1. Ana Sayfa
  2. Dünyanın En
  3. Dünyanın En Büyük Böceği: Top 10

Dünyanın En Büyük Böceği: Top 10

Dünyanın En Büyük Böceği Top 10

Dünyanın En Büyük Böceği Hangisidir?

Şimdiye kadar yaşamış dünyanın en büyük böceği, geçmişte griffinflies olarak adlandırılan Protodonata takımının yusufçuk (helikopter böceği) benzeri böcekleriydi. Yaklaşık 90 santimetre genişliğinde kanat açıklıkları ve büyük çeneleri onları oldukça zorlu ve güçlü yırtıcılar haline getiriyordu. Neyse ki, uzun zaman önce Paleozoik Çağ’ın sonunda soyları tükendi. Günümüz dünyasında böcekler bu kadar büyüyemese de, oldukça büyük ve hatta korkutucu bazı böcek türleri bulunuyor. İşte, dev hamam böceğinden, titan böceğine; dünyanın en büyük böceği sıralamamızın 10 üyesi:

Dünyanın En Büyük Böcekleri

Dev Çubuk Böceği

Dev Çubuk Böceği

Gezegendeki en uzun böcekler, kalın-ince dallar ve yapraklar arasında kendilerini yırtıcılardan saklamak için tuhaf bir şekil geliştiren çubuk böcekleridir.

Güneydoğu Asya’dan gelen bu dev göcek, yaklaşık 60 santimetrelik uzunluğa kadar büyüyebilen bir böcektir. Bazı türleri keskin kokulu bir savunma spreyi üretebilir, ancak bu böcekler çoğunlukla zararsızdır ve genellikle evcil hayvan olarak tercih edilir.

Weta Böceği (Anostostomatidae)

Weta Böceği (Anostostomatidae)

Yeni Zelanda’ya özgü olan dev weta böcekleri, çekirgelerle oldukça yakından akraba olan muazzam böceklerdir. En büyük dev weta böceği, 70 gramdan fazla ağırlığa sahip olabilir ve bu da onları dünyadaki en ağır böceklerden biri yapar (Zaman zaman bir serçeden daha ağır olabilirler.).

Bacaklar ve antenleri dahil edilmeden yaklaşık 10 santimetre uzunluğundaki vücutları düşünülecek olursa, oldukça uzundurlar. Bu devler yalnızca Yeni Zelanda ve çevresindeki adalarda bulunur.

Goliath Böceği

Goliath Böceği

Goliath böcekleri, ağırlık ve hacim temelinde, dünyadaki en büyük böcek unvanı için oldukça güçlü rakiplerdir. Afrika’ya özgü olan bu türlerin erkekleri 10 santimetreden fazla büyüyebilir ve larva dönemlerinde 100 gram ağırlığa kadar çıkabilirler.

Vahşi doğada otçul olduklarına inanılıyor olsa da, evcil olarak beslendiklerinde alışkanlıkları biraz değişiklik gösterdi ve evcil kedi/köpek mamalarıyla beslenebiliyorlar.

Atlas Güvesi

Atlas Güvesi

Malay takımadalarında yaygın olan ve uğur getirdiğine inanılan bu kuş büyüklüğündeki uçan böcekler, dünyanın en büyük güveleri olarak kabul edilir. O kadar büyükler ki, Tayvan’da onlara ait kozalar zaman zaman cüzdan olarak kullanılıyor.

Kanatlarının toplam açıklıkları ise 30 ila 40 santimetreyi bulabilir.

Pepsis (Tarantula Hawk)

Pepsis (Tarantula Hawk)

Bu devasa eşek arıları o kadar büyük ve vahşidir ki, tarantulaları avlanıp onlarla beslenebiliyorlar.

Bacaklarının uçlarında kurbanlarına takmak için kullandıkları kancalar vardır ve iğneleri (yaklaşık 1,5 santimetre) dünyadaki en acı veren iğnelerinden biri olarak değerlendirilir. Neyse ki, taciz edilmedikleri sürece çoğunlukla uysaldırlar.

Dev Oyuk Hamamböceği

Dev Oyuk Hamamböceği

Gergedan hamamböceği olarak da adlandırılan bu böcek, dünyanın en ağır hamamböceğidir.

İşin garibi, bu çevrenizde bulunmasını isteyebileceğiniz bir hamamböceğidir. Diğer hamam böceklerinden farklı olarak gergedan hamam böceğinin kanatları yoktur, zararlı olarak görülmez ve ölü yaprakları parçalayarak ekosistemde önemli bir rol oynar. Bazı insanlar onları evcil olarak beslemeyi tercih ediyor.

Genellikle Avustralya’da bulunan bu böcekler, 10 yıla kadar yaşayabilir ve 10 santimetreden daha büyük olabilirler.

Titan Böceği

Titan Böceği

Amazon yağmur ormanı birçok büyük böceğe ev sahipliği yapar, ancak hiçbirinin uzunluğu titan böceği Titanus giganteus ile karşılaştırılamaz. Bu devasa böceğin bir kalemi kolayca ikiye ayırabilen çeneleri var ve bildirildiğine göre insan etini de parçalayabiliyorlar.

İster inanın ister inanmayın, bu böcek aslında maceracı turistler için gezi sebebidir ve Güney Amerika’daki birçok ekoturizm ajansı, broşürlerinde onların resimleriyle reklamlar yaparlar. Pek çok böcek gibi, titan böceği de tehdit edildiğinde yüksek bir tıslama sesi çıkarabilir.

Kraliçe Alexandra Kelebeği

Kraliçe Alexandra Kelebeği

Dünyanın en büyük kelebeği olan Kraliçe Alexandra kelebeği, 1 metreden yüksek kanat açıklığıyla en büyük kelebek türüdür.

Yalnızca Papua Yeni Gine’nin ücra bölgelerinde bulunan bu kelebek hakkında, şimdiye kadar bulunan ilk örnek, bir av tüfeği kullanılarak (ne yazık ki) yere düşürülmesi sonucu elde edildi. 1906’da yalnızca Batı’da keşfedilmiş olmasına rağmen, bu dev kelebek çoğunlukla palmiye yağı tarlalarından olmak üzere kendi doğal yaşam alanlarındaki gelişmenin engellenmesi nedeniyle tehlike altında türler arasında yer alıyor.

Dev Su Böceği

Dev Su Böceği

Parmak ısıranlar ve timsah keneleri olarak da bilinen bu devasa böcekler, dünyanın en büyük böceklerinden bazılarına rakip olacak uzunluklara ulaşabilir.

Yaşadıkları derelerde ve göletlerde açgözlü avcılar olarak bilinen dev su böcekleri acı verici bir ısırığa sahiptir. Tayland’da onlarla beslenen birçok insan bulunur ve toplayıcılar bu işi ticarete dökmüştür.

Actaeon (Akteon) Böceği

Actaeon (Akteon) Böceği

Güney Amerika’nın Amazon yağmur ormanlarındaki dev böcek türlerinden bir diğeri olan Megasoma actaeon, 13 ila 14 santimetrelik boylara ulaşabilir. O kadar büyük bir boyuta sahiptir ki, onlarla beslenen neredeyse hiçbir canlı yoktur.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap