Dünyanın Diğer Ucundaki Çevre İçin Yeni Korumalar

Şubat 10, 2021

Dünyanın diğer ucu dediğimizde aklınıza neresi geldi bilmiyoruz ama bugün bahsedeceğimiz “diğer uç” Amerika Birleşik Devletleri. Amerika Başkanı Biden göreve başladığından bu yana, dünyayı ve sakinlerini korumak için gerekli önlemleri alacağını ümit eden bir dizi çevre düzenlemesi açıklandı. Yeni yönetim, nesli tükenmekte olan türler, su, hava ve iklim değişikliği ile ilgili 100’den fazla kuralı gözden geçirmenin yanı sıra gezegeni ilk sıraya koyma sözü verdi.

Biden’ın politikaları, sadece fosil yakıt endüstrisinden değil, aynı zamanda düzenlemelerin işleri tehdit edeceğini söyleyen eleştirmenler tarafından da ateş altında kaldı. Biden, “milyonlarca” Amerikalının “aşırı iklimin etkilerine dayanacak şekilde su sistemlerini ve ulaşımı modernize ederek” iş bulabileceğini söyleyerek bu argümanlara karşı çıktı.

Sıvı Yağ

Başkan olarak ilk emirlerinden birinde Biden, Keystone XL Boru Hattı için inşaat iznini iptal etti. Önerilen 1.200 mil uzunluğundaki boru hattı, petrolü Kanada’nın Alberta kentinden Nebraska’ya taşıyarak Kızılderili topraklarından geçecekti. Boru hattı, Barack Obama’nın başkanlığı altındaki Kanada hükümeti tarafından onaylandı, ancak Obama EPA’nın tavsiyesi üzerine gerekli izni vermedi. Endişelere rağmen, eski Başkan Trump 2020’de boru hattını onaylamıştı.

Biden ayrıca kamu arazilerinde yeni petrol ve gaz kira sözleşmelerinin dondurulmasının yanı sıra petrol ve gazın dondurulması enerji endüstrisinde tartışmalı hale gelmesine rağmen, açık denizde rüzgarla üretilen enerjiyi 2030 yılına kadar ikiye katlamayı amaçlayan siparişler de verdi.

Ulusal Anıtların Korunması

Utah’daki Bears Ears ve Grand Staircase Escalante’nin yanı sıra, “anıt sınırlarının ve koşullarının restorasyonunun uygun olup olmayacağını” belirlemek için New England sahilindeki Northeast Canyons ve Seamounts Marine Ulusal Anıtlarının bir incelemesi planlandı. İnceleme, eski Başkan Donald Trump’ın bölgedeki yaklaşık iki milyon dönümlük araziyi madencilik, tomrukçuluk ve sondaj faaliyetlerine açmasının ardından geldi. O zamanlar bu, ABD tarihindeki en büyük federal arazi koruma geri dönüşüydü. Biden, federal alanın en az %30’unu korumayı hedefliyor.

Ulusal Güvenlik

Biden, iklim değişikliğini bir ulusal güvenlik sorunu haline getirdi; her kuruma politikaları oluştururken ve konuyla ilgili bilgilere erişimi iyileştirirken iklim değişikliğini dikkate almaları talimatını veriyor. Biden, ajansları “mevcut en iyi bilim ve veriler tarafından yönlendirilen kanıta dayalı kararlar” almaya yönlendirdi. Ayrıca Beyaz Saray’ın Yerel İklim Politikası ofisine liderlik edecek bir Ulusal İklim Danışmanı pozisyonu oluşturdu.

Paris Anlaşmasına Yeniden Katılmak

Sera Gazı Etkisi Nedir? Küresel Isınmayla Bağlantısı Var Mı?

Biden, başkanlığının ilk gününde, küresel ısınmayı sanayi öncesi seviyelerin 2 derece altında sınırlamaya çalışan, iklim değişikliği üzerine uluslararası anlaşma olan Paris Anlaşması’na yeniden katılma emri imzaladı. Anlaşma, Nikaragua gibi bazı küresel liderler tarafından yeterince ileri gitmediği için suçlanıyor.

İklimi Koruma Topluluğu Yaratmak

Biden’in planı ayrıca, yetkililerin “yeni nesil Amerikalıları kamu arazilerini ve sularını korumak ve eski haline getirmek için çalışmaya koy” dediği bir “Sivil İklim Kolordu Girişimi” nin kurulmasını da talep ediyor. Plan, gençlere iklim değişikliğini ele alan rollerde iyi maaşlı işler sunmayı amaçlıyor ve Franklin D Roosevelt’in Sivil Koruma Birliği’nden ilham alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Doğa

Gerçek Kral: Bal Porsuğu! Belgesel Tadında Özellikleri

Bal porsukları, cesur, vahşi ve küçük memeliler olarak büyük bir üne sahiptir. Ratel adıyla da b…

Su Sümbülü: İstilacı Bir Bitki ve Biyoyakıt

Su sümbülü, parlak yeşil yaprakların arka planına yerleştirilmiş güzel pembe veya lavanta çiçekl…

Köpekler Hakkında Her Şey: Kısa Ve İlginç Bilgiler

Köpeğiniz en iyi arkadaşınız, ama onun hakkında bilmediğiniz çok şey var! Köpeğiniz genç ya da y…

Chester Hayvanat Bahçesindeki Yeni Doğan Tırtılların Yolculuğu

İngiltere’de bulunan Chester Hayvanat Bahçesi’nde geçtiğimiz aylarda 150 adet Large Heath (büyük…

Dev Bir Tarantula: Kuş Yiyen Goliath Örümceği

Kuş yiyen goliath (Goliath birdeater), ağırlık olarak düşünüldüğünde dünyanın en büyük örümceğid…

Cennet Kuşu (Paradisaeidae): Yok Olan Bir Tür

Genellikle Avustralya, Gine ve Endonezya gibi ülkelerde bulunan cennet kuşunun bilimsel ismi Par…

Nesli Tükenmiş Hayvanların İsimleri ve Fotoğrafları

Son 150 yılda Dünyada nesli tükenmiş hayvanların isimleri ve fotoğraflarını derlediğimiz bu yazı…

Veganlar Yalnız Değilsiniz! Köpek Balıkları da Bitki Yiyor

Deniz bilimciler, köpekbalıklarının beslenme rutini hakkında uzun süredir devam eden bir inancı …

Yok Olan Bir Tür: Gibbon Maymunu

Güneydoğu Asya’nın tropikal yağmur ormanlarında yaşamını sürdüren, genelde ağaç dallarında meyve…

Yeni Açık Deniz Antlaşması Ne İfade Ediyor?

Birçok ülke, bu yıl imzalanması beklenen denizleri koruma amacıyla yapılan ilk açık deniz antlaş…

Copy link
Powered by Social Snap