Dünyanın En Güçlü 10 Hayvanının Sıralaması Ve Özellikleri

Kasım 3, 2020

Dünyanın vahşi doğasının en güçlü hayvanı hangisidir? Güzel bir Afrika çalı fili mi, jaguar mı yoksa gübre böceği mi? Elbette Afrika filleri yeryüzünün karada yaşayan en büyük hayvanlarıdır. Ancak güç/ağırlık oranı düşünüldüğünde, birçok küçük yabani hayvan kendilerinden daha büyük hayvanlardan çok daha güçlüdür. İşte güç/ağırlık oranlarına göre dünyanın en güçlü 10 vahşi ve tehlikeli (bazıları) hayvanının listesi.

10. Kartal

Kartallar bilinen en güçlü kuşlardır.

Kartallar, ağırlığı kaldırma gücü düşünüldüğünde dünyanın en güçlü etçil kuşlarıdır. Kartalların güçlü ayakları, büyük çengelli gagaları ve keskin pençeleri bulunur. Sahip oldukları bu uzuvlar, kendilerinin dört katı ağırlıktaki avları kaldırmalarına olanak tanır. Kartallar tilki, geyik ve yaban kedisi avlamalarıyla bilinir. Kartallar aynı zamanda güç, özgürlük ve zaferin sembolü olarak kabul edilir.

Dünyada 60 farklı kartal türü vardır. Kartallar, güçlü ve geniş kanatları ile 3.000 ila 4.500 metre yüksekliğe kadar çıkabilirler ve ayrıca dinlenmeden saatlerce süzülebilirler. Diğer kuşların aksine kartallar fırtınaları sever ve daha yükseğe uçmak için rüzgarın gücünü kullanırlar.

Bu korkusuz avcıların oldukça geniş bir görüş açıları var. Gözlerinde insandan daha fazla ışığa duyarlı hücreler bulunur ve böylece uzun mesafelerden avları ve düşmanları kolayca tespit edebilirler.

9. Anakonda

Anakondalar avlarını büyüklüğü farketmeksizin tek seferde yutarlar.

Dünyada dört tür Anakonda vardır (yeşil Anakonda, sarı Anakonda, koyu lekeli Anakonda ve Bolivian Anakonda). Yeşil anakonda, dünyanın bilinen en büyük ve en ağır yılanıdır. Ayrıca 10 metreden uzun olabilir ve 240 kilogramlık bir ağırlığa ulaşabilirler.

Anakondalar, zehirli olmayan yılanlar ailesine aittir ancak ağır yapılı bedenlerini avın etrafına dolayıp sıkarak öldürüyor olmaları birçok zehirden daha etkili bir eylem. Boğmanın ardından ölen avlarını, tek seferde bir bütün olarak yutarlar. Avın boyutu Anakondalar için pek önemli değildir, yabani domuzlar, jaguarlar ve timsahlar gibi büyük avları bile rahatlıkla boğup yiyebilirler.

İlgili: Dünyanın En Büyük ve En Zehirli 25 Yılanı

8. Boz Ayı

Boz ayılar özellikle yavruları tehlike altında olduğunda çok sinirli olurlar.

Boz ayı, dünyadaki en büyük ve güçlü hayvanlardan biridir. Kanada ve Kuzeybatı Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çeşitli bölgelerde yaygın şekilde bulunur. Boz ayılar maksimum 2,5 metre yüksekliğe ve 350 kg’lık ağırlığa ulaşabilir.

Büyük kafaları,  15 santimetrelik pençeleri ve kaslı yapılarının yanı sıra güçlü dişleri vardır ve ısırma kuvvetleri ortalama 500 kilogramdır. Gözünüzde daha rahat canlanması için şu şekilde açıklayalım, bu ısırık bir bowling topunun ezilmesi için oldukça yeterlidir.

Boz ayılar çok çabuk sinirlenirler, tehdit olarak gördükleri hemen her şeye saldırabilirler. Boz ayılar, özellikle de yavruları saldırıya uğradığında çok sinirlenirler ve saldırganlıkları zirveye çıkar.

7. Öküz

Öküzler, tarih öncesi devirlerden bu yana tarımda önemli bir yere sahip.

Öküz, bazı ülkelerde daha büyük ve daha güçlü benzer bir hayvan olan Bullock (boğa) olarak da bilinir. Bu canlılar M.Ö.4000’den itibaren tarım başta olmak üzere birçok alanda çalışıyor. Öküzler genellikle yetişkin erkeklerdir ve vücut uzunlukları 2-2,5 metre arasında, ağırlıkları ise 640 kg’a kadar çıkmaktadır. Öküzler 800 kg’a kadar olan ağırlıkları taşıyabilecek kadar güçlüdür.

Öküzler çoğunlukla tarlaları sürmek ve arabaları çekmek için kullanılır(dı). Benzer amaçlarla kullanılan diğer hayvanlardan daha uzun süre ağır yük taşıyabilirler. Öküzler ayrıca sakin mizaçlarıyla bilinir ve aynı zamanda güç, istikrar ve kararlılığın sembolü olarak kabul edilir.

6. Kaplan

Sibirya kaplanlarının nesli, kaçak avcılık gibi sebeplerden ötürü tehlike altındadır.

Kaplanlar, kedi ailesinin en güçlü ve en büyük üyesi olarak bilinir. Güneydoğu Asya’da bataklıklarda, yağmur ormanlarında ve çimenlik alanlarda yaşarlar. Dünyada tanınmış on on alt kaplan türü vardır, Sibirya kaplanı bu ailenin en büyüğüdür. Yetişkin bir Sibirya kaplanı 2-2.5 metre uzunluğunda ve 306 kg ağırlığında olabilir.

Kaplanların oldukça güçlü çeneleri ve toplamda 30 dişleri vardır. Kaplanların üst köpek dişleri eti yırtmak için tasarlanmıştır ve 10 santimetreye kadar uzayabilir. Kaplanlar korkutucu avcılardır ve vücut ağırlıklarının iki katı kadar taşıyabilirler. Arka ayakları üzerinde durarak acımasız dövüşçüler olurlar, büyüklüğünü ve gücünü göz önünde bulundurarak aslanları bile yenebileceklerini söyleyebiliriz.

İlgili: Sibirya Kaplanı

5. Goril

Goriller 2 tonluk ağırlıkları rahatça kaldırabilirler.

Goriller, dünyanın en büyük primatlarıdır ve olağanüstü güçleriyle bilinirler. Goriller 1.75 metreye ulaşabilir ve 200 kg ağırlığa kadar çıkabilirler, insanlara göre gorillerin kolları çok büyük ve güçlüdür. Vücut ağırlıklarının on katı olan 2 tona kadar ağırlıkları rahatlıkla taşıyabilirler.

Yetişkin erkek gorilin kol açıklığı 2,2-2,6 metre arasındadır. Goriller ağırlıklarını dengelemek için parmak eklemleriyle ilginç bir denge yöntemi uygular. Ayrıca iki ayaklarıyla da yürüyebilirler ancak bu şekilde uzun süre kalamazlar. Bunun dışında goriller bir veya iki kollarını kullanarak bir daldan diğerine rahatlıkla sallanabilir. Devamlı olarak tırmandıkları ve ağaçlarda asılı kaldıkları için kolları günden güne güçlenir ve yetişkin bir erkek goril, bir insandan 15-20 kat daha güçlüdür.

İlgili: Orman İnsanı Orangutanlar

4. Afrika Çalı Fili

Afrika çalı fillerinin dişleri 45 kg’lık ağırlığa ulaşabilir.

Afrika filleri, dünyanın yaşayan en büyük kara hayvanlarıdır. Afrika çalı fili ve Afrika orman filleri, ailedeki iki türdür. Afrika çalı filleri, dünyadaki tüm memelilerin en büyüğüdür. Asya fillerinden daha büyük ve güçlüler. 3-4 metre yüksekliğe ve 7 ton ağırlığa ulaşabilirler.

Afrika çalı filleri 9 tona kadar ağırlıkları kaldırabilir. Gövdeleri 40000’den fazla kas, tendon içerir ve 200 kg ağırlıkları taşıyabilir. Ayrıca Asya fillerine göre daha büyük kulaklara sahiptir.

Afrika çalı filleri, uzun dişleriyle de tanınır. Genellikle dişleri 2,5 metre uzunluğa ulaşır ve 45 kg ağırlığa sahiptir. Muazzam dişlerini kazmak, avcılara karşı kendini savunmak ve diğer erkek Afrika filleriyle savaşmak için kullanırlar.

3. Yaprak Kesen Karınca

Karınca kolonileri geçmişten bugüne birçok çiftçinin baş belasıdır.

2,1 cm uzunluğundaki yaprak kesen karıncalar, dünyadaki en inanılmaz ve güçlü canlılardan biridir. Bu küçük karınca, vücut ağırlığından 50 kat daha ağır olan nesneleri rahatlıkla taşıyabilir. Yaprak kesen karıncalar, ağırlığı taşırken oldukça yüksek mesafeleri de kat edebilirler. Yuvalarına büyük yaprak parçalarını taşımayı kolaylaştıran oldukça güçlü bir çeneleri bulunur.

Yaprak kesen karıncalar boyut olarak çok küçük olmalarına rağmen, ağırlıklarına göre birçok hayvana göre çok daha güçlü bir yapıdadır. Ayrıca çenelerini saniyede 1000 kez titreştirebilirler, böylece büyük nesneleri hareket ettirmek için muazzam bir kuvvet üretirler.

Yaprak kesen karıncalar, yaprak parçalarını benzersiz şekilde taşımaları nedeniyle “şemsiye karıncaları” olarak da adlandırılır. Yaprak kesen karıncalar (ilginç şekilde) yapraklarla beslenmezler. Bunun yerine, yaprak parçalarını mantar yetiştirmek için gübreleme amacıyla kullanırlar. Bu karıncaların kolonisinde milyonlarca birey bulunur. Tarımsal ekosistem için ciddi bir tehdit de olabilirler ve eğer bir çiftçi iseniz, çevrenizde görmek isteyeceğiniz son şey bu karıncalardan oluşan bir kolonidir.

2. Gergedan Böceği

Gergedan böceği dünyadaki en değerli böceklerden biridir, ayrıca evcilleştirilebilir.

Gergedan böcekleri, bir hayvanın vücut ağırlığına bağlı olarak taşıyabileceği ağırlık miktarı düşünüldüğünde, dünyadaki en güçlü ikinci hayvanlardır. Vücut ağırlıklarından 850 kat daha ağır nesneler taşıyabilirler. Bir insanın 65 ton yük taşıdığını düşünün, aynı orana tekabül ediyor.

Gergedan böcekleri, dünyadaki en büyük böcek grubudur ve 15 santimetre uzunluğa kadar ulaşabilirler. Erkek gergedan böceklerinin, biri kafasında ve diğeri göğsünü işaret eden iki dikkat çekici boynuzu vardır. Bu böcek türünün boynuzları gergedanlara benziyor, e adını da buradan alıyor haliyle.

Güçlü boynuzlar ayrıca gergedan böceklerinin, ormandaki zorlu zeminlerde kolayca ilerlemesine yardımcı olur. Gergedan böcekleri ayrıca boynuzlarını dişileri etkilemek diğer erkek böceklerle savaşmak için kullanırlar.

İlgili: Herkül Böceği Hakkında Bilmediğiniz 40 Şey!

1. Gübre Böceği

Bir gübre böceğinin hayvan gübrelerinden oluşan ganimetini taşıdığı an.

2,5 santimetre uzunluğundaki gübre (bok) böcekleri, dünyadaki en güçlü canlılardır. Bu küçük böcek türünün erkekleri, vücut ağırlıklarından 1141 kat daha ağır nesneleri kaldırabilir. Peki, yine insanla kıyaslayalım; bir insanın 80 ton taşıdığını varsayın, işte o denli ağır yükleri kaldırabilirler!

Gübre böceği, eşleri için alışılmadık rekabet güdüsüne sahiptir. Bu böcekler potansiyel rakipleriyle savaşmak için boynuzlarını kullanır. Bu tür kavgalar, gübre böceklerinin güçlerinin zamanla artmasına yardımcı olur. Bir nevi antrenman gibi düşünebilirsiniz.

Adından da anlaşılacağı gibi, gübre böcekleri hayvanların dışkısı ile beslenir. Antarktika hariç tüm kıtalarda yaşayan bu böceklerin dünyada üç ana türü vardır (sakinler, tünelciler ve merdaneler).

Merdaneler dışkıyı toplara dönüştürür ve yaşadıkları deliklere getirirler. Tünelciler buldukları yiyecekleri depolamak için bir tünel kazarlar. Gübre böceği ailesinin sakinleri ise gübre yığınlarının içinde yaşarlar ve genelde dışarı çıkmazlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Dünyanın En

Dünyanın En Büyük Kuşu Hangisidir? Top 10!

Dünyanın en büyük kuşuna gelmeden önce, yırtıcı uçan kuşların altı temel hayvan grubundan biri o…

Dünyanın En Pahalı Tablosu Hangisidir? Top 10!

Dünyanın en pahalı tablosu listesini hazırladığımız bu makalemizde öyle tablolar var ki, en ucuz…

Safari Zamanı: Dünyanın En Büyük 7 Çölü Hangisidir Ve Nerededir?

Dünyanın en büyük çölünü düşünürken aklınızdan neler geçiyor? Büyük, boş sıcak ve kumlarla alanl…

Dünyanın En Güvenli Ülkeleri 2021: Top 10

Dünyanın En Güvenli Ülkeleri Hangileridir? Sıralaması Küresel Barış Endeksi dünyanın en …

Dünyanın En İlginç Hayvanları Ve Özellikleri

Hayvan dünyasının sadece aslanlar, zürafalar, köpekler, inekler ve kedilerden ibaret olmadığını …

Dünyanın En Küçük Kıtası: Avustralya

Dünyada yedi kıta vardır, Asya bunların en büyüğüdür ve kara kütlesine göre Avustralya, Asya’nın…

Dünyanın En Sıradışı Ve Garip Evleri Top 10

Muhtemelen daha önce görmediğiniz ve birçok belgeselin konusu olabilecek bu dünyanın en güzel ve…

Dünyanın En Büyük Böceği: Top 10

Dünyanın En Büyük Böceği Hangisidir? Şimdiye kadar yaşamış dünyanın en büyük böceği, geçmişte…

Dünyanın En Büyük Köpek Balığı: Megalodon

Dünyanın şimdiye kadar gelmiş geçmiş en büyük avcılarından biri olan megalodon, insanların hayal…

Dünyanın En Büyük Kaplumbağası: Deri Sırtlı Kaplumbağa

Dünyanın en büyük kaplumbağası olarak bilinen deri sırtlı deniz kaplumbağası, 1000 kiloyu aşan a…

Copy link
Powered by Social Snap