Dünyada Nesli Tükenen Hayvanlar Nelerdir? Top 10 – Onlar Artık Yok!

Eylül 7, 2020

Dünyada nesli tükenen hayvanlar hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, şok edici bir yazı ile karşı karıya olduğunuz konusunda sizi uyarmalıyız. Cadı olduğu düşünüldüğü için bile öldürülen var! Gelin, sizler için özel hazırladığımız soyu tükenen hayvanlar listesini inceleyelim.

Türkiye’de ve tabii ki Dünya’da hayvanların neslinin tükenmesi, iklimsel ısınma veya soğutma gibi doğal olaylardan veya deniz seviyesindeki değişikliklerden kaynaklanabilir. Daha yakın geçmişte ise bu yok oluşların bir çoğunun nedeninin altında insan faaliyetleri yatıyor. İşte karşınızda nesli tükenen hayvanların isimleri ve fotoğrafları;

10. Siyah Gergedan

Afrika’nın güneydoğu bölgesine doğru birçok ülkede bulundu Batı Afrika Siyah Gergedanı hakkında bilgi verecek olursak, genel özellikleri: 3-3.8 metre uzunluğunda ve 1.4-1.7 metre yüksekliğinde olan bu gergedan, günümüzde yaşasaydı 800-1.300 kg ağırlığında olacaktı. Biri 0,5-1,3 metre ve diğeri 2-55 cm arasında olmak üzere iki boynuzu vardı. Ne yer? diye soracak olursanız; beslenme alışkanlıklarında yapraklı bitkiler bulunduran Batı Afrika Siyah Gergedanı’nın boynuzlarının tıbbi özelliklere sahip olduğuna inanıyor (bunun bilimsel gerçeklere dayanağı yok) bu da aşırı avlanmaya yol açıyor. 1930’larda bu türleri korumak için koruma önlemi alındı, ancak sayılar düşmeye devam etti. Son Batı Afrika Siyah Gergedanı 2006’da Kamerun’da görüldü. 2011’de ise resmen nesli tükenmiştir.

9. Baiji Beyaz Yunus

Çin Nehir Yunus olarak da bilinen Baiji Beyaz Yunus, yalnızca Çin’deki Yangtze Nehri’nde bulunabilir. Bu memeliler 2.5 metre uzunluğa kadar büyüyebilir ve çeyrek ton ağırlığa ulaşabilir. Küçük gözleri ve çok zayıf görüşleri nedeniyle gezinmek ve avlanmak için ekolokasyona güvendiler. Bu canlılar Yangtze çevresinde 20 milyon yıldır yaşarken, sayıları 1950’lerden itibaren büyük ölçüde azaldı. Çin sanayileştikçe nehir kirlendi. Balıkçılık, ulaşım ve hidroelektriğin kullanımının artması bu tür için son anlamına geldi. Resmi olarak nesli tükenmiş olarak kaydedilmemiş olmasına rağmen, 2002’den beri hiç kimse Yangtze Nehri Yunus görmedi.

8. Pirene Dağ Keçisi

İber Yarımadası’nda bulunan İspanyol Ibex veya İber Keçisinin dört alt türünden biri. Pirene Dağ keçisi yaşasaydı, 60-76 cm’e kadar büyüyecek, 24-80 kg ağırlığına ulaşacak ve çoğunlukla ot ve otlarla beslenecekti. Tarihsel olarak sayılarının 50.000 olduğu düşünülüyordu, ancak 1900’lerin başlarında sayıları 100’ün altına düştü. Pirene dağ keçisinin yok olmasının kesin nedeni bilinmemektedir; bilim adamları, kaçak avlanma ve diğer memelilerle yiyecek ve yaşam alanı için rekabet edememe gibi faktörlerin olduğuna inanıyor. Son Pirene dağ keçisi, 2000 yılında kuzey İspanya’da düşen bir ağaç tarafından öldürüldü.

7. Yolcu Güvercini

Kuzey Amerika’ya özgü olan Yolcu veya Vahşi Güvercin, 20. yüzyılın başlarından beri aramızda yok. Avrupalılar Kuzey Amerika’ya vardıklarında ABD’de 3 ila 5 milyar Yolcu Güvercininin yaşadığı tahmin edilmektedir, ancak yerleşim yerleri kitlesel ormansızlaşmaya yol açarak habitat kaybına ve kuş popülasyonunda bir azalmaya neden olmuştur. 19. yüzyılda güvercin eti yoksullar için ucuz bir gıda olarak ticarileştirildi ve bu da büyük ölçekte avlanmaya neden oldu. Bilinen son Yolcu Güvercini 1914’te kafesinde öldü.

6. Tazmanya Kaplanı

Avustralya, Tazmanya ve Yeni Gine’ye özgün Tazmanya Kaplanı özellikleri hakkında bilgi verecek olursak, büyük bir etçil keseli olmasıydı. Tazmanya Kaplanı özellikleri ile alıştığımız kaplanlara pek de benzemiyordu, daha çok orta ila büyük boy bir köpek görünümündeydi (30 kg ağırlığında, burun ve kuyruk uzunluğu neredeyse 2 metreydi), ancak koyu çizgileri ona kaplan benzeri bir görünüm veriyordu. Son vahşi Tazmanya Kaplanı 1910 ile 1920 yılları arasında öldürüldü ve son “tutsak” olanı ise 1936’da Tazmanya’daki Hobart Hayvanat Bahçesi’nde öldü.

5. Stellers Deniz İneği

Adını, bu tuhaf yaratığı 1741’de keşfeden doğa bilimci George Steller’den alan Stellers Deniz İneği, büyük bir otçul memeliydi. En az 8-9 metreye kadar büyüyen ve yaklaşık 8-10 ton ağırlığındaki Stellers Deniz İneğinin, Alaska’nın güneybatısındaki Yakın Adalarda ve Bering Denizi’ndeki Komutan Adaları’nda yaşadığına inanılıyor. Memelinin evcil olduğuna ve zamanının çoğunu yosun yiyerek geçirdiğine inanılıyor; bu ve devasa bedenini suya daldıramaması, muhtemelen onu insan avcılarına karşı savunmasız yapan şeydi. Avrupalılar tarafından 27 yıl içinde keşfedildikten sonra, Steller’s Sea Cow nesli tükenene kadar avlandı.

4. Büyük Dalıcımartı (Auk)

Kuzey Atlantik’te ve Kuzey İspanya’da bulunan büyük ve uçamayan bir kuş. Ortalama yüksekliği 75-85 cm’di ve yaklaşık 5 kg ağırlığındaydı. Büyük Dalıcımartı, su altında yemek arayan çok iyi bir yüzücüydü. Son Auk kolonisi Eldey adasında yaşıyordu ve 1835’te hepsi öldürülmüştü. Bu kuşların sonuncusu, onu 1844’te İskoçya’nın St Kilda kentinde yakalayan üç adam tarafından öldürüldü. Büyük bir fırtına çıktığında, auk’un bir cadı olduğuna ve fırtınaya neden olduğuna inandılar, bu yüzden onu öldürdüler. Trajikomik!

3. Dodo Kuşu

Mauritius’ta yaşayan soyu tükenmiş olan canlılar listesinin en tuhaflarından birisi olan uçamayan bir kuş olan Dodo, yaklaşık bir metre boyundaydı ve 10-18 kg arası ağırlığa sahipti. Bu kuşun, bol miktarda besin kaynağının (tohumlar, kökler ve düşen meyveler) mevcudiyeti ve yırtıcı hayvanların görece yokluğu nedeniyle uçamaz hale geldiği varsayılmaktadır. Hollandalı denizciler ilk olarak 1598’de dododan bahsetti. Kuş, denizciler ve onların evcil hayvanları tarafından nesli tükenene kadar avlandı. Dodo en son 1662’de görüldü.

