1. Ana Sayfa
  2. Keşfet
  3. Dogor: 18.000 Yıllık En İyi Arkadaşımız

Dogor: 18.000 Yıllık En İyi Arkadaşımız

dogor

Köpekler birçoğumuzun en iyi arkadaşıdır. Evimizde veya bahçemizde beslediğimiz can dostlarımızın büyük büyük kuzenleriyle tanışmak ister misiniz?

Fotoğrafını gördüğünüz Dogor, 18.000 yıl önce ölmüş olmasına rağmen vücudu (ilginç şekilde) korunmuş bir şekilde günümüze kadar ulaşmıştır. 2018 yılında Sibirya Permafrostunda bulundu. Başlangıçta bir kurt yavrusunun eski kalıntıları olduğuna inanılsa da, numunenin daha fazla test edilmesi büyüleyici sonuçlar verdi.

Köpek ve Kurtların Ortak Atası Olabilir Mi?

dogor

Genom dizilimi üzerinde yapılan ilk testler, bu canlının türünü net olarak ortaya koyamadı. 20.000 ile 40.000 yıl önceki dönemde kurt atalarından ayrılan bir geçiş döneminin tam ortasında kaldığı düşünülüyor. Tarihte ilk kez 15.000 yıl önce köpekler evcilleştirilmeye başlandı. Dogor’un da bunun ilk örneklerinden olduğu tahmin ediliyor. 

“Tam 18.000 yaşında, genomuna dair yaptığımız araştırmalara rağmen köpek mi kurt mu olduğunu belirleyemedik. Belki de ortak ata olabilir, daha fazla ipucu gerekiyor.” (Sergey Fedorov, Yakutsk Kuzey-Doğu Federal Üniversitesi) 

Dogor üzerinde yapılan araştırmalar arttıkça, 2 aydan küçük bir yaşta genç bir erkek olduğu saptandı. Uzmanlar ölüm nedenini henüz belirleyemediler, bununla ilgili bir bulguya da rastlamadılar.

Hakkında bilinenler sadece erkek olduğu ve iki aydan küçük olduğu. Uzmanlar, gelecekte yapılacak özel DNA çalışmalarının Dogor’un cinsi hakkında daha net bilgiler vereceğini düşünüyor.

Sibirya Permafrostunda keşfedilen ilk örnek bu değil. Yaz ve kış arasında oluşan sıcaklık fark donmuş zeminin aşınmasına sebep oluyor ve uzun zaman önce soyu tükenmiş birçok hayvanın kalıntılarını ortaya çıkarıyor. 

Permafrost katmanları ısınıp dünya sıcaklığı karşısında erimeye ve çözülmeye devam ettikçe, uzmanlar geçmişte yaşamış daha birçok canlının ortaya çıkacağı konusunda oldukça heyecanlılar. 

Tabi tüm bu kalıntıların ortaya çıkmalarının sebebi küresel ısınmadan kaynaklı sıcaklık artışı olunca, sevinsek mi üzülsek mi bilemiyoruz…

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap