1. Ana Sayfa
  2. Keşfet
  3. Dünya Ne Kadar Büyük? Dünyanın Yarıçapı, En Yüksek ve Alçak Noktaları

Dünya Ne Kadar Büyük? Dünyanın Yarıçapı, En Yüksek ve Alçak Noktaları

Dünyanın Özellikleri Yarıçapı, En Yüksek Ve Alçak Noktaları

Güneş sisteminin üçüncü gezegeni olan Dünya, güneş sistemindeki en büyük beşinci gezegendir; dünyamızdan, yalnızca gaz devleri Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün daha büyüktür. Dünya, iç güneş sistemindeki karasal gezegenlerinin en büyüğüdür, Merkür, Venüs ve Mars‘tan daha büyüktür. Peki, Dünya tam olarak ne kadar büyük? Yarıçapı kaç km? En yüksek ve en alçak noktası neresi?

Dünyanın Yarıçapı, Çapı ve Çevresi

Dünyanın Yarıçapı

NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi’ne göre, Dünya’nın ekvatordaki yarıçapı 6.378 kilometre. Ancak, Dünya tam olarak bir küre olmadığı için kutup yarıçapı farklılık gösterir. Gezegenin dönüşü, ekvator bölgesinin hafif şişik olmasına neden olur. Dünyamızın kutup yarıçapı 6,356 kilometredir ve ekvator yarıçapıyla arasındaki fark 22 kilometredir.

Bu ölçümleri kullanacak olursak, Dünya’nın ekvator çevresi yaklaşık 40.075 km’dir. Bununla birlikte, kutuptan çizilen meridyen çevresi 40.008 km civarındadır.

Yoğunluğu, Kütlesi ve Hacmi

Dünya, güneş sistemindeki yoğunluğu en yüksek gezegendir.

NASA’ya göre Dünya’nın yoğunluğu santimetre küp başına 5.513 gram. Dünya, metalik çekirdeği ve kayalık mantosu nedeniyle güneş sistemindeki en yoğun gezegendir. Dünya’dan çok daha büyük olan Jüpiter, hidrojen gibi gazlardan oluştuğu için yoğunluğu daha azdır.

Dünya’nın kütlesi 6,6 sekstilyon tondur (5,9722 x 1024 kilogram). Hacmi ise yaklaşık 1 trilyon kübik kilometredir.

Dünyanın toplam yüzey alanı yaklaşık 510 milyon kilometre karedir. Yaklaşık yüzde 71’i su ve yüzde 29’u kara ile kaplıdır.

En Yüksek ve En Alçak Noktaları

Dünyanın en alçak noktası Mariana çukurudur

Everest Dağı, 8.848 metre ile Dünya’nın deniz seviyesinin üzerindeki en yüksek noktasıdır, ancak Dünya’nın en yüksek noktası değildir. Dünya’nın merkezinden en uzak olan yer. Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’ne (NOAA) göre, Ekvador’daki And Dağları’ndan biri olan Chimaborazo Dağı’na ait. Chimaborazo, Everest’ten yaklaşık 3 bin metre daha kısa (deniz seviyesine göre) olmasına rağmen, bu dağ ekvator şişkinliği nedeniyle uzaya daha yakın bir seviyededir.

Yapılan çalışmalara göre, Dünya’nın en alçak noktası ise Pasifik Okyanusu’nun batısında yer alan Mariana Çukuru‘ndaki Challenger Deep. Deniz seviyesinin yaklaşık 11.034 metre altında olmasıyla keşfedilen en derin nokta olarak tanımlanıyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap