Dünyanın En Büyük Gemisi: Titanik Yanında Oyuncak Kalıyor

Kasım 23, 2020

Dünyanın en büyük gemilerinden bazıları petrol tankerleri, savaş gemileri, uçak gemileri, yük gemileri ve yolcu gemileri şeklinde sınıflanır. Bu mega makineler kelimenin tam anlamıyla birer mühendislik harikası.

Gemiler, farklı kullanım alanlarına uygun olabilmeleri için çeşitli boyutlarda üretilir. Bazı gemiler, verimli uzun mesafeli konteyner taşımacılığı için büyük dizel motorlara ihtiyaç duyarken, bazıları denizde aylarca kalabilmek için nükleer enerji sistemlerine sahiptir. Ancak hareket yöntemi ne olursa olsun, bu makinelerin arkasındaki mühendislik oldukça muhteşem. Öyleyse gelin, Dünya’nın en büyük gemilerinin listesine göz atalım:

Dünya’nın En Büyük Uçak Gemisi: USS Enterprise

Dünyanın en büyük uçak gemisi olan USS Enterprise, 2017 yılında emekliye ayrıldı.

Hayır, Star Trek’ten gelen yıldız gemisi değil, ama aynı adı taşıyor. Dünyanın en büyük savaş gemisi söz konusu olduğunda, USS Enterprise bu listenin başını çekiyor.

USS Enterprise Eskiden CVA(N) -65 olarak bilinen nükleer enerjili bir uçak gemisiydi ve Enterprise sınıfı uçak gemilerine ev sahipliği yapan tek gemiydi. 

Bu geminin tarih sayfalarına altın harflerle kazınmış dolu dolu bir geçmişi var ve günümüzde hala bir mühendislik harikası olmaya devam ediyor. 342 metre uzunluğundaki bu uçak gemisi, 4,600 askeri personel taşımak için tasarlanmıştı ve azami hızı saatte 62.2 kilometreydi. Aynı zamanda ilk nükleer enerjili uçak gemisiydi ve hizmetten çıkarıldığı sırada ABD Donanması’nda görevlendirilmiş en eski üçüncü gemiydi.

USS Enterprise (CVN-65), 55 yıldan fazla arka arkaya hizmetin ardından 2017 yılında hizmet dışı bırakıldı. Bu, bugüne kadarki diğer ABD uçak gemilerinden çok daha uzun bir hizmet süresi.

Dünya 1960’lara kıyasla çok büyük bir hızla değişirken, teknolojinin zirvesinde olan bir geminin bile sonunda emekliye ayrılması gerekiyordu.

Dünya’nın En Büyük Yolcu Gemisi: Symphony of the Seas

Dünya’nın en büyük yolcu gemisi olan Symphony of the Seas, Titanik’ten neredeyse 100 metre daha uzun!

Royal Caribbean’in filosundaki 25. gemi olan Symphony of the Seas şu anda dünyanın en büyük cruise gemisi. Dev yolcu gemisi tam tamına 230.000 ton ağırlığa ve 362.00 metre uzunluğa sahip. Denizlerin Senfonisi, onu denizlere indiren Royal Caribbean tarafından “enerji dolu, yürek pompalayan cesur deneyimleriyle ailenin nihai tatil yeri” olarak adlandırılıyor. 

Sadece uzunluk ve brüt tonaj rakamları gibi verileri duymak, gemilere veya seyir endüstrisine aşina değilseniz muhtemelen sizin için pek bir şey ifade etmeyecektir. Büyüklüğüne dair en iyi referans noktalarından biri, çoğu insanın bildiği bir gemi olan Titanik gemisidir. Titanik, 269 metre uzunluğunda ve 52.310 ton ağırlığındaydı. Yani ufak bir karşılaştırma yapacak olursak, Titanik Symphony of the Seas‘in yanında bir oyuncak gibi kalıyor! Aşağıdaki video size boyut farkını daha iyi anlatacaktır.

Dünya’nın En Büyük Yük Gemisi: OOCL Hong Kong

Dünya’nın en büyük yük gemisi olan OOCL Hong Kong

Samsung Heavy Industries’in siparişi üzerine, Geoje tersanesi tarafından inşa edilen OOCL Hong Kong gemisi, Dünya’nın en büyük yük gemisi ünvanını elinde tutuyor. Bu canavar 21.413 TEU taşıma kapasitesine sahip ve 399,87 metre uzunluğunda, 58,8 metre genişliğinde ve 32,5 metre derinliğiyle bugüne kadar yapılmış en büyük konteyner gemisi.

Mayıs 2017’de denizlere indirilen OOCL Hong Kong, adından da anlaşılacağı üzere Hong Kong bayrağı altında Doğu Asya’dan Kuzey Avrupa’ya ticaret taşımacılığında hizmet veriyor.

OOCL’ye göre, Çin’in One Belt One Road girişimi ve Hong Kong – ASEAN Serbest Ticaret Anlaşması’nın imzalanması, böylesine devasa bir geminin yaratılmasına yol açtı.

Dünya’nın En Büyük Denizaltı Gemisi: Dmitriy Donskoy

Dünya’nın en büyük denizaltı gemisi olan Dmitriy Donskoy’un korkutucu boyutu.

Deniz üstünlüğünün hakim olduğu bir dünyada, uçak gemileri denizlerde seyreden en büyük donanma gemileri olabilir, ancak muhtemelen iki futbol sahası büyüklüğündeki bir denizaltı kulağa biraz daha fazla korkutucu geliyor.

Rus donanmasının Typhoon sınıfı denizaltıları, şimdiye kadar yapılmış Dünya’nın en büyük denizaltı gemilerdir. Daha spesifik olarak, Dmitriy Donskoy olarak bilinen bir Rus denizaltısı olan TK-208, dünyanın en büyük denizaltısıdır.

Tam 175 metre uzunluğa sahip bu denizaltı, ek olarak 25 metre genişliğiyle de su altında mürettebatı için oldukça geniş alan sağlıyor. Geminin toplam ağırlığı 48.000 tondur ve tam tamına 160 kişilik bir mürettebatla işletilmektedir.

Dünya’nın En Büyük Tanker Gemisi: Knock Nevis

Dünya’nın en büyük gemisi olan Knock Nevis

M/V Knock Nevis, 2010 yılında Hindistan, Alang’daki gemi söküm tersanelerinden birinde hurdaya çıkarılıncaya kadar Dünya’nın en büyük gemisiydi. İnsan tarafından yapılmış en büyük gemi olarak bilinen bu süper tanker, son derece dramatik bir yaşama sahipti. Gemi, yapımcısının Japonya’daki tersanesinden Alang’daki ölüm anına kadar bir dizi ilginç olay yaşadı.

-1979’da bir Yunan, Sumitomo Heavy Industries’e bir tanker gemisi inşa etme emri verdi ve bu gemi daha sonra Knock Nevis adını aldı. Ancak, gemi sahibi gemiyi teslim alamadı ve bu nedenle gemi, yapımcıların kendisi tarafından Oppama olarak yeniden adlandırıldı.

– Gemi daha sonra Orient Overseas Container Line’a satıldı. Şirket, yapımcılardan geminin uzunluğunu ve kargo kapasitesini artırmalarını istedi. Yenileme 2 yıl sürdü ve sonunda gemi Seawise Giant olarak yeniden denize indirildi.

-Seawise Giant, 564.763 metrik ton ölü ağırlık, 458.45 metre toplam uzunluk, 69 metre genişlik ve 24.611 metre su çekimi kapasitesine sahipti. Toplam 46 tankı ve 31.451 metrekare güverte alanı vardı.

-1988’de Seawise Giant, Irak-İran savaşı sırasında aldığı ağır hasar sonucunda battı ve kullanılamaz ilan edildi.

-Savaştan sonra Norman International enkazı satın aldı, Singapur’da tamir ettirdi ve Happy Giant olarak yeniden denizlere indirdi.

-1991 yılında Norveçli bir armatör olan Jorgen Jahre gemiyi satın aldı ve ona Jahre Viking adını verdi.

-2004 yılında Jahre Viking, First Olsen Tankerleri tarafından satın alındı ​​ve yeniden Knock Nevis olarak adlandırıldı. O zamandan beri, hareketsiz açık deniz platformu veya FSO – yüzer depolama ve boşaltma birimi olarak kullanıldı.

-Daha sonra Amber Development Corporation tarafından satın alındı ​​ve Ocak 2010’da Hindistan’ın Alang kentine hurdaya çıkarıldığı tek ve son sefer için M/V Mont olarak yeniden adlandırıldı.

Her ne kadar günümüzde parçaları başka amaçlarla kullanılıyor olsa da Knock Nevis, bu güne kadar insanlığın ürettiği en büyük gemidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Dünyanın En

Dünyanın En Güçlü Silahı Hangisidir? Top 5!

Dünyanın en güçlü silahının hangisi olduğunu ve hangi ülkede üretildiğini hiç merak ettiniz mi? …

Dünyanın En Güçlü 10 Hayvanının Sıralaması Ve Özellikleri

Dünyanın vahşi doğasının en güçlü hayvanı hangisidir? Güzel bir Afrika çalı fili mi, jaguar mı y…

Dünyanın En Zorlu ve Tehlikeli Hapishaneleri Hangileri? Top 10!

Dünyanın en zorlu hapishanelerinden bahsetmeden önce, yaşamak için bir hapishaneden daha tehlike…

Dünyanın En Büyük Teleskobu İnşa Ediliyor!

Nerede inşa edileceği konusunda çok fazla spekülasyon dönen ve Dünyanın en büyük teleskobu olaca…

Dünyanın En Pahalı Bisikleti Hangisi? #10

Dünyanın en pahalı bisikleti hangisi, hiç merak ettiniz mi? Açıkçası, burada göreceğiniz bisikle…

2021’de Dünyanın En Büyük Şirketleri Top 10

Gelir bakımından 2021 yılında dünyanın en büyük şirketleri, nispeten yeni, daha hızlı büyüyen en…

Dünyanın En Güvenli Arabası Hangisidir? (2020)

Yeni bir araba (özellikle de aile arabası) satın alırken, temel güvenlik standartlarını karşılam…

Dünyanın En Zor Dili Hangisidir? Top 25!

Dünyanın en zor dili hangisidir tartışmaları uzun yıllar boyunca dil bilimciler tarafından sürdü…

Dünyanın En Pahalı Kahvesi: Kopi Luwak ve Sırları

Dünyanın en pahalı kahvesi ünvanına sahip ve Misk kahvesi veya kedi kakası kahvesi olarak da bil…

Dünyanın En Hızlı Treni Hangi Ülkededir ve Kaç Km Hız Yapar?

Dünyanın en hızlı trenini üretmek artık bir yarış haline geldi. 2015 yılında Japonya’daki maglev…

Copy link
Powered by Social Snap