1. Ana Sayfa
  2. Dünyanın En
  3. Dünyanın En Büyük Balinası Hangisidir? Kaç Tondur

Dünyanın En Büyük Balinası Hangisidir? Kaç Tondur

dünyanın en büyük balinası hangisidir kaç ton

Mavi balina, dünyanın en büyük balinasıdır ve hem karada hem de denizlerde onlardan büyük bir canlı bulunmaz. Bazı mavi balina örnekleri devasa 200 ton ağırlığa ulaşabilirler ancak ortalama 100 ila 150 ton arası bir ağırlığa sahiptirler. Milyonlarca yıl öncesinde dünyaya hakim olan dinozorlar bile bu boyuta ulaşamadı (örneğin, mavi balina ortalama bir boyuttaki T. rex’ten neredeyse 20 kat daha ağır!) Mavi balinalar 30 metre uzunluğa kadar büyüyebilirler, bu uzunluk yaklaşık olarak bir Boeing 737 ile aynı.

Dünyanın tüm okyanuslarında bulunan mavi balinalar, her yıl binlerce kilometre yol kat eder, kışın tropik bölgelerde ürerler ve yazın beslenmek için daha aşırı enlemlere yüzerler. Bu özellikleri, mavi balinaları hayvanlar alemindeki en büyük göçmen yapar.

Şaşırtıcı bir şekilde bu devasa balıklar, oldukça küçük canlılarla beslenirler. Bunların büyük çoğunluğu kril adı verilen ve birkaç santimetreden uzun olmayan küçük kabuklulardır. Avını yutmadan önce devasa bir yudum suyu ağzına çeker ve sonrasında avını da yutar. Avcı ve av arasındaki bu benzersiz boyut farkı, bir başka doğal rekoru temsil ediyor.

20. yüzyılın başlarında yapılan yoğun mavi ve katil balina avcılığı, dünyadaki mavi balina popülasyonlarının ciddi ölçüde azalmasına sebep oldu. Ancak 1966’da koruma yasaları devreye girdikten sonra sayıları artışa geçti ve öyle de devam ediyor. Muhtemelen bu sayede mavi balinalar, gelecek nesillerin de hayranlığını kazanmaya devam edecek.

Günümüze kadar keşfedilmiş dünyanın en büyük balinasının özelliklerine geçelim mi?

Rekor Kıran Mavi Balinanın Biyolojisi

Bir mavi balina ortalama 3,333 insan ağırlığındadır.
  • Üst çenesinde beslendiği krilleri hapseden, balen adı verilen yaklaşık 400 adet kıl benzeri keratin bulunur.
  • Bu balinanın dili 4 tonluk bir ağırlığa sahipti, tespit edilmiş en büyük dil olma özelliğini de taşıyordu!
  • Beyin, vücuda oranla oldukça küçüktür ve yaklaşık 6 kilogramdır. Kıyaslama yapabilmeniz adına, biz insanların beyin ağırlığının ortalama 1,4 kilogram olduğunu da belirtelim.
  • Bu devasa vücut, yaşamını sürdürebilmek çok fazla oksijen gerektiriyor. Dünyadaki en büyük akciğer de onlarda haliyle, ortalama 5,000 litre!
  • Yaşayan herhangi bir yaratığın en büyük kalbi, yaklaşık 680 kg ağırlığındadır ve tahmin edin kime ait.  E kalp bu denli büyük olunca atması da zor oluyor haliyle, dakikada ortalama 4 kez kalbinizin attığını düşünün.
  • Kuyruk parazitleri 7,6 m genişliğindedir (neredeyse bir çift katlı otobüs kadardır)

Mavi Balinaların Boyutunu Kıyaslayalım!

1 adet Boeing 737

3 adet çift katlı otobüs

5 tane Afrika fili

17 tane insan

Peki Ağırlıkları?

4 adet Boeing 737

15 adet çift katlı otobüs

40 tane Afrika fili

3.333 insan

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap