Didymium (Didimyum) Element Midir? İşte Tüm Gerçekler

Ocak 10, 2021
Didymium (Didimyum) Element Midir? İşte Tüm Gerçekler

Didymium Nedir?

Eğer olurda herhangi bir konuşma esnasında didymium, coronium veya dilityum gibi dikkat çekici element (mi acaba?) isimleri duyarsanız, “Onlar da neymiş” düşüncesiyle pediyodik tabloya bir göz attığınızda bu unsurları orada göremediğinizi fark edeceksiniz? Peki, anlık biz dikkatsizlikten mi yoksa orada bulunmadıklarından ötürü mü göremediniz? Dilerseniz cevabını makalemizde birlikte görelim.

Didymium, nadir toprak elementleri olan praseodim (praseodymium), neodim (neodymium) ve bazen diğer nadir toprak elementlerinin bir karışımı gibi formlarda oluşur. Bu terim, -ium ile biten, ikiz anlamına gelen Yunanca didumus kelimesinden gelir. Kelime bir element adı gibi geliyor çünkü bir zamanlar didymium bir unsur olarak kabul edildi ve ilk düzenlenen periyodik tablolarda yeri bile vardı.

Tarihçesi ve Özellikleri

Didimyum Tarihçesi ve Özellikleri

İsveçli kimyacı Carl Mosander (1797-1858), 1843’te Jons Jakob Berzelius tarafından sağlanan bir ceria (cerite) örneğinden didymiumu keşfetti. Mosander, bunun basit bir element olduğuna inanıyordu, çünkü o zamanlar nadir toprakları ayırmak çok zordu. Didymium elementinin atom numarası 95’ti, “Di” sembolüyle bilindi ve elementin iki değerlikli olduğu inancına dayanan bir atom ağırlığı vardı. Aslında, bu nadir toprak elementleri üç değerliklidir. bu nedenle Mendeleev’in düşündüğü değer, gerçek atom ağırlığının sadece %67’si kadardı. Didymium o dönemler Ceria tuzlarına pembe bir renk vermesiyle biliniyordu.

Per Teodor Cleve, 1874’te didymiumun en az iki elementten oluştuğunu kesinleştirdi. 1879’da, Lecoq de Boisbaudran, didymium içeren bir örnekten samaryumu izole etti ve 1885’te kalan iki elementi ayırmak için Carl Auer von Welsbach’ı yetkilendirdi. Welsbach bu iki elementi praseodidmium (yeşil didimyum) ve neodidmium (yeni didimyum) olarak adlandırdı. İsimlerin “di” kısmı kaldırıldı ve bu elementler praseodim ve neodim olarak bilinmeye başladı.

Didymium minerali halihazırda cam üfleme makinesinin gözlükleri için kullanıldığından, didimyum adı kalıcı olmuştur. Didymiumun kimyasal bileşeni ise sabit değildir, ayrıca karışım sadece praseodim ve neodimyumun yanı sıra başka nadir toprak elementleri ile de sağlanabilir. Amerika Birleşik Devletleri’nde “didimyum”, seryumun mineral monazitten çıkarılmasından sonra kalan malzemedir. Bu bileşim, daha az miktarda samaryum ve gadolinyum içeren yaklaşık %46 lantan, %34 neodimyum ve %11 gadolinyum içerir. Neodim ve praseodim oranı değişirken, didimyum genellikle praseodimden yaklaşık üç kat daha fazla neodim içerir. Bu nedenle 60. element neodim olarak adlandırılır.

Didymium’un Kullanım Alanları

Didymium Glasses

Didymium’u hiç duymamış olmanıza rağmen, onunla karşılaşmış olmanız muhtemeldir:

  • Didymium ve nadir toprak oksitleri camı renklendirmek için kullanılır. Cam, demircilik ve cam üfleme de kullanılan emniyet camları için önemli bir yere sahiptir. Koyu renkli kaynakçı camlarının aksine, didymium cam, 589 nm civarında sarı ışığı seçici olarak filtreleyerek katarakt riskini ve göz sağlığını korurken, diğer olası hasarları da engeller.
  • Didymium ayrıca fotografik filtrelerde optik bant durdurma filterları olarak kullanılır. Spektrumun turuncu kısmını ön plana atarak sonbahar manzarası fotoğrafları oluşturmak için birebirdir.
  • 1: 1 oranında neodimyum ve praseodimyum, 1920’lerde Leo Moser tarafından tasarlanan ve ışığa bağlı olarak rengi kehribardan kırmızıya ve yeşile değiştiren bir cam rengi olan “Heliolite” camı yapmak için kullanılabilir. Bir “Alexandrit” rengi de nadir toprak elementlerine dayanır ve alexandrite değerli taşlara benzer renk değişiklikleri gösterir.
  • Didymium ayrıca bir spektroskopi kalibrasyon materyali olarak ve petrol katalizörlerinin üretiminde kullanılır.
  • Ayrıca, I. Dünya Savaşı’nda Mors Alfabesiyle atılan mesajları savaş alanlarında iletmek için didymium camın kullanıldığına dair raporlar var.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Bilim

Tarantula Bulutsusu: Kalabalık Bir Mahalle

Tarantula Bulutsusu, 30 Doradus veya Tarantula Nebulası olarak da adlandırılan bu kozmik ha…

Doğal Seleksiyon, Darwin ve Evrim

Anahtar noktaları: Charles Darwin, biyolojik evrim teorisini doğal seleksiyonla öneren bir İn…

Bakteriler: Nedir, Türleri ve Genel Bir Bakış!

Bakteri, mikrop olarak da adlandırılan ve çıplak gözle görülemeyen mikroskobik organizmalardır.&…

Mavi Gözlülerin Tek Bir Ortak Atası Olabilir Mi?

Mavi gözlü olmak ayrıcalıktır elbet, peki neden mavi gözlüsünüz? Yoksa bu bir çeşit genetik bozu…

Etnoarkeoloji: Kültürel Antropoloji ve Arkeolojiyi Harmanlamak

Etnoarkeoloji Nedir Etnoarkeoloji, bir arkeolojik alanda bulunan kalıpları anlamak için yaşay…

REM Uykusu Nedir?

Uyku sırasında beyin beş farklı aşamadan geçer. Bu aşamalardan biri hızlı göz hareketi deme…

2020 Nobel Fizik Ödülü: Süper Kütleli Kara Deliklerin Yerçekimi

6 Ekim 2020’de Nobel Fizik Ödülü, kara deliklerle ilgili yaptıkları yeni keşifler için iki gruba…

Kuantum Fiziği Hakkında Herkesin Bilmesi Gereken 6 Şey

1900 yılında, Alman teorik fizikçi Max Planck, siyah cisim deneyinin sonuçlarının neden klasik f…

Ses Dalgalarıyla Evreni Yok Etmek Mümkün Mü?

Varsayalım ki evreni yok etmekle görevlisiniz. Güçlü bir uzaylı ırkına hükmetmiyorsanız veya eli…

Testisler Hakkında Her Kadının Bilmesi Gereken 8 Tuhaf Gerçek

Testis ağrısı, testis kanseri, testis torsiyonu, günlük üretilen sperm sayısı, testis sıcaklığı …

Copy link
Powered by Social Snap