüdür. Bir teleferik Huangshi köyüne kadar gider ve buradan Tianzi’nin (cennetin oğlu) nefes kesici manzarasını seyretmek için oldukça uzun bir yol bulunur.

8. Nasca Çizgileri, Peru

Nasca Çizgileri

Antik Nasca tarafından Peru’nun çorak Pampa de San José bölgesine kazınmış hayvan figürleri ve geometrik şekiller, Güney Amerika’nın en büyük gizemlerinden biridir. Yalnızca havadan veya otoyolun yanındaki metal bir gözetleme kulesinden görülebilen, açıklanamayan şekillerin bazıları 200 metreye kadar uzunluklara ulaşır ve her biri tek bir kesintisiz çizgi halinde görünür.

9. Bermuda Şeytan Üçgeni, Kuzey Atlantik Okyanusu

Bermuda Şeytan Üçgeni

Uzun süredir birçok efsaneye konu olmuş Bermuda Şeytan Üçgeni, Florida ve Porto Riko arasındaki alandır. ABD Sahil Güvenlik bu alanla ilgili iddiaları reddetse de, komplo teorileri olağandışı manyetik okumalar ve burada iz bırakmadan kaybolan gemiler, uçaklar ve insanlar hakkındaki hikayelerde gelişiyor.

10. Sokotra Adası, Yemen

Sokotra adası

Altı milyon yıldan daha uzun bir süre önce anakara Afrika’dan ayrılmış olan bu uzak ada, bir bilim kurgu film setine benziyor. Sokotra’nın inanılmaz ve benzersiz biyolojik çeşitliliği, burada dünyanın başka hiçbir yerinde bulunmayan bitkiler ve ağaçlar olduğu anlamına gelir. En tuhaf olan şeyler ise eski ve çarpık ejderhanın kanı ağacı ve soğanlı şişe ağacıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Dünyanın En

Dünyanın En Güvenli Arabası Hangisidir? (2020)

Yeni bir araba (özellikle de aile arabası) satın alırken, temel güvenlik standartlarını karşılam…

Dünyanın En Değerli Şirketleri Listesi Top 10

Bu makalemizde dünyanın en değerli şirketlerinden 10 tanesini, çalıştıkları sektörleri, değerler…

Dünyanın En Büyük Gemisi: Titanik Yanında Oyuncak Kalıyor

Dünyanın en büyük gemilerinden bazıları petrol tankerleri, savaş gemileri, uçak gemileri, yük ge…

Dünyanın En Güzel Doğal Manzarası Nerededir? Top 10

Dünyanın en güzel yerlerini ve en doğal manzarasını merak ettiğiniz için burada olduğunuzu tahmi…

Dünyanın En Büyük Kıtası Avrasya Hakkında Bilinmeyeler

Dünyanın En Büyük Kıtası Hangisidir Kıtalar halinde düşünmek, gezegenimizi bölgelere ayırmanı…

Dünyanın En Çok Oynanan Android Oyunu Hangisidir? Top 10

Dünyanın en çok oynanan android oyunu hangisi? Hiç merak ettiniz mi. Özellikle oynaması ücretsiz…

Dünyanın En Uzun Tüneli Hangisidir: Top 9!

Dünyanın en büyük tünelleri, insanlığın şimdiye kadar geliştirdiği en büyük mühendislik becerile…

Dünyanın En Büyük Kaplumbağası: Deri Sırtlı Kaplumbağa

Dünyanın en büyük kaplumbağası olarak bilinen deri sırtlı deniz kaplumbağası, 1000 kiloyu aşan a…

2020 Yılında Dünyanın En Değerli Parası Hangisi?

Genel olarak, daha değerli ve güçlü para birimleri, çoğunlukla “değersiz” para birimlerinin uzun…

Dünyanın En Hızlı Treni Hangi Ülkededir ve Kaç Km Hız Yapar?

Dünyanın en hızlı trenini üretmek artık bir yarış haline geldi. 2015 yılında Japonya’daki maglev…

Copy link
Powered by Social Snap