2. Yünlü Mamut

Günümüz fili ile yakından ilişkili olduğuna inanılan devasa bir memeli. Ataları, kuzey Avrasya ve Kuzey Amerika’ya yayılmak üzere yaklaşık 3,5 milyon yıl önce Afrika’dan göç etti. Bu devasa canlı 4 metreden uzun boyluydu ve 6 tonun üzerindeydi. Kürkle kaplıydılar ve kıvrımlı dişleri kolayca 5 metre uzunluğa ulaşabiliyordu! Yünlü Mamut, 10.000 yıl önce insanlar tarafından avlanma ve iklim değişikliğiyle yaşam alanlarının ortadan kalkması sonucunda ortadan kayboldu. İzole edilmiş yünlü mamut popülasyonlarının sonuncusunun MÖ 1700 civarında Arktik Okyanusu’ndaki Wrangel Adası’ndan kaybolduğuna inanılıyor.

1. Kılıç Dişli Kaplan

Genellikle Kılıç dişli Kediler veya Kılıç dişli Aslanlar olarak adlandırılırlan bu canlılar 55 milyon ila 11.700 yıl önce yaşadılar. Kılıç dişli kaplanlar, adlarını 50 cm uzunluğa kadar olan bıçak benzeri köpek dişlerinden alan etoburlardır. Bu kedigiller çenelerini 120 derecelik bir açıyla açabilirler (modern bir aslanın neredeyse iki katı genişliğinde!) Kılıç dişli kedinin neslinin tükenmesinin, avladıkları büyük otçulların azalması ile bağlantılı olabileceğine inanılıyor. Diğer nedenleri arasında iklim değişikliği ve insanlar yer alıyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Doğa

Herkül Böceği Hakkında İlginç Gerçekler

Herkül böceği (dynastes neptunus) büyük ve etkileyici bir böcektir, erkeğinin kıskaç görevi göre…

Dünyanın En Büyük Okyanusları Hakkında 10 İnanılmaz Gerçek

İklim değişiklikleri hepimize, dünya okyanusları ve su yüzeyinin altında yaşayan deniz yaşamının…

Kuzey Işıkları Nerede Ve Nasıl Oluşur? Hadi Kuzey Turuna Çıkalım!

Kuzey ışıkları sezonu açıldı. Aurora Borealis olarak da bilinen Kutup Işıkları nerede ve nasıl o…

Sinekkapan Bitkileri Beslendiklerinde Manyetik Alan Yayıyorlar

Sinekkapan bitkisi (Dionaea muscipula) olarak bilinen etçil bitkiler, bilindiği üzere …

Tropikal İklim Nedir: Bitki Örtüsü ve Genel Özellikleri

Tropikal iklim aynı zamanda “ekvatoral iklim” olarak da bilinir, çünkü Ekvator üzerinde veya yak…

Vatoz Balığı Nedir? Türleri, Saldırısı, Manyetik Alan

Vatozlar(hayır vatos yada vantuz değil), suda zarif bir şekilde süzülen ve gözleme benzeri gövde…

Orman İnsanı: Orangutan Nedir? Çiftleşmesi Ve 10 Gerçek!

Malaycada orangutan kelimesi “ormanın insanı” anlamına gelir. Yalnızca Sumatra ve Borneo Adasınd…

Mermi Karıncası: Dünyanın En Ağrılı Isırığı

Mermi Karıncası (Paraponera clavata), Orta ve Güney Amerika’nın bazı bölgelerine özgü bir karınc…

Sürüngenlerin Genel Özellikleri Ve Alt Sınıfları

Sürüngenler, omurgalıların büyük bir kısmını kapsar ve çoğunluğu yumurtlayarak çoğalırlar. Kaplu…

Machu Picchu Antik Kenti ve İnkalar

Machu Picchu, 24 Temmuz 1911 sabahında Yale Üniversitesi’nden girişimci bir kaşif tarafından, Pe…
Dünyada Nesli Tükenen Hayvanlar Nelerdir? Top 10 - Onlar Artık Yok!

Copy link
Powered by Social Snap